Qiziqarli

Daniil Kharms mavzu bo'yicha o'qish darsi uchun taqdimot (2-sinf). "D. Xarms o'yini" adabiy o'qish bo'yicha taqdimot Yozuvchi D. Xarms haqida taqdimotni yuklab oling

Bugun darsda biz ushbu jurnallarning mualliflaridan biri bilan tanishamiz, uning asarlarini o'qiymiz. u bolalar yozuvchisi Daniil Xarms.

Qisqa tarjimai hol.
Daniil Ivanovich Yuvachev - bu uning haqiqiy ismi va familiyasi - Sankt-Peterburgda zodagonlar oilasida tug'ilgan. Onasi kambag'allar uchun boshpana uchun mas'ul edi. Bo'lajak shoir yaxshi o'qigan, nemis va ingliz tillarini yaxshi bilgan. Chet tillarda o'qitish olib boriladigan ta'lim muassasasida tahsil olgan.

HARMS - shuning uchun u birinchi marta 1922 yilda (17 yoshda) hajviy she'rga imzo chekdi. Va ingliz tilida. lang va u. yaz bu so'z frantsuz tilida "joziba", "joziba" degan ma'noni anglatadi. "joziba" degan ma'noni anglatadi.
Maktabdan keyin u elektrotexnika maktabida o'qidi va kechqurun u aktyor bo'ldi: u she'rlarni aniq o'qidi, qo'shiq kuyladi, musiqa ijro etdi. chiroyli bo'yalgan asboblar. U hazillarni, amaliy hazillarni, turli xil yaxshi nayranglarni, afsonalarni yaxshi ko'rardi. U turli xil yangi so'zlarni, qofiyalarni va ma'nosiz she'rlarni sanagan. Va bu kulgili asarlar o'sha yillardagi bolalar jurnallarida nashr etilgan.

Maqsadlar :

  1. Talabalarni 20-40 yoshdagi bolalar uchun jurnallar bilan tanishtirish. XX asr, bolalarga Xarms haqida gapirib bering,
  2. Uning she'rlari bilan tanishish uchun
  3. O'yin so'zi haqida umumiy tushuncha bering;
  4. Ekspresiv, zehnli o'qish qobiliyatlarini rivojlantirish;
  5. O'qishga qiziqishni oshirish, muallif so'ziga e'tibor berish;
  6. Talabalar nutqini rivojlantirish va boyitish,
  7. Bolalarning hissiy sohasini rivojlantirishga hissa qo'shing.

Uskunalar:

  • kompyuter,
  • bolalar jurnallari,
  • xarms portreti,
  • xarmsning kitoblari.

Darslar davomida

1. Tashkiliy moment.

2. Nutqni qizdirish.

Arkxip baqirdi, Arxip xirillagan edi.
Arxip shivirlaguncha baqirmasligi kerak.

Sekin, hayrat intonatsiyasi bilan, hayrat bilan, tezlashuv bilan, sekinlashuv bilan, shafqatsiz o'qing.

3. Darsning maqsadini belgilash.

Tayyorgarlik ishlari.

Sizlardan kim jurnal o'qiydi? Ular qanday jurnallar?

Sizning buyuk buvilaringiz va bobolaringiz "Chizh va Kirpi" jurnallarini o'qiydilar. (slayd 1) Chizh " Hnihoyatda VAqiziqarli Furnal ”1930-1940 yillarda Leningradda (hozirgi Sankt-Peterburg) maktabgacha yoshdagi bolalar uchun nashr etilgan. Va "Kirpi" bu " Eoylik fkunduz "- kichik va o'rta bolalar uchun maktab yoshi- 1928 yildan beri nashr etilgan. (Taqdimot. Slaydlar 2,3)

Jurnallardan savollarni o'qish, s.159. (Taqdimot. Slayd 4,5)

Bugun biz ushbu jurnallarning birinchi mualliflaridan birining asarlari - Daniil Xarmsning she'rlari bilan tanishamiz. (Taqdimot. Slayd 6)

Jurnallar haqidagi maqolani o'qish, 158-bet.

4. Yangi materialni o'rganish.

O'qituvchining hikoyasi.

Daniil Ivanovich Yuvachev 1905 yilda Sankt-Peterburgda zindon oilasida tug'ilgan, sobiq siyosiy mahbus, qamoqda ishlagan va Saxalinda surgun qilgan.

Bo'lajak shoir nemis va ingliz tillarida ravon gapirdi va o'qidi. U Sankt-Peterburgdagi chet el tillarida o'qitish olib boriladigan bunday ta'lim muassasasida tahsil olgan.

Jozibasi - u birinchi marta 1922 yilda hajviy she'rga imzo chekdi. Xarmsning zamondoshlari uning amaliy hazil, fokuslar,

Hazil nafaqat she'rda, balki hayotda ham. Xarmlar doimo taxalluslar bilan imzo chekishgan. Ularning orasida Karl Ivanovich Shusterling yoki Pusterling, Shardam, Dandan, Ivan Toropyshkin va boshqalar bor. Xarmlar nomi ko'pincha takrorlangan.

O'tgan asrning 20-yillari o'rtalarida D. Xarms va uning do'stlari - Aleksandr Vvedenskiy, Yuriy Vladimirov, Nikolay Zabolotskiy adabiy-she'riy guruhga birlashdilar. Ular afsonalar yaratdilar, qofiyalarni hisobladilar, yangi so'zlarni ixtiro qildilar, tajriba o'tkazdilar va ixtiro qildilar. Bu kattalar she'riyatida qiyin bo'lgan. Ular tushunilmagan. Ushbu shoir guruhi "Chizh" va "Yozh" jurnallarini o'sha yillarda eng ommabop qildi.

O. Aleksandrovaning D. Xarms haqidagi maqolasini o'qish... (Taqdimot. Slayd 7)

Tushunishni dastlabki sinovi.

Daniil Xarms haqidagi hikoyamdan nimani eslaysiz?

Buni qanday tasavvur qilasiz? (Taqdimot. Slayd 8)

She'rni birlamchi o'qish.

Matn bilan ishlash, so'z boyligi bilan ishlash.

D Kharmsning she'ri sizga yoqdimi?

Qanday so'zlar qiyinchiliklarga olib keldi.

Matndan onomatopoeic so'zlarni toping va o'qing. Muallif ularni yozishda nimani nazarda tutgan?

Kim nimani va qanday o'ynadi?

Siz shunday o'ynaysizmi?

5. Jismoniy daqiqalar.

6. O'rganganlarni birlashtirish.

(Taqdimot. Slayd 9.) She'rni mazmunli o'qish.

7. Darsning qisqacha mazmuni.

Bugungi ijod haqida qaysi guruh shoirlarini bilib oldingiz?

Bugun qaysi odamning hayotini o'qidingiz va tingladingiz?

Siz nimani eslaysiz? (Taqdimot. Slaydlar 10.11)

Siz qanday she'r bilan tanishdingiz?

8. Uyga vazifa.

Badiiy o'qish darsida 2-sinf “Daniil Xarms. O'yin ”talabalari o'yin she'rlari ustida ishlashni davom ettirmoqdalar. Dars Federal davlat ta'lim standarti talablariga muvofiq qurilgan bo'lib, o'quvchilarning individual va shaxsiy ijodiy qobiliyatlarini rivojlantirishga qaratilgan. ... Asosiy e'tibor talabalarning Daniil Xarms ijodi va uning ushbu darsdagi faoliyati xususiyatlari to'g'risida bilimlarini kengaytirishga qaratildi.

Yaramas, kulgili she'r sizni dunyoni quvnoq va ravshan qabul qilishga o'rgatadi, bolalar tasavvurlarini uyg'otadi.

Yuklash:


Oldindan ko'rish:

Dars mavzusi. Daniil Xarms. O'yin.

  • Maqsad: Daniil Kharmsning "O'yin" asari bilan tanishtirish
  • o'quvchilarning o'qish qobiliyatini rivojlantirish va diksiyani takomillashtirishni davom ettirish;
  • ularning ijodiy qobiliyatlarini rivojlantirish;
  • adabiy ijodga qiziqish uyg'otish, bolalar adabiyotini o'qish.

Rejalashtirilgan natijalar:

  • talabalar ongli ravishda va o'zboshimchalik bilan ishning mazmunini oldindan bilishlari kerak

og'zaki va yozma shaklda xabarlarni, shu jumladan tabiatdagi tadqiqotlarni qurish, suhbatdoshni tinglash;

  • jurnalni kitobdan farqlash, berilgan mavzu bo'yicha kerakli ma'lumotlarni topish.

Shaxsiy ta'lim natijalari:

- (emotsionallik) o'z his-tuyg'ularini tanib olish va aniqlash qobiliyatini shakllantirish;

- (hamdardlik) boshqa odamlarning hissiyotlarini aniqlash va aniqlash qobiliyatini shakllantirish, hamdardlik, hamdardlik;

O'qishga qiziqishni, o'qishga bo'lgan ehtiyojni shakllantirish;

Boshqa odamlarning afzalliklariga nisbatan hurmatli munosabatni shakllantirish, - ularning harakatlari va boshqa odamlarning axloqiy mazmuni va ma'nosiga yo'naltirish.

Meta-mavzuni o'rganish natijalari:

Normativ UUD:

Darsning mavzusi va maqsadlarini mustaqil ravishda shakllantirish qobiliyatini shakllantirish

Muammoni hal qilish usullarini rejalashtirish;

Sinfdagi ishingizni baholash qobiliyatini shakllantirish.

Kognitiv UUD:

Tanqidiy fikrlashni shakllantirish;

Turli xil shakllarda taqdim etilgan ma'lumotlarni chiqarib olish, fikr yuritishni shakllantirish qobiliyatini shakllantirish.

Kommunikativ UUD:

O'z fikrlarini og'zaki ifoda etish, o'z nuqtai nazarini ifodalash va asoslash qobiliyatini shakllantirish;

Dialogik va monologik nutqni o'zlashtirish;

Savollar berish, qo'shma tadbirlarda kelishish, umumiy echimga kelishish qobiliyatini shakllantirish.

Mavzu natijalari:

o'qish kompetentsiyasi darajasini rivojlantirish, umumiy nutqni rivojlantirish (ovoz chiqarib o'qish va o'ziga, matnni tahlil qilishning boshlang'ich usullari), o'qishning har xil turlaridan foydalanish, matn mazmunini ongli ravishda anglash va baholash, munozaralarda qatnashish, qahramonlarning harakatlariga ma'naviy baho berish va asoslash.

Materiallar va uskunalar: darslik, multimedia proektori, matnli topshiriqlar berilgan kartalar, D. Xarms haqida taqdimot.

faoliyat turi: samarali, ijodiy, muammoli, amaliy ish.

Ish usullari: tushuntirish - tasviriy, qisman - qidiruv, og'zaki, vizual, amaliy.

O'qituvchi funktsiyasi : hamkorlik tashkilotchisi, qidiruv ishlarining maslahatchi menejeri.

Pedagogik texnologiyalar:

- talabalarga yo'naltirilgan ta'lim;

Tushuntirish - illyustrativ o'qitish;

Hamkorlik pedagogikasi (ta'lim muloqoti, o'quv munozarasi);

Rejalashtirilgan natijalar:

Talabalar:

  • Ishning mazmunini taxmin qilish;
  • Darsda ishni rejalashtirish;
  • O'zingizning kontentingiz bo'yicha savollar bilan murojaat qilish;
  • Jurnalni kitobdan ajratib ko'rsatish;
  • Jurnalni boshqaring;
  • Berilgan mavzu bo'yicha kerakli ma'lumotlarni toping.

Dars bosqichlari

O'qituvchi faoliyati

Talabalar faoliyati

1. Tashkiliy bosqich

Uzoq kutilgan qo'ng'iroq beriladi

Dars boshlanadi!

Tabassum qiling, 2-sinf!

Biz bilan o'qish darsi.

Talabalar bilan salomlashadi, ularni ishga joylashtiradi.

O'qituvchilarga salom.

Darsga tayyorligini tekshiring.

2. Mobilizatsiya bosqichi.

"Musiqiy syurpriz":

Musiqali syurpriz sizga yoqdimi?

Bu nimaga o'xshaydi?

O'yin momentini tahlil qilish

Talabalar kelajakdagi ish turini aniqlaydilar

3. Ta'lim muammosini bayon qilish. Dars mavzusi bilan tanishtirish.

Nutqni isitish.

Darsda nima qilamiz?

O'quv qo'llanmaning 160-sahifasini oching. Biz ko'rgan bu nima ish?

O'qimasdan, uning mavzusini aniqlay olamizmi?

Nima uchun?

Bu nima deyiladi? - Nima uchun u shunday nomlangan deb o'ylaysiz?

Bolalar bilimlarini tizimlashtirish bo'yicha frontal ishlarni tashkil qiladi.

Bolalardagi mavjud bilimlarga tayanish.

Bolalarning javoblari.

Faoliyat turini, ish turini, uning mavzusini, nomiga qarab belgilang, asarning asosiy g'oyasini aniqlang

4. Bilimlarni yangilash

Bu qanday she'r?

Boshqa she'rga o'xshaydimi? (U o'xshashlik va farqlarga ega bo'ladi)

Barakalla! Darsda biz she'r-o'yinning umumiy va o'ziga xos xususiyatlari ustida ishlaymiz.

Boshlashdan oldin, keling, har bir kishi dars davomida o'zini o'zi baholaydigan mezonlarni aniqlaymiz (bolalar variantlari)

Barcha variantlar yaxshi, ammo keling, "kattalar" o'qishiga sodiq qolaylik.

Bolalar bilimlarini tizimlashtirish bo'yicha frontal ishlarni tashkil qiladi

Bolalarning javoblari.

She'r - o'yin turini aniqlang, bunday she'rning qaysi xususiyatlari ustida ishlashini belgilang, individual baholash mezonlarini aniqlang

5. Nutqni isitish.

Men buqa kirpi bilan uchrashdim

Va uni bochkada yalab qo'ydi.

Va, buqani yalab

Tilimni aldab

Talabalar turli xil intonatsiyalar bilan o'qiydilar (1-qator - kulgili, 2-qator - hiyla-nayrang, 3-qator - ajablanib)

6. Yangi bilimlarni shakllantirish

Ushbu kulgili she'rni "Murzilka" jurnalidan dars olish uchun oldim.

Keling, kitobning jurnaldan qanday farq qilishini eslaylik?

Bilasizmi, sizning buvilaringiz va bobolaringiz ham jurnal o'qiydilar. 100 yil oldin juda mashhur jurnallar - 1930-1940 yillarda Leningradda (hozirgi Sankt-Peterburg) maktabgacha yoshdagi bolalar uchun nashr etilgan "Chizh" va "Yozh" (bu "Juda qiziq jurnal"). Va boshlang'ich va o'rta maktab yoshidagi bolalar uchun "Kirpi" 1928 yildan beri nashr etilmoqda. Jurnal tahririyati biz o'rgangan asarlar bilan tanish bo'lgan mualliflarni, masalan, K. Chukovskiy, S. Marshak, V. Byanki, E Charushin, B Jitkov, A Barto, Va Gaydar. Yozuvchilar ishlaganda, ularning bo'limida hazil, parodiya, kulgili she'rlar tez-tez eshitilardi, shunda hamma kuladi va kuladi.

Xabar qiladi

D. Harms taqdimoti

O'qituvchining hikoyasini tinglang

7. Dars mavzusi ustida ishlash.

Daniil Xarms - Daniil Ivanovich Yuvachev - bu uning haqiqiy ismi va familiyasi - u Sankt-Peterburgda tug'ilgan. Bo'lajak shoir yaxshi o'qigan, nemis va ingliz tillarini yaxshi bilgan.

HARMS - bu uning xayoliy familiyasi, shuning uchun 1922 yilda (17 yoshda) birinchi marta u komik she'rga imzo chekdi. Va ingliz tilida. lang va u. yaz bu so'z frantsuz tilida "joziba", "joziba" degan ma'noni anglatadi. "joziba" degan ma'noni anglatadi.

Maktabdan keyin u elektrotexnika maktabida o'qidi va kechqurun u aktyor bo'ldi: she'rlarni ifodali o'qidi, qo'shiq kuyladi, musiqa ijro etdi. chiroyli bo'yalgan asboblar. U hazillarni, amaliy hazillarni, turli xil yaxshi nayranglarni, afsonalarni yaxshi ko'rardi. U turli xil yangi so'zlarni, qofiyalarni, o'yin she'rlarini sanagan. Uning asarlari asosida o'ynash mumkin edi. Ular o'sha yillardagi bolalar jurnallarida nashr etilgan, ular asosida multfilmlar suratga olingan.

Taqdimotni namoyish etadi

Xabar qiladi

O'qituvchining hikoyasini tinglang

8. She'r ustida ishlash. Darslik ishi.

She'rning audio yozuvini tinglash.(O'yin. Daniil Xarms. O'qigan Elena Petunina.)

- She'rni o'quvchilar tomonidan (o'zlariga) birlamchi o'qish6

Qaysi so'zlar o'qishda qiyinchilik tug'dirdi?

Lug'at ishi:

Tinglashni anglash tahlili:

D.Xarmsning she'ri sizga yoqdimi?

Ishni tashkil qiladi leksik ma'no so'zlar

Audio yozuvlarni tinglayotgan bolalar

Bolalarning javoblari

Oyatni o'zlari o'qing ..

So'zlarni o'qing, ma'nosini tushuntiring

Jismoniy tarbiya

Harakatdagi mashqlar.

Boshlang'ich o'qish.

Mashq qilish

9. Matn mazmuni ustida ishlash.

10. Ekspressiv o'qish

v) ijodiy vazifani bajarish. Juftlikda, guruhda ishlash.

160-164 yillarda she'rni o'qiymiz. Oyat sizga yoqdimi. Nima uchun?

"Panelda" nimani anglatadi? (Yo'lda).

Qaysi so'zlar o'qishda qiyinchilik tug'dirdi? –Ularni o'qishni o'rganamiz.

("Tarqating", "aniq tuting", panel (ne)).

Matndan g'ayrioddiy (onomatopoy so'zlarni) toping. Muallif ularni yozishda nimani nazarda tutgan?

Kim va nima o'ynadi?

Siz shunday o'ynaysizmi?

O'yinga nima xalaqit berdi?

Nima uchun har bir so'z yangi satrda

Ovoz chiqarib o'qish (zanjir bilan)

O'qishdan olingan taassurotlar.

Baholash.

Endi biz so'zlar, jumlalar bilan ham o'ynaymiz.

Endi tasavvur qiling, siz kichkina yozuvchisiz, shuningdek bolalar uchun jurnal tayyorlayapsiz. Yoki biz siz bilan kichik bir to'plam tayyorlab, Moskvaga, bolalar jurnali tahririyatiga jo'natamiz.

Biz qofiyani o'ynaymiz. 2 qator bilan to'ldiring., Kartada berilgan so'zlarni o'ylab toping. Biz kulgili she'rlarimizni tuzamiz.

___________________________________

(1. Pochtachi jurnalni olib keldi

………………………………);

2. (menga o'yin yoqdi

……………………………)

3. (Barcha yigitlar hazilni yaxshi ko'rishadi

………………………………)

4. (Biz o'qigan darsimizda

………………………..);

____________________________________

1 ……………… .. derazada

………………… .. Yo'l bo'ylab;

2 ………………… dangasalik

…………………. Kun;

3 …………………… qorong'i

…………………… ..Oyna;

4 …………………… .. yil

……………………… kutish

________________________________________

Endi tekshirib ko'ramiz. Hozirgina tuzgan kulgili she'rlaringizni o'qing.

Barakalla !!!

She'r o'qiydi.

Ifodali o'qish bo'yicha ishlarni tashkil qiladi

So'zlarni doskaga yozadi, bolalar bilan birga o'qiydi

Tarkib ustida frontal ishlash.

Muammoli vazifa beradi.

O'yin davomida avtomobil, samolyot, kema tovushlarini taqlid qiling.

Asosiysi ritmik, baland ovozda, aniq.

Oyat zanjirini zanjir bilan o'qidim.

Bolalar she'rni zanjirda ifodali o'qiydilar.

Vazifani bajaring, so'ngra ishning borishini tekshiring.

Bolalar she'rlarini o'qiydilar.

11. Darsning qisqacha mazmuni. Ko'zgu.

Bugun siz va men yaxshi ish qildik.

Dars boshida qo'yilgan tarbiyaviy vazifalarga qaytaylik. Darsda qanday yangi narsalarni bilib oldingiz?

- Qanday topshiriqlarni bajarishingiz sizga yoqdi?

- Siz bajarishda qiyinchiliklarga duch kelgan vazifalar bormi?

Takliflarimni davom ettiring:

Men tushundim ...

Qiziq edi ...

Bu qiyin edi ...

Men xohladim ...

Men muvaffaq bo'ldim ...

Keyingi darsda biz ...

Dars uchun tashakkur.

Darsni umumlashtiradi.

Talabalarning javoblari


Daniil Ivanovich Xarms (haqiqiy ismi Yuvachev;) shoir, nasr yozuvchisi, dramaturg, bolalar yozuvchisi. Daniya Yuvachev 17 (30) dekabrda Sankt-Peterburgda tug'ilgan, aytaylik, zodagon oilasida tug'ilgan. Uning otasi ma'lumoti bo'yicha dengiz navigatoridir. U bir vaqtlar Qora dengizda xizmat qilgan, dunyoning ko'plab mamlakatlarida bo'lgan. U inqilobiy harakat vasvasasidan o'tib, Pyotr va Pol va Shlisselburg qal'alarida o'tirdi va 1884 yilda o'limga hukm qilindi. Hukm 15 yillik og'ir mehnat bilan almashtirildi. 1900 yilda, ozod qilinganidan keyin u Sankt-Peterburgga keldi. Juda ko'p narsalarni boshdan kechirgan, juda ko'p narsalarni ko'rish kerak edi. Kechqurun Ivan Pavlovich o'g'lini ishxonasiga olib borib, yoniga o'tirdi va g'ayrioddiy voqealarni aytib berishni boshladi. Yaqinda Daniyaning o'zi boshqalarning hikoyalarini aytib berdi - boshqasidan ko'ra hayoliyroq.


Uning onasi, ma'lumoti bo'yicha o'qituvchi Nadejda Ivanovna Kolyubakina qamoqdan ozod qilingan "ayollar uchun boshpana" ning boshlig'i edi. Boshpanada ular boshlang'ich ma'lumotni olishdi. Boshpanada onamning davlat kvartirasi bor edi. Bu erda u o'g'li bilan o'n yildan ortiq yashagan .. Va uning singlisi Natalya Ivanovna Kolyubakina, Detskoye Seloda yashagan va ishlagan taniqli o'qituvchi edi, u erda Danya ham bir muncha vaqt berilgan edi.






Uning birinchi adabiy asarlar O'sha paytda Xarms o'zi uchun nafaqat yozuvchining taqdirini, balki taxallusini ham tanlagan. 1928 yildan 1941 yilgacha D. Xarms "Chizh", "Kirpi", "Kriket", "Oktyabr",. Bir nechta bolalar uchun kitoblar, shu jumladan "Ivan Ivanovich Samovar", "O'yin", "Million" kabi taniqli kitoblar nashr etildi. Oberiut davridagi Xarmlarning asarlari zararli va g'alati. Bolalar uchun she'rlar va nasrlar uning o'ynoqi elementi uchun o'ziga xos vositani taqdim etadi, ammo ular faqat pul ishlash uchun yozilgan va muallif ularga alohida ahamiyat bermagan.




1) Sankt-Peterburgda uning tug'ilgan kunining yuz yilligiga bag'ishlangan yodgorlik taxtasi Daniil Xarms xotirasiga bag'ishlangan taniqli yozuvchi... Taxta Xarms 1925 yildan 1941 yil 23 avgustgacha hibsga olinguncha yashagan Mayakovskiy ko'chasidagi 11-raqamli uyda o'rnatildi. Qorong'i toshdan yasalgan yodgorlik belgisida yozuvchining Xarmsning mashhur fotosuratini takrorlaydigan barelyefi bor, unda u kulgili shlyapada tasvirlangan. Bundan tashqari, doskada yozuvchining "Uydan bir kishi chiqib keldi" asarlaridan bir satr naqshinkor qilingan. 2) Mashhur Sankt-Peterburg me'mori Vyacheslav Buxayev yodgorlik lavhasi muallifiga aylandi.




2) Sankt-Peterburgda Daniil Xarmsga yana bir yodgorlik paydo bo'ldi. Kamennoostrovskiy prospektidagi 26-uy yaqinidagi bog'da haykaltarosh Leo tomonidan Xarmlarning an'anaviy to'liq metrajli qiyofasi bilan taxta va ashaddiy Kirill Millerning barelyefi o'rnatildi. Unda Xarmsning gipsli yuzi juda uzun burun bilan tasvirlangan ... Aynan Miller ochilish sharafiga - "Komik-Trust" rassomlari, Mitkov rahbari Dmitriy Shagin va Millerning o'zi ishtirokida "Xarmlar paradini" ixtiro qilgan. Uyning devorida, bolalar maydonchasi oldida Xarmsning profillari paydo bo'ldi.


1920-yillar adabiy avangardining so'nggi vakillaridan biri bo'lgan Daniil Xarms nafaqat shoir, nasr yozuvchisi, dramaturg, balki asl rassom va xattot ham edi. Ushbu nashr Xarmlarning badiiy merosini birinchi bo'lib yig'di - uning 150 dan ortiq asarlari, alohida varaqlarda, ijodiy qo'lyozmalar, daftarlar va adibning xattotlik namunalari orasida ijro etilgan. Ko'plab chizmalar birinchi marta taqdim etilmoqda.


Daniil Xarms: Juda qo'rqinchli voqea Birodarlar sariyog 'bilan ovqatlanib, yo'lak bo'ylab yurishdi. To'satdan katta it ularga orqa ko'chadan xitob qildi. Eng kichigi: "Mana hujum, U bizga hujum qilmoqchi. Biz uchun muammo bo'lmasligi uchun nonni Itning og'ziga tashlaymiz" dedi. Hammasi chiroyli yakunlandi. Birodarlar darhol har bir yurish uchun biz bilan birga ... rulonni olishimiz kerakligi aniq bo'ldi. (Daniil Kharms, 1938) (Daniil Kharms, 1938)


Tozalovchi Santa Klaus Mo'ynali kiyimda, shlyapada, dush kurtkasida farrosh quvur tortdi va skameykada o'tirgan farrosh qorga dedi: Siz uchyapsizmi yoki erayapsizmi? Siz bu erda hech narsani tushunmaysiz! Siz supurasiz, supurasiz, Siz uni befoyda supurasiz! Lekin nega men gapiryapman? Men o'tiraman va chekaman. Tozalovchi trubka chekadi, chekadi ... Va qordan ko'zlarini pirpiratib, xo'rsindi va esnadi va to'satdan uxlab qoldi. Mana, Manya! - baqirdi Vanya. Ko'ryapsizmi, qo'rqinchli o'tiradi Va ko'zi bilan uning supurgi tayog'iga qaraydi. Bu shunchaki Santa Klaus. Yoki qorli buvisi singari Hodiy, unga shapka bering Ha, burnini ushlang! Va u qanday uvillaydi! Qanday qilib oyoqlaringiz bilan taqillatadi! Ha, u skameykadan sakrab tushayotganda, Ha, u rus tilida qichqiradi: siz uchun sovuq bo'ladi Mening burnimni qanday tutaman! (Dani il Kharms, 1940)

Adabiy o'qish darsi D. Xarms "O'yin"


Nutqni isitish

  • Tilni burama o'qing
  • Arkxip baqirdi, Arxip xirillagan edi.
  • Arxip shivirlaguncha baqirmasligi kerak.


Dars mavzusi bilan tanishtirish

  • Sizning buvilaringiz va bobolaringiz "ChIZh" va "Yozh" jurnallarini o'qiganlarini bilasizmi?

Dars mavzusi ustida ishlash

  • Daniil Ivanovich Xarms (Yuvachev)
  • (1905 – 1942)

Daniil Xarms

  • Xarms (asl ismi - Yuvachev) Daniil Ivanovich (1905 - 1942), shoir, nasr yozuvchisi. 1905 yil 30-dekabrda (1906 yil 12-yanvarda) butun hayoti bog'liq bo'lgan Sankt-Peterburgda tug'ilgan. U shu erda o'qigan, bu erda u birinchi she'rlarini yozishni boshladi. Xarms OBERIU adabiy guruhining (Haqiqiy san'at uyushmasi) asoschilaridan biri edi, uning tarkibiga shoirlar A.Vvedenskiy, N.Zabolotskiy, Y. Vladimirov va boshqalar kirdi.1927 yilda Xarmsning "Elizaveta Vam" spektakli Matbuot uyi sahnasida namoyish etildi.

Daniil Xarms

  • Xarmsning iste'dodini yuqori baholagan Marshak uni bolalar adabiyoti bilan ishlashga jalb qildi. 1928 yildan Xarms "Chizh" va "Kirpi" jurnallarida bolalar uchun she'rlarini nashr etdi. Bolalar uchun bir nechta kitoblar, shu jumladan "Ivan Ivanovich Samovar", "O'yin", "Million" kabi taniqli kitoblari nashr etildi. D. Xarms 1941 yil 23 avgustda hibsga olingan va 1942 yil 2 fevralda u qamoqxonada vafot etgan. Uning ismi sovet adabiyotidan o'chirildi. 1956 yilda u reabilitatsiya qilindi. 1960-yillarda uning kitoblari qayta nashr etildi va "Sizga Elizabeth" spektakli teatr repertuariga qaytdi.

Tushunishni dastlabki sinovi

  • D. Xarms haqidagi hikoyamdan nimani eslaysiz?
  • Buni qanday tasavvur qilasiz?
  • Sizning she'rlaringiz sizga yoqadi deb o'ylaysizmi?
  • Ular nima bo'ladi?

  • Panel tomonidan - ko'cha chetlarida piyodalar uchun yo'l, piyodalar yo'lagi.
  • Dastgoh Odatda yog'ochdan yasalgan o'tirish moslamasi.
  • Anchor - langarni pastga tushirib, biron joyda to'xtab turing.
  • To'piqlari uchqunlandi - tez yugurish, shoshilish.

D.Harmsning "O'yin" she'ri

  • D. Xarmsning she'ri sizga yoqdimi?
  • Uning she'ri haqida umidlaringizni oqladingizmi?
  • "Panelda" nimani anglatadi?
  • Qaysi so'zlar o'qishda qiyinchilik tug'dirdi?

  • ra-zoy-di-tees - tarqaladi
  • av-to-mo-bil - mashina
  • stop-ro-no-you - uzoqroq turing
  • pa-nel - panel [ne]
  • pochta - pochta
  • be-re-gi-tes - ehtiyot bo'ling
  • sovet - sovet [c]

She’r mazmuni ustida ishlash

  • Matndan onomatopoeic so'zlarni toping va o'qing.
  • Muallif ularni yozishda nimani nazarda tutgan?
  • Kim nimani va qanday o'ynadi?
  • Qanday o'ynaysiz?
  • O'yinga nima xalaqit berdi?
  • Nima uchun muallif so'zlarni va satrlarni doimo takrorlaydi?

Biz qofiyani o'ynaymiz. 2 qator bilan to'ldiring., Kartada berilgan so'zlar bilan chiqing. Biz kulgili qofiyalarimizni tuzamiz.

  • (1. Pochtachi jurnalni olib keldi
  • ………………………………);
  • 2. (menga o'yin yoqdi
  • ……………………………)
  • 3. (Barcha yigitlar hazilni yaxshi ko'rishadi
  • ………………………………)
  • 4. (Biz o'qigan darsimizda
  • ……………………… ..);
  • 1 …………… .. derazada
  • ………………… .. Yo'l bo'ylab;
  • 2 …………………… dangasalik
  • …………………. Kun;
  • 3 …………………… qorong'i
  • …………………… .. oyna;
  • 4 …………………… .. yil
  • ……………………… kutish

Ko'zgu

  • Bugungi darsda nimalarni bilib oldingiz?
  • O'zingizni nima uchun maqtagan bo'lar edingiz?
  • Siz ayniqsa nimani yaxshi qildingiz?

Darsning qisqacha mazmuni

  • Bugungi ijod haqida qaysi yozuvchini bilib oldingiz?
  • Siz nimani eslaysiz?
  • Siz qanday she'r bilan tanishdingiz?
  • Ushbu she'rda asosiy g'oya bormi?

Uy vazifasi

  • 1. She'rni ifodali o'qishga tayyorlaning.
  • 2. D. Xarmsning boshqa she'rlarini toping, ularni sinfda o'qishga tayyor bo'ling.
  • 3. Har qanday xatboshini yoddan bilib oling va "O'yin" she'rini tasvirlang.