Затишний сон

Позитивні герої в комедії ревізор. Позитивний герой комедії М. У. Гоголя «Ревізор. VII. Домашнє завдання






















Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.























Назад вперед

























Назад вперед

Урок-дослідження з комедії Н.В.Гоголя проводиться із застосуванням елементів проектної методики, що дозволяють вирішити проблемну ситуацію. Проблемна ситуація полягає в тому, що після прочитання п'єси учні впевнені: у комедії немає жодного позитивного героя. Це підтверджується дитячими дослідженнями (презентаціями), і навіть синквейнами. Завдання вчителя – спираючись на висловлювання автора та дитячі асоціації, довести, що у комедії є позитивний герой. Використання ІКТ на уроці дозволяє зробити урок наочним, цікавим, змістовним. Учні також займають активну позицію в уроці. Вони самостійно проводять міні-дослідження з характеристик героїв п'єси, оформляють свої виступи у формі комп'ютерних презентацій, виступають на уроці. Таким чином, застосування ІКТ сприяє розвитку пізнавальних та мовленнєвих здібностей учнів з обмеженими можливостями здоров'я.

Рівень освіти: основна загальна освіта, спеціальна (корекційна) освіта

Цілі:

  • Дослідити проблему позитивного героя у комедії Н.В.Гоголя «Ревізор».
  • Сформувати дослідницькі вміння учнів, розвивати навички критичного мислення, зв'язне мовлення учнів. Закріпити навички роботи на комп'ютері у програмах Word, PowerPoint.
  • Виховувати пізнавальний інтерес до проектної діяльності під час уроків літератури з прикладу творчості Н.В.Гоголя.

Корекційні завдання:

  • Активізувати мисленнєву та творчу діяльність та виявляти своє ставлення до неї.
  • Працювати над послідовністю відтворення, вмінням встановлювати причинно-наслідкові зв'язки між фактами та явищами.
  • Формувати комунікативну функцію промови.
  • Розвивати вміння робити словесно-логічні узагальнення, ініціативу, прагнення активної пізнавальної діяльності.
  • Виховувати почуття товариства, почуття задоволення досягнутих успіхів у колективному праці.

Обладнання:стенд для асоціацій, плакат із синквейнами про позитивного героя, проектор, екран, комп'ютер із ОС Windows XP, презентація вчителя, презентації учнів.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

(Слайд 1)

1. Привітання

– Здрастуйте, хлопці. Здрастуйте, гості. Я рада всіх вітати сьогодні на нашому занятті. Діти, я прошу вас бути уважними, активними, стежити за своєю мовою, говорити чітко, чисто, грамотно.

2. Рефлексія

– Протягом кількох уроків ми вивчали один із великих творів російської літератури. Який твір ми вивчали ? (Ми вивчали п'єсу Н.В.Гоголя «Ревізор»)
– Як ми працювали із п'єсою? Що робили? (На уроках ми читали за ролями, обговорювали вчинки та слова героїв, становили характеристики)
Чому навчалися? (Ми вчилися виразно читати, міркувати, розвивали зв'язне мовлення)
– Сьогодні ми продовжимо роботу над розвитком мови та думки.

ІІ. Проблемна ситуація

(Слайд 2)

- Почнемо прямо зараз. На екрані з'явиться слово, а ви на альбомних аркушах маркерами за 5 секунд напишіть асоціації, які викликали це слово. (Клацання)Увага на екран: це слово комедія. (Свої асоціації хлопці прикріплюють на стенд). Пізніше ми повернемось до ваших асоціацій.

(Слайд 3)

– Відкрийте зошити, прочитайте тему уроку. (Позитивний герой у комедії Н.В.Гоголя «Ревізор»).
– Запишіть тему. Ще раз уважно прочитайте тему уроку. Чому червоним кольором виділено словосполучення "позитивний герой"? (Позитивного героя у комедії немає).
- Хто ще так вважає? Поясніть свою відповідь. (Всі герої комедії мають недоліки).
- Може, хтось не згоден? (Можливо, цей позитивний герой той ревізор, який приїхав наприкінці п'єси). (Він може виявитися таким самим нечесним, як і інші герої).

(Слайд 4)

– Щоб розібратися в цьому, звернімося до ваших домашніх завдань. До уроку ви за групами складали синквейни. Давайте їх озвучимо. ( Додаток 1 )
- Отже, чи є такий позитивний герой у комедії? (Ні).
– Запишемо вашу думку у зошиті: позитивного героя немає. (Вчитель робить запис на дошці).

(Слайд 5)

– А тепер дізнаємося про думку самого автора. Прочитаємо слова Н.В.Гоголя: «Дивно: мені шкода, що ніхто не помітив чесної особи, яка була в моїй п'єсі. Так, була одна чесна, благородна особа, що діяла в ній на все її продовження. Це чесне, благородне обличчя було…».
На цьому ми поки що зупинимося. Зробіть висновок із прочитаного: чи є позитивний герой на думку автора? (Є).
– Запишемо у зошитах: Думка автора: позитивний герой є. (Вчитель робить запис на дошці).
– А тепер сформулюйте мету нашого уроку. (Сьогодні на уроці нам потрібно з'ясувати, хто чи що є позитивним героєм комедії «Ревізор», що він робить у п'єсі). Яку функцію він виконує у п'єсі?
– Щоб знайти всі відповіді, нам необхідно перевірити ваші знання з історії створення, особливостей композиції та змісту комедії.

ІІІ. Бліц опитування

(Слайди 6-10)

  1. Хто підказав сюжет комедії Н.В.Гоголю? (Клацання)(А.С.Пушкін)
  2. У якому році була написана комедія? (Клацання)(Н.В.Гоголь написав комедію в 1836 р., але редагував її до 1842 р.)
  3. Якого виду комічного жанру можна віднести п'єсу: сатирична комедія чи гумористична комедія? (Клацання) (Комедія-сатира)
  4. Назвіть особливості композиції п'єси. (Клацання) (Дзеркальна композиція – все почалося з повідомлення про приїзд ревізора та закінчилося цією подією та 2 розв'язки – лист Хлєстакова та повідомлення про приїзд справжнього ревізора).
  5. За допомогою якого прийому автор у драматичному творі передає емоційний стан героя? (Клацання) (Використання ремарок)

(Слайд 11)

Поясніть ситуацію:

  1. Лист про приїзд уявного ревізора.
  2. Хлестаков у готелі обурюється обслуговуванням.
  3. Суниця дає Хлестакову хабар.
  4. Хлестаков освідчується в коханні Марії Антонівні, входить її мати.
  5. Городничий лає купців через скарги на нього.
  6. Жителі міста приносять Хлєстакову скарги на городничого.
  7. Німа сцена. Повідомлення про приїзд справжнього ревізора.

IV. Проектні роботи учнів

– Отже, ви показали себе як уважні читачі та літературознавці. Але позитивного героя поки що не помітили. Перевіримо, які ви дослідники. Готуючись до сьогоднішнього уроку, ви провели власні мікродослідження з
характеристикам героїв комедії Зараз ви нам про це розповісте. Але спочатку проведемо мовленнєву розминку, попрацюємо над виразністю мови.

Мовленнєва розминка:

(Слайд 12)

1 група.Подивіться на екран. Якому герою належать ці слова? (Міський) Промовте фразу так, щоб логічний наголос падало на виділені слова і з потрібною інтонацією. (Клацання)І ще раз.

(Слайд 13)

2 група.Подивіться на екран. Якому героєві належать ці слова? (Хлєстакову). Промовте фразу так, щоб логічний наголос падало на виділені слова і з потрібною інтонацією. (Клацання)І ще раз.

(Слайд 14)

Захист проектних досліджень

- А тепер слово 1 групі ( Додаток 2 , Презентація 2 )

- А тепер слово 2 групі ( Додаток 3 , Презентація 3 )

(Слайд 15)

Фізкультхвилинка для очей

Хлопці, ми довго дивимося на екран. Пропоную вашим очам відпочити. Сядьте рівно, розслабтеся. Крупним планом долонями обличчя. Повільно заплющити очі. Подумайте про приємне. Тепер розсуньте пальці. Повільно розплющте очі. Не відриваючи долонь від обличчя, поверніть голову праворуч, тепер прямо, ліворуч і прямо. З'єднайте пальці. Закрийте очі. Розплющте очі. Повільно опустіть руки.

V. Узагальнення

(Слайд 16)

  1. «Про сміх, велике діло! Нічого не боїться людина так, як сміх».
  2. «... глузування боїться навіть той, який вже нічого не боїться на світі».
  3. «Чому смієтеся? Над собою смієтеся!

– Знайдіть однокорінні слова. ( Клацніть.Перевірка)
– А тепер подивіться на свої асоціації. Яке слово повторюється у автора?

(Слайд 17)

- Завершіть фразу: Позитивний герой у комедії є! «Це чесне, благородне обличчя був … сміх!»
Яка роль сміху у сатиричному творі? (Сміх вказує на недоліки у характерах героїв) (За допомогою сміху над собою люди можуть виправитися).

(Слайд 18)

Порівняйте свої відповіді із фразами із синквейнів та зі словами письменника. Н.В.Гоголь сподівався сміхом потрясти вщент людське серце, щоб, побачивши себе в дзеркалі сатири, воно жахнулося б тому, що ж з ним стало, і, жахнувшись, затремтіло б, бажаючи іншої, кращої долі».

VI. Запишемо у зошиті висновки:

(Слайд 19)

  1. Сміх - це засіб, що вказує на реальний стан справ у суспільстві та на недоліки людського характеру.
  2. Сміх – це засіб виховання та перевиховання внутрішнього світу людини.

VII. Домашнє завдання

(Клацання)- Вдома я прошу вас написати міні-твір-міркування, в якому ви спробуєте довести одну з цих тез, на вибір. У цьому докази наводьте, спираючись текст комедії.

VIII. Рефлексія

(Слайд 20)

– А тепер давайте підіб'ємо підсумки нашого заняття. Що на уроці та під час підготовки до нього вам сподобалося виконувати?
- Якщо ви задоволені собою, посміхніться і підніміть праву руку вгору, а якщо ні, просто підніміть ліву руку.

(Слайд 21)

- Дякую за роботу. Бажаю удачі у виконанні домашнього завдання.

Інформаційні джерела:

  1. Біленький Г.І.«Методичне керівництво до підручника-хрестоматії «Література. 8 клас". - М.: «Освіта», 1998р.
  2. Гоголь Н.В."Ревізор".
  3. Коровіна В.Я.Література 8 клас. Методичні поради». - М.: «Освіта», 2003 р.
  4. Ман Ю.В. Комедія Гоголя "Ревізор". - М.: Худож. літ., 1966.
  5. Уроки літератури Кирила та Мефодія. 7-8 клас, 2004 р.
  6. Lib.ru/Класика: Гоголь Микола Васильович. Додатки до «Ревізора»

У презентаціях використані ілюстрації російських та радянських художників: К.Савицького, П.Боклевського, Д.Кардовського, Ю.Коровіна, М.Костянтиновського

  • Категорія: Гоголь Н.В.

У «Петербурзьких записках 1836 року» М. У. Гоголь скаржився на убогість репертуару сучасного йому російського театру, те що, що у сцені, переважно, йдуть мелодрами і водевили, і нарікав відсутність справжнього російського комедійного репертуару. Його комедія «Ревізор» і була покликана бодай частково заповнити цей вакуум. Сюжет комедії, підказаний А. З. Пушкіним, знайшов своє втілення у п'єсі «Ревізор». У ній драматург з усією силою викривального слова обрушився світ зла ​​і насильства, показавши весь державний чиновницький апарат Росії на той час. П'єсу було створено буквально за два місяці. І вже у квітні 1836 року відбулася її прем'єра. Комедія мала гучний успіх. Це був твір новий та оригінальний у всіх відносинах. Новизна його полягала насамперед у тому, що у комедії був відсутній позитивний герой. Справді, на сцені позитивних героїв немає. Але сам автор наголошував, що у «Ревізорі» позитивний герой присутній. І цей позитивний герой – сміх. Сміх, який бичує та викриває. Але це сміх крізь сльози.

Гоголівська комедія сміливо смішна: вона справді вийшла «смішніше риса», як обіцяв драматург Пушкіну. Але, як Підводна течія, зароджується в «Ревізорі» сумне, нудно-сумне почуття; воно піднімається тим вище, що безтурботніше і легше здається сміх комедії. І нарешті, в останній «німій сцені» воно проривається назовні, обрушуючись - і на дійових осіб, і на глядачів - потужною хвилею. Чи можна було очікувати, що п'єса, яка почалася як комедія – розповіддю городничого про двох щурів «неприродної величини», метушливим приготуванням чиновників до прийому ревізора, закінчиться трагічно – страшним заціпенінням «всієї групи»? У своїй безсмертній комедії Гоголь показав у всьому їхньому різноманітті живі повсякденні образи. «Заради Бога, дайте нам російських характерів, нас самих, дайте нам наших шахраїв, наших диваків! На сцену їх, на сміх усім! - вигукував Гоголь, і в «Ревізорі» «російські шахраї» та «диваки» були представлені в повному обсязі – яскраво та образно. Тут і городничий - Антон Антонович Сквозник-Дмухановський, і поштмейстер Шпекін, суддя Ляпкін-Тяпкін і доглядач училищ Лука Лукич Хлопов, опікун богоугодних закладів Суниця, місцеві поміщики Бобчинський і Добчинський, поліцейські Свистунов, Пугові. Вже одні їхні прізвища викликають сміх, але гіркий сміх, бо всі вони виправдовують свої прізвища, відповідно ставлячись до своїх посадових обов'язків. Суддя Аммос Федорович веде справи в суді з рук геть погано – тяп-ляп, поліцейський Держіморда – з приводу та без приводу побиває городян. І так далі.

І всі вони, чекаючи на ревізора, потрапляють у комічну ситуацію. Суть комедійності конфлікту п'єси в тому, що городничий і чиновники борються з примарою, яку вони створили у своїй уяві (адже уявний ревізор - зовсім не ревізор). Але недалекий Хлестаков зумів обдурити і вправно провести і досвідченого, розумного городничого, і всіх його чиновників.

У «Ревізорі» немає навіть натяку на те, що будь-де, в якомусь дальньому або ближньому куті великої російської держави життя протікає не так, як в описаному Гоголем місті, за іншими законами та правилами. Все у п'єсі постає як загальноприйняте. Страшна, похмура картина. Але у фіналі комедії, знаменитій німій сцені, висловлена ​​думка Гоголя про майбутню відплату, надія на торжество справедливості та закону в особі справжнього ревізора.

Гоголь сподівався, що сміх, голос сатири, сила глузування, шляхетність гумору зможуть зробити з городничих і держиморд людей чесних і порядних. Злі, на перший погляд, рядки його комедії були продиктовані любов'ю до Росії, вірою у її найкраще майбутнє. Гнівно сміючись з негативних явищ життя, Гоголь змушує читача задуматися над ними, зрозуміти їх причини і постаратися позбутися їх. Ось чому комедія "Ревізор" не втратила актуальності і сьогодні. А сміх, як завжди, допомагає нам вистояти у скрутні часи.

У «Петербурзьких записках 1836 року» М. У. Гоголь скаржився на убогість репертуару сучасного йому російського театру, те що, що у сцені, переважно, йдуть мелодрами і водевили, і нарікав відсутність справжнього російського комедійного репертуару. Його комедія «Ревізор» і була покликана бодай частково заповнити цей вакуум. Сюжет комедії, підказаний А. З. Пушкіним, знайшов своє втілення у п'єсі «Ревізор». У ній драматург з усією силою викривального слова обрушився світ зла ​​і насильства, показавши весь державний чиновницький апарат Росії на той час. П'єсу було створено буквально за два місяці. І вже у квітні 1836 року відбулася її прем'єра. Комедія мала гучний успіх. Це був твір новий та оригінальний у всіх відносинах. Новизна його полягала насамперед у тому, що у комедії був відсутній позитивний герой. Справді, на сцені позитивних героїв немає. Але сам автор наголошував, що у «Ревізорі» позитивний герой присутній. І цей позитивний герой – сміх. Сміх, який бичує та викриває. Але це сміх крізь сльози.

Гоголівська комедія сміливо смішна: вона справді вийшла «смішніше риса», як обіцяв драматург Пушкіну. Але, як Підводна течія, зароджується в «Ревізорі» сумне, нудно-сумне почуття; воно піднімається тим вище, що безтурботніше і легше здається сміх комедії. І нарешті, в останній «німій сцені» воно проривається назовні, обрушуючись - і на дійових осіб, і на глядачів - потужною хвилею. Чи можна було очікувати, що п'єса, яка почалася як комедія – розповіддю городничого про двох щурів «неприродної величини», метушливим приготуванням чиновників до прийому ревізора, закінчиться трагічно – страшним заціпенінням «всієї групи»? У своїй безсмертній комедії Гоголь показав у всьому їхньому різноманітті живі повсякденні образи. «Заради Бога, дайте нам російських характерів, нас самих, дайте нам наших шахраїв, наших диваків! На сцену їх, на сміх усім! - вигукував Гоголь, і в «Ревізорі» «російські шахраї» та «диваки» були представлені в повному обсязі – яскраво та образно. Тут і городничий - Антон Антонович Сквозник-Дмухановський, і поштмейстер Шпекін, суддя Ляпкін-Тяпкін і доглядач училищ Лука Лукіч Хлопов, опікун богоугодних закладів Суниця, місцеві поміщики Бобчинський і Добчинський, поліцейські Свистунов, Пугові. Вже одні їхні прізвища викликають сміх, але гіркий сміх, бо всі вони виправдовують свої прізвища, відповідно ставлячись до своїх посадових обов'язків. Суддя Аммос Федорович веде справи в суді з рук геть погано – тяп-ляп, поліцейський Держіморда – з приводу та без приводу побиває городян. І так далі.

І всі вони, чекаючи на ревізора, потрапляють у комічну ситуацію. Суть комедійності конфлікту п'єси в тому, що городничий і чиновники борються з примарою, яку вони створили у своїй уяві (адже уявний ревізор - зовсім не ревізор). Але недалекий Хлестаков зумів обдурити і вправно провести і досвідченого, розумного городничого, і всіх його чиновників.

У «Ревізорі» немає навіть натяку на те, що будь-де, в якомусь дальньому або ближньому куті великої російської держави життя протікає не так, як в описаному Гоголем місті, за іншими законами та правилами. Все у п'єсі постає як загальноприйняте. Страшна, похмура картина. Але у фіналі комедії, знаменитій німій сцені, висловлена ​​думка Гоголя про майбутню відплату, надія на торжество справедливості та закону в особі справжнього ревізора.

Гоголь сподівався, що сміх, голос сатири, сила глузування, шляхетність гумору зможуть зробити з городничих і держиморд людей чесних і порядних. Злі, на перший погляд, рядки його комедії були продиктовані любов'ю до Росії, вірою у її найкраще майбутнє. Гнівно сміючись з негативних явищ життя, Гоголь змушує читача задуматися над ними, зрозуміти їх причини і постаратися позбутися їх. Ось чому комедія "Ревізор" не втратила актуальності і сьогодні. А сміх, як завжди, допомагає нам вистояти у скрутні часи.

Урок-дослідження з літератури. 9 клас (мовленнєвий).

Вчитель:Васильєва Віра Володимирівна.

Тема: Позитивний герой у комедії Н.В.Гоголя «Ревізор»

Цілі:

    Дослідити проблему позитивного героя у комедії Н.В.Гоголя «Ревізор».

    Сформувати дослідницькі вміння учнів, розвивати навички критичного мислення, зв'язне мовлення учнів. Закріпити навички роботи на комп'ютері у програмах Word, PowerPoint.

    Виховувати пізнавальний інтерес до проектної діяльності під час уроків літератури з прикладу творчості Н.В.Гоголя.

Корекційні завдання:

    Активізувати мисленнєву та творчу діяльність та виявляти своє ставлення до неї.

    Працювати над послідовністю відтворення, вмінням встановлювати причинно-наслідкові зв'язки між фактами та явищами.

    Формувати комунікативну функцію промови.

    Розвивати вміння робити словесно-логічні узагальнення, ініціативу, прагнення активної пізнавальної діяльності.

    Виховувати почуття товариства, почуття задоволення досягнутих успіхів у колективному праці.

Обладнання:стенд для асоціацій, плакат із синквейнами про позитивного героя, проектор, екран, комп'ютер з ОС Windows XP, презентація вчителя, презентації учнів.

Хід уроку.

    Організаційний момент.

(Сл.№1) Вітання.

Здрастуйте, хлопці. Здрастуйте, гості. Я рада всіх вітати сьогодні на нашому занятті. Діти, я прошу вас бути уважними, активними, стежити за своєю мовою, говорити чітко, чисто, грамотно.

Рефлексія.

Протягом кількох уроків ми вивчали один із великих творів російської літератури. Який твір ми вивчали? (Ми вивчали п'єсу Н.В.Гоголя «Ревізор»)

Як ми працювали з п'єсою? Що робили? (На уроках ми читали за ролями, обговорювали вчинки та слова героїв, становили характеристики)

Чому навчалися? (Ми вчилися виразно читати, міркувати, розвивали зв'язне мовлення)

Сьогодні ми продовжимо роботу над розвитком мови та думки.

    Проблемна ситуація.

(Сл.№2) - Почнемо прямо зараз. На екрані з'явиться слово, а ви на альбомних аркушах маркерами за 5 секунд напишіть асоціації, які викликали це слово. (Клацання)Увага на екран: це слово комедія. (Свої асоціації хлопці прикріплюють на стенд). Пізніше ми повернемось до ваших асоціацій.

(Сл.№3) – Відкрийте зошити, прочитайте тему уроку. (Позитивний герой у комедії Н.В.Гоголя «Ревізор»).

Запишіть цю тему.

Ще раз уважно прочитайте тему уроку. Чому червоним кольором виділено словосполучення "позитивний герой"? (Позитивного героя у комедії немає).

Хто ще так рахує? Поясніть свою відповідь. (Всі герої комедії мають недоліки).

Може, хтось не згоден? (Можливо, цей позитивний герой той ревізор, який приїхав наприкінці п'єси). (Він може виявитися таким самим нечесним, як і інші герої).

(Сл.№4) -Щоб розібратися в цьому, звернімося до ваших домашніх завдань. До уроку ви за групами складали синквейни. Давайте їх озвучимо.

Синквейн. 1 група.

Позитивний герой.

Добрий, чесний.

Допомагає, вміє дружити, підтримує.

Позитивний герой завжди прийде допоможе.

Синквейн. 2 група.

Позитивний герой.

Правильний, шляхетний.

Підтримує, скаже правду, посміхається.

Позитивний герой завжди вкаже, як правильно вчинити.

Отже, чи є такий позитивний герой у комедії? (Ні).

Запишемо вашу думку у зошиті: позитивного героя немає. (Вчитель робить запис на дошці).

(Сл.№5) -А тепер дізнаємося про думку самого автора. Прочитаємо слова Н.В.Гоголя: «Дивно: мені шкода, що ніхто не помітив чесного обличчя, що був у моїй п'єсі. Так, була одна чесна, благородна особа, що діяла в ній на все її продовження. Це чесне, благородне обличчя було…».

- На цьому ми поки що зупинимося. Зробіть висновок із прочитаного: чи є позитивний герой на думку автора? (Є).

А тепер сформулюйте мету нашого уроку. (Сьогодні на уроці нам потрібно з'ясувати, хто чи що є позитивним героєм комедії «Ревізор», що він робить у п'єсі). Яку функцію він виконує у п'єсі?

Щоб знайти всі відповіді, нам необхідно перевірити ваші знання з історії створення, особливості композиції та зміст комедії.

(Сл.№6-10)

    Бліц опитування.

    Хто підказав сюжет комедії Н.В.Гоголю? (Клацання)(А.С.Пушкін)

    У якому році була написана комедія? (Клацання)(Н.В.Гоголь написав комедію в 1836 р., але редагував її до 1842 р.)

    Якого виду комічного жанру можна віднести п'єсу: сатирична комедія чи гумористична комедія? (Клацання) (комедія-сатира)

    Назвіть особливості композиції п'єси. (Клацання) (дзеркальна композиція - все почалося з повідомлення про приїзд ревізора і закінчилося цією подією) і (2 розв'язки-лист Хлестакова та повідомлення про приїзд справжнього ревізора).

(Сл.№11) Поясніть ситуацію.

    Лист про приїзд уявного ревізора.

    Хлестаков у готелі обурюється обслуговуванням.

    Суниця дає Хлестакову хабар.

    Хлестаков освідчується в коханні Марії Антонівні, входить її мати.

    Городничий лає купців через скарги на нього.

    Жителі міста приносять Хлєстакову скарги на городничого.

    Німа сцена. Повідомлення про приїзд справжнього ревізора.

IV. Проектні роботи учнів.

Отже, ви показали себе як уважні читачі та літературознавці. Але позитивного героя поки що не помітили. Перевіримо, які ви дослідники. Готуючись до сьогоднішнього уроку, ви провели власні мікродослідження з характеристик героїв комедії. Зараз ви нам про це розповісте. Але спочатку проведемо мовленнєву розминку, попрацюємо над виразністю мови.

Мовленнєва розминка:

(Сл.№12) 1 група.Подивіться на екран. Якому героєві належать ці слова? . (Клацання).І ще раз.

(Сл.№13) 2 група.Подивіться на екран. Якому героєві належать ці слова? (Хлєстакову). Промовте фразу так, щоб логічний наголос падало на виділені слова і з потрібною інтонацією. (Клацання).І ще раз.

(Сл.№14) Захист проектних досліджень.

А тепер слово 1 групі.

Тексти виступу.

(Сл.№1) Учень 1:Наше дослідження ми назвали «Предвиборна кампанія у місті N чи характеристика чиновників».

(Сл.№2) Учень 2:Після прочитання п'єси ми дійшли висновку, що з-поміж усіх міських чиновників немає жодного позитивного героя.

(Сл.№3) Учень 3:І щоб довести це, ми шукали відповіді на такі запитання:

1) Який загальний стан справ у місті?

2) Як виконують свої обов'язки чиновники на чолі з городничим?

3) Чи може хтось із них претендувати на роль градоначальника?

(Сл.№4) Учень 4:Н.В.Гоголь не дав назву своєму місту. А ми придумали свою назву – Дмуханівк. На честь городничого А.А.Сквозніка-Дмухановського.

Учень 1:Прочитавши комедію, ми зрозуміли, що жителі міста незадоволені роботою свого градоначальника.

(Сл.№5) Учень 2:Від їхнього імені ми склали скаргу на нього справжньому ревізору. Ось що в нас вийшло:

«Шановний пане ревізор!

Пишуть вам мешканці м. Дмуханівська.

Просимо зняти з посади городничого Антона Антоновича Дмухановського. Є тому кілька причин.

Вищезгаданий пан погано справляється зі своїми посадовими обов'язками. Він не стежить за порядком у місті, на вулицях брудно, місто не впорядковується. Городничий сваволіє: може зайти в будь-яку крамницю і взяти все, що йому сподобається, у будь-якій кількості, не заплативши за це жодної копійки. З городянами поводиться грубо. Може власноруч висікти. Порушує закон, бере хабарі. Постійно ображає всіх навколо, хто за чином нижчий за нього. Не слідкує ні за собою, ні за чиновниками.

Доки ми будемо терпіти ці приниження? Просимо у всьому розібратися та вжити заходів. Заздалегідь дякуємо.

Мешканці міста Дмуханівська.

Учень 3:Отже, всім відомо, що городничий не справляється зі своїми обов'язками. Що ж потрібно зробити, щоб змінити життя на краще?

Учень 4:Вибрати нового городничого.

Учень 1:Ось так прийшла ідея розпочати передвиборчу кампанію.

Учень 2:Але хто може претендувати на роль нового градоначальника?

(Сл.№6) Учень 3:Подаємо вам список кандидатів.

Суниця Артемій Пилипович. Опікун богоугодних закладів.

(Сл.№7) Учень 4:Ляпкін-Тяпкін Аммос Федорович. Суддя, колезький асесор.

(Сл.№8) Учень 1:Хлопів Лука Лукич. Доглядач училищ.

(Сл.№9) Учень 2:Шпекін Іван Кузьмич. Поштмейстер, надвірний радник.

(Сл.№10) Учень 3:Уховертов Степан Ілліч. Приватний пристав.

(Сл.№11) Учень 4:Ми провели опитування серед однокласників під назвою «Гідний кандидат».

Учень 3:На запитання, хто за посадою може стати головою міста Дмухановська і чому, отримали такі відповіді:

Учень 2:Друге місце зайняв начальник богоугодних закладів, адже він має бути відповідальним та милосердним.

Учень 3:На третьому місці опинився доглядач училищ. Головним має бути розумна, вихована людина.

Учень 4:На четвертому місці розташувалася кандидатура поліцейського приставу. Саме дисципліни та порядку не вистачає у Дмуханівську.

Учень 1:Але як виконують свої обов'язки чиновники насправді, ми впізнали лише прочитавши комедію.

(Сл.№12) Учень 2:Ось вона жорстока правда. Пан Суниця не стежить за лікарнями, там брудно, хворих не лікують. "Хворі схожі на ковалів", "...курять міцний тютюн". Сам він зізнається: «Ліків ми дорогих не вживаємо. Людина проста: якщо помре, так помре, якщо одужає, то й так одужає». «Навелено хворим вівсяний суп давати, а в мене коридорами така капуста, що тільки ніс бережи».

(Сл.№13) Учень 3:Усі судові справи у запустінні, у присутних місцях для прохачів сторожа завели домашніх гусей; у кабінеті судді сушиться білизна; секретар завжди п'яний. Навіть сам суддя не приховує: «Хабарі беру хортовими цуценятами». «Якщо хтось загляне в якийсь папір, то він життю буде не радий…». «…як гляну доповідну записку-тільки рукою махну».

(Сл.№14) Учень 4:Пан Хлопов не контролює вчителів, вони роблять, що хочуть: «корчать пики, ламають стільці». Ніхто не дбає про знання учнів.

(Сл.№15) Учень 1:А пану Шпекіну довіряти не можна. На прохання городничого розкривати кожен лист, який прибуває до поштової контори, він відповідає: «Знаю, знаю, цьому не вчіть, смерть люблю дізнатися, що робиться на світі».

(Сл.№16) Учень 2:Вартові закону не дотримуються його: пиячать, всі справи вирішуються бійкою. Вони для порядку «всім ставлять ліхтарі під очима: і правому, і винному». Прикривають злочини городничого. Крім того, солдати порушують дисципліну, на роботу є не вчасно, одягнені не по чину: «ця погана гарніза одягне тільки понад сорочку мундир, а вниз нічого немає». Висновок: пан Уховертов не стежить за порядком.

(Сл.№17) Учень 3:Результати такої роботи чиновників в наявності:

1) Повна занедбаність міського господарства.

2) Свавілля поліцейських.

3) Відсутність будь-якої медичної допомоги.

4) Самоуправство поштових чиновників.

5) плутанина в суді.

6)Хабарництво, казнокрадство у всіх відомствах.

(Сл.№18) Учень 4:Це призвело до повного безправ'я жителів міста, безкарності всіх чиновників, які перебувають на держслужбі.

Учень 1:Отже, чи може хтось із чиновників посісти місце городничого та відновити справедливість?

(Сл.№19) Учень 2:Враховуючи все вищесказане, на повторному голосуванні не було обрано жодного гідного кандидата. Одностайно всі проголосували проти всіх.

Учень 3:А що це означає?

(Сл.№20, 21, 23) Учень 4:А це означає, що ми підтверджуємо свою думку: серед показаних Н.В.Гоголем чиновників немає жодного позитивного героя.

А тепер слово 2 групі.

Тексти виступу.

(Сл.№1) Учень 1:Після прочитання комедії нас зацікавив один із героїв. Віссаріон Григорович Бєлінський називав його нікчемною і пустою людиною.

(Сл.№2) Учень 2:Юрій Володимирович Манн писав про героя: «…зробившись винуватцем загального обману, герой нікого не обманював. Він успішно зіграв роль ревізора, навіть не усвідомивши, що він її грає».

(Сл.№3) Учень 3:Микола Васильович Гоголь писав, що його герой "без царя в голові".

(Сл.№4) Учень 4:І персонажі п'єси можуть пред'явити герою такі звинувачення:

(Сл.№5) Чиновники можуть звинуватити його в шахрайстві, в образі посадових осіб.

(Сл.№6) Учень 1:Дружина і дочка городничого – у розпусній поведінці. (Сл.№7) Учень 2:Слуга незадоволений неробством та легковажністю свого пана.

(Сл.№8) Учень 3:І ми вирішили розібратися: чи справедливі всі ці звинувачення? Чи хто ж цей Хлестаков із Петербурга?

(Сл.№9) Учень 4:Ми мали провести такі слідчі дії:

    Зібрати особисту інформацію про героя.

    З'ясувати, як ставляться до героя учні 9 класу.

    Зрозуміти, заради чого живе герой?

    Якого вироку заслуговує герой?

(Сл.№10) Учень 1:Ми склали особисту справу героя, попередньо порадившись із працівниками канцелярії нашої школи.

(Сл.№11) Учень 2:І ось що в нас вийшло.

Хлєстаков Іван Олександрович, юнак 23-х років. Батько його поміщик проживає в селі Підкатилівка, Саратовської обл. Пан Хлєстаков обіймає посаду колезького реєстратора в одному з департаментів. Неодружений. Мешкає у Петербурзі.

(Сл.№12) Учень 3:Портрет додається.

Учень 1:На перший погляд, нічого підозрілого, звичайна людина, як і всі. І навіть «не поганий собою», як про нього говорять Бобчинський та Добчинський, добре одягається.

Учень 2:Найголовніше у герої не зовнішність, а якості характеру, які проявляються через слова та вчинки.

(Сл.№13) Учень 3:Ось ми й спробували за допомогою опитування «Твоя думка про героя» з'ясувати, які позитивні та негативні якості Хлестакова можуть назвати наші однокласники. Як очевидно з таблиці, негативних якостей було названо більше.

Учень 1:Не можна звинувачувати у чомусь героя голослівно, потрібні факти.

(Сл.№14) Учень 2:Подаємо зібрані у справі докази.

(Сл.№15) Учень 3:Хлестаков не розуміє, за кого його беруть досить довго. (Клацання) І це говорить про його дурість.

(Сл.№16) Учень 2:Бере гроші від чужих людей і навіть не замислюється, чому йому дають у борг. (Клацання) Чи не наївно це?

(Сл.№17) Учень 1:На роботу не ходить, а все програє у карти. (Клацання) Це можна пояснити лише безвідповідальність.

(Сл.№18) Учень 3:Бреше про себе, про своє життя в Петербурзі. (Клацання) Так, при цьому він ще й хвалиться!

(Сл.№19) Учень 2:Коли розуміє, що його вважають за важливу персону, продовжує брати хабарі, принижує чиновників у листі. (Клацання) Це повна непорядність.

(Сл.№20) Учень 1:Веде подвійну гру по відношенню до дочки та дружини городничого, хоча не любить ні ту, ні іншу. (Клацання) Це не так жорстоко, як легковажно.

Учень 3:При всьому робить це емоційно, з почуттям насолоди.

Учень 1: Ось це й жахливо.

Учень 2: То навіщо живе Хлестаков?

(Сл.№21) Учень 3:Дамо слово самому герою: «Адже на те й живеш, щоб зривати квіти насолоди…». Хлестаков впевнений, що у житті все дається легко, як у його брехливих фантазіях.

Учень 2:Таким чином ми дійшли висновку: всі звинувачення на адресу Хлестакова Івана Олександровича справедливі. Тому справу можна передавати до суду.

Учень 3:Який вирок?

(Сл.№22) Учень 1:З зібраних у справі доказів суд призначив Хлестакову Івану Олександровичу такі заходи покарання:

1. Гроші, отримані шахрайським чином, повернути до міської скарбниці.

2. Повідомити департамент, у якому служить Хлестаков Іван Олександрович, про шахрайські дії колезького реєстратора.

3. За аморальний спосіб життя пана Хлестакова зрадити суспільному засудженню та громадському осміянню.

Учень 2:Вирок остаточний та оскарженню не підлягає.

(Сл.№23, 24)

(Сл.№15) Фізкультхвилинка для очей.

Хлопці, ми довго дивимося на екран. Пропоную вашим очам відпочити. Сядьте рівно, розслабтеся. Крупним планом долонями обличчя. Повільно заплющити очі. Подумайте про приємне. Тепер розсуньте пальці. Повільно розплющте очі. Не відриваючи долонь від обличчя, поверніть голову праворуч, тепер прямо, ліворуч і прямо. З'єднайте пальці. Закрийте очі. Розплющте очі. Повільно опустіть руки.

    1. Узагальнення.

(Сл.№16)-А тепер повернемося до думки автора про позитивного героя. Можливо, хтось із вас здогадався, про якого героя йдеться?

Давайте прочитаємо висловлювання Гоголя:

    «Про сміх, велике діло! Нічого не боїться людина так, як сміх».

    «... глузування боїться навіть той, який вже нічого не боїться на світі».

    «Чому смієтеся? Над собою смієтеся!

Знайдіть однокореневі слова. ( КлацнітьПеревірка)

А тепер подивіться на свої асоціації. Яке слово повторюється у автора?

(Сл.№17)-Завершіть фразу: Позитивний герой у комедії є! «Це чесне, благородне обличчя був … сміх!»

- Яка роль сміху у сатиричному творі? (Сміх вказує на недоліки у характерах героїв) (За допомогою сміху над собою люди можуть виправитися).

(Сл.№18) -Порівняйте свої відповіді із фразами із синквейнів та зі словами письменника. Н.В.Гоголь сподівався сміхом потрясти вщент людське серце, щоб, побачивши себе в дзеркалі сатири, воно жахнулося б тому, що ж з ним стало, і, жахнувшись, затремтіло б, бажаючи іншої, кращої долі».

(Сл.№19) -Запишемо у зошиті висновки:

    Сміх - це засіб, що вказує на реальний стан справ у суспільстві та на недоліки людського характеру.

    Сміх – це засіб виховання та перевиховання внутрішнього світу людини.

    1. Домашнє завдання.

(Клацання)-Вдома я прошу вас написати міні-твір-міркування, в якому ви спробуєте довести одну з цих тез, на вибір. У цьому докази наводьте, спираючись текст комедії.

    1. Рефлексія.

(Сл.№20)- А тепер давайте підіб'ємо підсумки нашого заняття. Що на уроці та під час підготовки до нього вам сподобалося виконувати?

Якщо ви задоволені собою, посміхніться і підніміть праву руку вгору, а якщо ні, просто підніміть ліву руку.

(Сл.№21)-Дякую за роботу. Бажаю удачі у виконанні домашнього завдання.

У «Петербурзьких записках 1836 року» М. У. Гоголь скаржився на убогість репертуару сучасного йому російського театру, те що, що у сцені, переважно, йдуть мелодрами і водевили, і нарікав відсутність справжнього російського комедійного репертуару. Його комедія «Ревізор» і була покликана бодай частково заповнити цей вакуум. Сюжет комедії, підказаний А. З. Пушкіним, знайшов своє втілення у п'єсі «Ревізор». У ній драматург з усією силою викривального слова обрушився світ зла ​​і насильства, показавши весь державний чиновницький апарат Росії на той час. П'єсу було створено буквально за два місяці. І вже у квітні 1836 року відбулася її прем'єра. Комедія мала гучний успіх. Це був твір новий та оригінальний у всіх відносинах. Новизна його полягала насамперед у тому, що у комедії був відсутній позитивний герой. Справді, на сцені позитивних героїв немає. Але сам автор наголошував, що у «Ревізорі» позитивний герой присутній. І цей позитивний герой – сміх. Сміх, який бичує та викриває. Але це сміх крізь сльози.

Гоголівська комедія сміливо смішна: вона справді вийшла «смішніше риса», як обіцяв драматург Пушкіну. Але, як Підводна течія, зароджується в «Ревізорі» сумне, нудно-сумне почуття; воно піднімається тим вище, що безтурботніше і легше здається сміх комедії. І нарешті, в останній «німій сцені» воно проривається назовні, обрушуючись - і на дійових осіб, і на глядачів - потужною хвилею. Чи можна було очікувати, що п'єса, яка почалася як комедія – розповіддю городничого про двох щурів «неприродної величини», метушливим приготуванням чиновників до прийому ревізора, закінчиться трагічно – страшним заціпенінням «всієї групи»? У своїй безсмертній комедії Гоголь показав у всьому їхньому різноманітті живі повсякденні образи. «Заради Бога, дайте нам російських характерів, нас самих, дайте нам наших шахраїв, наших диваків! На сцену їх, на сміх усім! - вигукував Гоголь, і в «Ревізорі» «російські шахраї» та «диваки» були представлені в повному обсязі – яскраво та образно. Тут і городничий - Антон Антонович Сквозник-Дмухановський, і поштмейстер Шпекін, суддя Ляпкін-Тяпкін і доглядач училищ Лука Лукіч Хлопов, опікун богоугодних закладів Суниця, місцеві поміщики Бобчинський і Добчинський, поліцейські Свистунов, Пугові. Вже одні їхні прізвища викликають сміх, але гіркий сміх, бо всі вони виправдовують свої прізвища, відповідно ставлячись до своїх посадових обов'язків. Суддя Аммос Федорович веде справи в суді з рук геть погано – тяп-ляп, поліцейський Держіморда – з приводу та без приводу побиває городян. І так далі.

І всі вони, чекаючи на ревізора, потрапляють у комічну ситуацію. Суть комедійності конфлікту п'єси в тому, що городничий і чиновники борються з примарою, яку вони створили у своїй уяві (адже уявний ревізор - зовсім не ревізор). Але недалекий Хлестаков зумів обдурити і вправно провести і досвідченого, розумного городничого, і всіх його чиновників.

У «Ревізорі» немає навіть натяку на те, що будь-де, в якомусь дальньому або ближньому куті великої російської держави життя протікає не так, як в описаному Гоголем місті, за іншими законами та правилами. Все у п'єсі постає як загальноприйняте. Страшна, похмура картина. Але у фіналі комедії, знаменитій німій сцені, висловлена ​​думка Гоголя про майбутню відплату, надія на торжество справедливості та закону в особі справжнього ревізора.

Гоголь сподівався, що сміх, голос сатири, сила глузування, шляхетність гумору зможуть зробити з городничих і держиморд людей чесних і порядних. Злі, на перший погляд, рядки його комедії були продиктовані любов'ю до Росії, вірою у її найкраще майбутнє. Гнівно сміючись з негативних явищ життя, Гоголь змушує читача задуматися над ними, зрозуміти їх причини і постаратися позбутися їх. Ось чому комедія "Ревізор" не втратила актуальності і сьогодні. А сміх, як завжди, допомагає нам вистояти у скрутні часи.