Здоров'я

Способи пересування тварин. Порожнина тіла. Презентація на тему "способи пересування тварин" Конспект уроку способи пересування порожнини тіла

06.01.2015 6902 0

Цілі уроку:Ознайомити учнів із основними типами руху тварин; показати еволюційний напрямок у зміні способів руху; сформувати уявлення про порожнину тіла, її види та значення, про еволюційний напрям у зміні типів порожнин тіла тварин.

Обладнання:Таблиці із зображенням різних груп тварин.

Хід уроку

I. Актуалізація знань

1.Робота за картками.

1. У чому переваги та недоліки зовнішнього скелета?

2. Перелічити відділи хребта ссавців.

1. У чому різниця осьового скелета вищих і нижчих хордових?

2. Перелічити частини скелета передньої кінцівки ссавців.

1. У чому різниця в будові скелета земноводних і плазунів?

2. Перелічити частини скелета задньої кінцівки ссавців____________

2.Індивідуальне опитування:

-Які особливості будови кістяка птиці у зв'язку з пристосованістю до польоту?

-Які кістки входять до пояса передніх кінцівок земноводних?

-Яку роль грають органічні та мінеральні речовини у складі кістки?

-Розкажіть про будову хребця.

ІІ. Вивчення нового матеріалу

Варіант 1. Мініконференція, читання доповідей.

Рух - одна з основних властивостей всіх живих організмів. Рух може відбуватися як на рівні однієї клітини або окремого органу, так і на рівні цілого організму. Тип пересування всього організму з одного місця в інше називається локомоцією. Рослинам властиво пересувати-

ня на клітинному чи органному рівні, на відміну них, тваринам властиво переміщення всього організму у пошуках їжі, води, сприятливих умов життя. Більшість тварин у процесі еволюції виробилися складні локомоторні системи, які дозволяють їм успішно шукати і добувати їжу, захищатися від ворогів. Крім того, переміщаючись, тварини розселяються, освоюють нові місцеперебування, знаходять статевих партнерів. Лише деякі тварини пристосувалися до сидячого способу життя, проте, і в них окремі частини тіла відрізняються великою рухливістю.

Після всіх доповідей вчитель робить висновок: способи пересування тварин поступово ускладнювалися та еволюціонували разом із тваринами.

Варіант 2. Самостійна робота учнів із підручником.

Користуючись текстом § 38 та малюнками, відповісти на такі питання:

-Яким тваринам властивий амебоїдний рух?

-Яким клітинам багатоклітинних тварин властивий амебоїдний рух?

-У чому суть амебоїдного руху?

-Яким тваринам властиво рух за допомогою вій?

-Яким тваринам властивий рух за допомогою джгутиків?

-Яким клітинам багатоклітинних тварин властивий рух за допомогою вій і джгутиків?

-У чому сутність руху за допомогою вій і джгутиків?

Можлива робота за варіантами: 1-й варіант працює зі статтею «Амобоїдний рух», а 2-й зі статтею «Рух за допомогою вій і джгутиків». Через 5-7 хвилин учні змінюються зошитами та здійснюють взаємну перевірку.)

ІІІ. Розповідь вчителя з елементами розмови

1.Рух багатоклітинних.

Для багатоклітинних тварин характерний рух за допомогою м'язів. М'язи утворені м'язовою тканиною, її головна особливість - здатність скорочуватися, перетворюючи хімічну енергію на механічну. Скорочуючись, м'язи надають руху системи важелів, складових частини скелета. Завдяки координованій роботі цих важелів тварина переміщається.

Деякі м'язи не беруть участь у пересуванні всього організму, але забезпечують пересування речовин усередині тіла (серцевий м'яз, гладка мускулатура у стінках судин, мускулатура шлунка та кишечника тощо)

Для кишковопорожнинних характерні різні способи пересування. Наприклад, прісноводна гідра може пересуватися рухомими рухами - вигнути тіло і прикріпившись до субстрату щупальцями, вона підтягує підошву до переднього кінця тіла. Так само для гідри характерні «перекиди» - почергове прикріплення до субстрату то щупальцями, то підошвою (рисунок 18, сторінка 28 підручника). Актинії повільно пересуваються за рахунок скорочення та розслаблення підошви. Для медуз характерний «реактивний» рух – вони з силою виштовхують воду з-під купола.

Мускулатура плоских і кільчастих черв'яків складається з двох шарів м'язів - поздовжнього та поперечного. При скороченні поперечних м'язів черв'як стає вужчим і довгим, при скороченні поздовжніх - товстим і коротким.

ПроРозкажіть на рис. 153-154 про способи пересування дощового хробака та п'явки.

12 Пепеляєїа

-Які додаткові пристрої на поверхні тіла існують у дощового хробака?

Круглі черв'яки можуть лише згинатися, оскільки їхня мускулатура утворена лише одним поздовжнім шаром м'язів. Почергово скорочуючи м'язи, черв'як може пересуватися хвилеподібними рухами.

Орган пересування більшості молюсків – м'язова нога (особливий виріст черевної стінки). У брюхоногого молюска, що повзу по склу, добре видно хвилеподібні скорочення м'язів. Головоногих молюсків освоїли реактивний спосіб пересування. Вони набирають воду в мантійну порожнину, а потім із силою виштовхують її назовні.

У членистоногих пучки м'язів кріпляться до міцного хітинового покриву тіла, у хребетних тварин - кісток скелета. Завдяки цьому вони здатні скорочуватися із високою швидкістю. Оскільки м'язи здатні розвивати силу тільки при скороченні (тобто тільки тягнути, а не штовхати), для повноцінних рухів потрібні два м'язи. Такі пари м'язів називають м'язами – антагоністами.

-Як пересуваються ракоподібні в товщі води та по ґрунту?

-Які частини тіла вони використовують для цього?

-Які способи локомоції характерні для комах?

-За рахунок яких м'язів відбувається рух риб?

-Які способи локомоції характерні для ссавців у різних середовищах життя?

2.Порожнина тіла.

У всіх вищих багатоклітинних тварин формується порожнина тіла.загалом.Це простір між стінками тіла та внутрішніми органами тварини. Часто цей простір заповнений рідиною і виконує такі функції:

Є гідростатичним кістяком (підтримує форму тіла).

& Дозволяє травному тракту та стінкам тіла функціонувати незалежно один від одного.

& Забезпечує транспорт поживних речовин, продуктів обміну.

& Тимчасово може накопичувати продукти обміну та надлишок рідини.

& Бере участь у осморегуляторних процесах в організмі.

Вперше порожнину тіла у круглих черв'яків. Ця порожнина утворена в результаті руйнування клітин паренхіми та заповнена порожнинною рідиною, яка підтримує форму тіла хробака, виконує функцію транспортування поживних речовин. Внутрішні органи круглих черв'яків вільно омиваються порожнинною рідиною.

Порожнина тіла кільчастих черв'яків вистелена одним шаром покривних клітин та заповнена порожнинною рідиною. Таким чином, травна, видільна, нервова та кровоносна системи, а також внутрішні стінки тіла не омиваються порожнинною рідиною. Така порожнина тіла називається вторинною. Порожнина тіла кільчастих черв'яків поділена перегородками на окремі членики-сегменти, кожен з яких поділений на парні відділи. Внаслідок цього пошкодження одного або кількох кілець не веде до загибелі тварини, оскільки порожнинна рідина витікає лише з пошкоджених відділів порожнини.

У всіх хордових тварин порожнина тіла вторинна, але на відміну від кільчастих черв'яків, вона не містить порожнинної рідини, і внутрішні органи вільно розташовуються в порожнині.

IV. Закріплення знань

Фронтальна розмова.

-Які основні способи пересування тварин?

-Які способи характерні лише водного середовища?

-Які можуть використовуватись у різних середовищах?

-Які рухи можуть здійснювати круглі хробаки? Чому?

-У чому відмінність мускулатури круглого та кільчастого хробака?

-Що таке порожнину тіла, яке її значення?

-Що таке первинна та вторинна порожнина тіла?

-У яких тварин зустрічається первинна та вторинна порожнина тіла?

Домашнє завдання:

§ 38, відповідати на запитання.

Дидактична мета:створити умови для систематизації вивченого матеріалу, виявлення рівня оволодіння системою знань та умінь, досвідом творчої діяльності; на основі вивчення ОДС з'ясувати, як рухаються тварини, спростувати твердження, що існує універсальний спосіб руху в будь-якому середовищі; сформувати уявлення про порожнину тіла, її види та значення.

Тип уроку: узагальнення та систематизації знань та умінь (урок у мережевому класі)

Етапи навчального заняття.

1. Цілепокладання та мотивація

Слайд 2Ключове слово сьогоднішнього уроку – рух.

  • Що таке рух на вашу думку?
  • Навіщо тварини активно пересуваються на відміну рослин?
  • Які процеси життєдіяльности залежать від руху організму?

Учні записують у зошит свої відповіді, потім обговорюють у класі свої записи.

2. Актуалізація знань(Індивідуальна, парна чи колективна робота)

Слайд 3.Робота учнів у парах

  • На якому рівні організації життя може відбуватися рух?
  • Виділіть ці рівні за допомогою запропонованих інформаційних об'єктів: клітини, тканини, органу, організму (Слайд 3).
  1. 3. Систематизація та узагальнення(Робота в групах за комп'ютером)

Робота учнів у групах за комп'ютером. Етап групової роботи реалізується в "КМ-Школі" в режимі "провести урок у мережевому класі".

Для проведення уроку у мережевому класі необхідно:

  • Відкрити закладку «Індивідуальний портфель – Робочі матеріали».
  • Вибрати потрібний урок, клацнувши по ньому лівою кнопкою миші.
  • Натиснути на посилання "провести урок у класі". Вибрати потрібний клас. Почати урок

Ознайомлення зі способами пересування тварин різних систематичних груп. Робота з груп за пошуковим завданням.

Слайд – 4Знайдіть у КМ-Школі інформацію про те, як пересуваються тварини

  • на рівні клітини (рух амеби, інфузорії та евгени)
  • на рівні організму (рух гідри, планарії, дощового хробака, медузи)

Розмістіть вибрані об'єкти на слайд, запишіть основні способи руху тварин.

У "КМ-Школі" на тему "Способи пересування тварин" можна підібрати ілюстрації, відеофрагмент, анімації, енциклопедичну статтю.

Слайд – 5Вчитель актуалізує знання на тему (складання схеми «Способи руху тварин» по слайдам створених учнями, оформлення в раб. зошит завдання №1, стор.101 .)

3. Застосування навчального матеріалу у знайомій та новій навчальних ситуаціях

Слайд - 5Самостійна робота учнів (перегляд способів пересування тварин на слайдах з подальшим обговоренням та виконанням завдання №2 на стор.102 у раб/зошити)

Слайд – 6Завдання №1

  • Охарактеризуйте амебоподібний тип пересування тварин.
  • Які органели клітини беруть участь у русі?
  • У якому середовищі живуть ці тварини?

Слайд - 7Завдання №2

  • Охарактеризуйте рух за допомогою джгутиків та вій.
  • Для якого середовища характерний цей тип пересування?
  • У чому пиши майна такого руху порівняно з амебоподібним?

Слайд – 8Завдання №3

  • Охарактеризуйте рух із допомогою м'язів.
  • Які органи беруть участь у русі безхребетних та хребетних тварин?
  • Які порівн їжі освоїли тварини з цим типом пересування?

Слайд 9 – 11Порожнини тіла тварин, їх види та функції.

  • У кого вперше у процесі еволюції виникла порожнина тіла?
  • У чому Важлива відмінність тварин з первинної та вторинної порожниною тіла. Наведіть приклади.
5. Інформація про домашнє завдання ( Слайд 12)

Використовуючи матеріали "Шкільного клубу"знайдіть інформацію про особливості пересування тварин, що мешкають у водному середовищі та наземно-повітряному. Результати своєї роботи оформіть у вигляді реферату чи презентації у "КМ-Школі"

6. Рефлексія

Дайте відповідь на запитання, на «4» достатньо відповісти на одне з питань, на «5» - на два будь-які питання (Слайд 13):

    1. Чому швидкість руху в наземно-повітряному середовищі вища, ніж у водному?
    2. Чому найшвидшими тваринами є птахи?
    3. Чому амебоподібний рух вважають «невигідним»?
    4. У чому принципова відмінність тварин з первинною та вторинною порожниною тіла? Наведіть приклади.
    5. Чому у природі немає універсального способу руху?

Після бл Вінчання індивідуальної роботи у відведений час організується колективне обговорення даних питань.

Література

  1. Латюшин В.В., Шапкін В.А. Біологія: Тварини: Підручник для 7 класу / В.В. Латюшин, В.А.Шапкін. - М: Дрофа, 2010
  2. Латюшин В.В., Лемехова Є.А. Робочий зошит до підручника Біологія Тварини. 7 клас/В.В. Латюшин, Є.А. Ламехова-М: Дрофа, 2011
  3. Тематичне та поурочне планування до підручника В.В. Латюшина та В.А. Шапкіна «Біологія. Тварини»: Посібник для вчителя. - М.: Дроф, 2006.
  4. Ішкіна І.Ф. Поурочні плани за підручником В.В. Латюшина, В.А. Шапкіна/І.Ф. Ішкіна – Волгоград, 2002.
  5. Найповніше видання типових варіантів реальних завдань ЄДІ: 2009: Біологія / авт. - Упоряд. Є.А. Нікішова, С.П. Шаталова -М. : Астрель, 2009. - с. 191. - (ФІПД).
  6. Здаємо єдиний державний іспит. Біологія / авт. - Упоряд. Г.С. Калінова, В.М. Кузнєцова, Л.Г. Прилежаєва. - М.: Дрофа, 2010. - 154 с.

Урок відбувається у рамках навчального курсу «Біологія» 7 клас у розділі «Еволюція будови та функцій органів та їх систем».

За формою урок отримання нового знання, із застосуванням системно-діяльнісного підходу, відповідно до ФГОС, та використання інформаційно-комунікативних технологій. На всіх етапах уроку учні залучені до активної розумової та практичної діяльності.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Муніципальний казенний загальноосвітній заклад

«Середня загальноосвітня школа» сел. Миколаївка

Партизанського муніципального району

КОНСПЕКТ УРОКУ БІОЛОГІЇ

для учнів 7 класів

«Способи пересування тварин.

Порожнини тіла»

Розроблено та проведено

вчителем біології

Логінової Є.М.

Мета уроку:

Ознайомити учнів із поняттям “рух” як із основних властивостей живих організмів, показати різноманітність способів руху тварин.

Сформувати поняття «порожнина тіла».

Завдання уроку:

Вимоги до результатів освоєння теми уроку учнями:

  • предметні: підкреслити, що рух – один із основних проявів життя у тварин;розширити знання учнів про порожнини тіла, їх види, способи пересування тварин та життєві форми,орієнтувати на системне сприйняття різноманітності рухів в органічному світі;
  • метапредметні: готовність до колективної роботи; освоєння способів розв'язання задач пошукового характеру; оволодіння логічними діями порівняння, аналізу, узагальнення, класифікації за характерними ознаками;
  • особистісні: розвиток навичок співпраці з однолітками, освоєння основ толерантної та міжкультурної взаємодії у колективі; розвиток самостійності; формування свідомої мотивації до виконання завдання.

Обладнання та наочність:інтерактивна дошка, презентація, підручник,конверти з ілюстраціями та опорними словами, завдання для групової роботи, картинки тварин, відеофрагмент, таблиці про способи пересування тварин.

Методи навчання:репродуктивний, проблемний та частково-пошуковий методи

Форми організації пізнавальної діяльності учнів:групова робота, робота в парах, робота з основною та додатковою літературою, ілюстраціями.

Технологія: навчання у співпраці

Принципи: науковості, доступності, здоров'язбереження, цікавості, логічності

Підхід: Системно-діяльнісний

Види діяльності:пошуковий, дослідницький

План роботи:

I Організаційний етап

II Мотиваційно-орієнтовний

  1. Актуалізація знань
  2. Мотивація
  3. Цілепокладання

III Вивчення нового матеріалу

  1. Рішення проблеми
  2. Самостійна робота учнів

IV Підбиття підсумків роботи

V Закріплення

VI Рефлексія

VII Інформація про домашнє завдання

Хід уроку.

Етапи уроку

Діяльність вчителя

Діяльність

учнів

Очікувані

результати

I Організаційний етап

Привітання, заклик до учнів оцінити готовність до уроку, скоригувати її за необхідності.

Сподіваюся, що наш урок пройде в атмосфері робочого настрою та повного порозуміння, цікаво та з користю для всіх. Відповідати на мої запитання під час уроку можна сидячи.

Учні налаштовуються працювати, зосереджуються.

Позитивний настрій на роботу

2 хв.

Мотиваційно-орієнтовний

  1. Актуалізація знань
  1. Мотивація
  1. Цілепокладання

Який розділ ми вивчаємо? (еволюція будови та функцій органів та їх систем)

Від вивчення зовнішніх покривів ми перейшли до вивчення внутрішніх систем органів,яку систему органів ми вивчили минулого уроці?(ОДС)

Діти розв'яжіть біологічні завдання (тексти із завданнями знаходяться у учнів на партах, робота за рішенням ведеться в парах).

Завдання 1. (Слайд 1)

Відомо, що риби не можуть повертати голову. Чи можуть це робити жаби та тритони? Відповідь поясніть.
- Можуть; жаби можуть тільки піднімати і опускати голову - у них є один хребець у шийному відділі; тритони можуть ще й повертати голову, тому що в шийному відділі у них хребці з'єднані рухомо

Завдання 2. (слайд 2) У скелеті змій відсутня грудна клітка. У зв'язку із чим вона була втрачена у цих тварин?
- у зв'язку з відсутністю кінцівок та виробленням особливого способу пересування шляхом бічних вигинів хребта та ребер, які своїми нижніми кінцями здатні зрушуватися вперед та назад

Завдання 3. (Слайд 3)

Будь-який зайвий вантаж був би на заваді при польоті. Які зміни у зв'язку із цим відбулися в опорній структурі птахів?
- кістки тонкі, заповнені повітрям
- щелепи без зубів

Завдання 4. (Слайд 4)

Шия у ссавців має різну довжину: у собаки вона коротка, у жирафа довга. Чим визначаються такі відмінності?
- це залежить немає кількості шийних хребців (їх 7), як від довжини їх тел.

Який висновок можна зробити, ознайомившись із загальними функціями опорно-рухової системи у тварин організмів?
Незважаючи на значні відмінності у будові опорно-рухових структур у різних тварин, їх кістяки виконують подібні функції: опори тіла, захисту внутрішніх органів, переміщення тіла у просторі.

Зараз пропоную переглянути відеофрагмент.

Учні формулюють тему уроку. (слайд 6)

Які цілі поставимо? (Слайд 7)

Учні відповідають питання вчителя

Вирішують завдання, повторюючи матеріал минулого уроку

Перегляд відеофрегменту

Повторення пройденого матеріалу, систематизація знань, підготовка до постановки теми уроку.

Формулювання учнями теми та цілей уроку

Вивчення нового матеріалу

  1. Постановка проблемної ситуації
  1. Рішення проблеми
  1. Самостійна робота учнів

Фізкультхвилинка

  1. Обговорення результатів роботи

Світ живої природи перебуває у безперервному русі. Рух - одна з основних властивостей живих організмів. Рухаються стада чи зграї тварин, окремі організми, рухаються бактерії та найпростіші у краплі води. Методи руху за мільярди років пройшли довгий шлях еволюції.

Пересування всього організму з одного місця в інше називається ЛОКОМОЦІЄЮ. (слайд 8)

Проблемне питання:

А навіщо тварини рухаються? (слайд 9)

Пошук їжі

Порятунок від хижаків

Розселення

Пошук статевих партнерів.

А як класифікувати ці способи пересування?

Для того, щоб це з'ясувати, давайте попрацюємо з додатковою літературою на цю тему. (Додаток 1)

Учні читають тексти з додаткової літератури і працюючи в групах складають схему (систему) з опорних понять та ілюстрацій тварин, які запропоновані їм у конвертах. (К-картинка)

(амебоїдний, рух, джгутики, вії, м'язове, ложноніжки, амеба (К), евглена зелена (К), інфузорія туфелька (К), скорочення м'язів, черв'яки, дощовий хробак (К), (біла планарія (К), молюски, хордові, жаби (К), птиця (К), реактивний, каракатиця (К), м'язова нога, хвилі скорочення підошви ноги, гребінець (К), ставок звичайний (К), варан (К), собака (К)

Закрийте очі,

Розслабте тіло,

Уявіть ви птахи,

Ви раптом полетіли!

Тепер в океані

дельфіном пливете,

Тепер у саду яблука стиглі рветься.

Ліворуч, праворуч,

навколо подивилися,

Розплющили очі, і знову за справу!

Представники однієї з груп читають текст «Порожнини тіла» на стор. 202 – 203 підручника та

відповідають на запитання:

Що таке порожнину тіла?

Які функції виконує?

У кого вперше у процесі еволюції виникла порожнина тіла?

У чому принципова відмінність тварин з первинною та вторинною порожниною тіла. Наведіть приклади.

Чим відрізняється порожнина тіла хордових тварин від кільчастих хробаків?

Складіть моделі порожнин тіла, використовуючи підручний матеріал. (Слайд 10,11)

Після виконання завдання одна із груп представляє отриману ними схему.

Група, що вивчає порожнини тіла, представляє свою роботу однокласникам.

З якими способами пересування сьогодні ми познайомилися?
Амобоїдний рух. Рухи за допомогою джгутиків та вій. Рух за допомогою м'язів

Учні висловлюють свою думку щодо поставленого питання

Робота у групах із вивчення запропонованого матеріалу.

Учні виконують вправи

Відповідають на запитання, працюють із додатковою літературою

Представники інших груп знайомляться з отриманими результатами, аналізують роботу, вносять корективи.

Виникнення проблемної

ситуації

Вирішення проблемної ситуації

Учні висувають власний алгоритм поділу тварин за способами пересування

Роблять висновки

Закріплення

Завдання лабіринт на тему «Рух організмів». (Додаток 2) (слайд 12)

Зі шкільного фольклору «Завдання має бути кусачим, інакше воно не завдання»

Розв'язання задач (слайд 13)

(Виконується за наявності часу)

Визначте швидкість змії, якщо за 15 хв вона проповзає 2,7 км.

Завдання вирішується за формулоюν =S/t (м/с) 2700 м/900 с = 3 м/с);

У африканських страусів на ногах всього два пальці, що, втім, не заважає їм дуже швидко бігати.

За який час африканський страус пробіжить стометрівку, якщо його швидкість 80 км./год.

(Рішення: 80х1000/3600 = 22,2 м/с; 100/22,2 = 4,5с)

Виконують завдання, відокремлюють ключове слово –ЛОКОМОЦІЯ

Вирішують завдання міжпредметного характеру (зв'язок із фізикою)

Систематизація нового «відкритого» знання

Підбиття підсумків

Отже, скажіть які цілі ми поставили перед собою на початку уроку?

Ми відповіли на всі уроки?

Міркують, відповідають.

Самоаналіз, мотивація до навчання на наступному уроці

Рефлексія

Скажіть хлопці, чи вам сподобався урок?

А що найбільше сподобалося?

Перед вами лежать листки кольорового паперу, виберіть той, який подібний до вашого сьогоднішнього настрою від уроку:

Біла погана,

Жовта середня,

зелена гарна)

Вибирають «колір настрою»

Задоволеність учнів.

VIII

Постановка домашнього завдання

Параграф 38.

Записують домашнє завдання.

ДОДАТОК 1

Цитоплазма клітини перебуває у постійному русі. Якщо струм цитоплазми спрямовується однієї однієї точці поверхні амеби, у тому місці її тілі з'являється випинання. Воно збільшується, стає виростом тіла - несправжньою ніжкою, в нього перетікає цитоплазма, організм буквально ковзає по поверхні. Таке пересування властиве корененіжкам та деяким окремим клітинам багатоклітинних тварин (наприклад – лейкоцитам крові).

Будова всіх джгутиків і вій практично однакова. Повертаючись або хвилеподібно ворушачись, джгутики та вії створюють рушійну силу і рухаються тупим кінцем вперед. Збільшення числа вій прискорює пересування. Такий спосіб руху властивий зазвичай дрібним безхребетним тваринам, що мешкають у водному середовищі (інфузоріям, евглені, вольвоксу, різним зооспорам, сперматозоїдам).

М'язи утворені м'язовою тканиною. Головна особливість м'язової тканини – здатність скорочуватися.

У круглих хробаків м'язи лише поздовжні, тому вони можуть згинати своє тіло, але не здатні витягувати чи вкорочувати його. Кільчасті черв'яки освоїли нові способи руху у зв'язку з тим, що в їх м'язах, крім поздовжніх, з'явилися поперечні м'язи. Почергово скорочуючи поперечні та поздовжні м'язи, черв'як, використовуючи щетинки на сегментах тіла, чіпляється при русі через нерівність ґрунту.

П'явки освоїли рухи, що крокують, використовуючи для прикріплення присоски. У представників класу Гідроїдні пересування відбувається "кроками". Брюхоногі молюски рухаються завдяки хвиль скорочення, що пробігають по підошві ноги. Слиз, що рясно виділяється, полегшує ковзання і прискорює рух. Двостулкові молюски рухаються за допомогою м'язової ноги, а головоногі, личинки бабок, і медузи освоїли реактивний спосіб пересування, виштовхуючи воду з мантійної порожнини. Восьминоги та каракатиці при такому способі пересування розвивають швидкість до 3600 м на хвилину (216 км на годину)

Більшість членистоногих спеціальними органами пересування служать як ноги, а й інші освіти, наприклад крила у комах. Багато ракоподібних для пересування грунтом використовують ходильні ноги, а для плавання їм служить або хвостовий плавець, або плавальні ноги.

Потужні м'язи риби йдуть уздовж тіла, по обидва боки хребта. М'язи забезпечують рухи плавників. У зв'язку з плаванням найбільш розвинені м'язи спини та хвоста.

У жаби, наприклад, понад 350 м'язів. Найбільші та потужні з них пов'язані з вільними кінцівками.

Короткі кінцівки плазунів, розташовані з обох боків тулуба, не піднімають тіло високо над землею, і воно волочиться по землі.

Хвилясті згинання тіла - найпоширеніший спосіб повзання змій. Спокійно повзуча змія - красиве видовище, що зачаровує. У напрочуд сильному тілі змії синхронно і розмірено працює безліч м'язів, які точно і плавно переносять тіло.

Активно можуть літати тільки комахи, птахи та кажани. У птахів передні кінцівки перетворилися на крила. Коли птах колібрі як би зупиняється (зависає) у повітрі біля квітки, її крила роблять 50-80 помахів на секунду. Спосіб пересування на кінцівках значно зменшує тертя. Тіло не волочиться землею, а підтримується на вазі. Як наслідок цього значно зростає швидкість руху - бігом, іноді стрибками (коники, кенгуру). М'язова система ссавців досягає виняткового розвитку та складності, налічує кілька сотень м'язів. Найбільш розвинені м'язи кінцівок та тулуба, що пов'язано з характером пересування.

А з бігу чемпіоном є гепард, який за годину пробігає близько 112 км і може наздогнати будь-яку дику тварину, навіть антилопу.

ДОДАТОК 2

З цього уроку ви дізнаєтеся про те, як різні тварини рухаються і що саме змушує їх переміщатися у просторі. Вам стане відомо, що таке локомоція, які способи активного переміщення існують у світі тварин, які з них є прогресивнішими, а також як людина використовує спостереження за живими організмами для того, щоб переміщатися самому або переміщати різні предмети. Ви дізнаєтеся про опорно-рухову систему та її еволюцію, а також про те, як тварини ковзають, плавають, бігають, літають і повзають. Вам стане відомо, якою є роль порожнин тіла в русі і чому для різних типів тварин характерні різні варіанти локомоції.

2. Будова шкірно-м'язового мішка гідри ()

4. Рух дощового хробака ()

Домашнє завдання

1. Що таке локомоція? Які види локомоції вам відомі?

2. Який біологічний сенс прикріпленого чи рухомого способу життя?

3. Як відбувається рух одноклітинних організмів? Як вирішують проблему переміщення у просторі багатоклітинні організми?

4. Яке значення первинної та вторинної порожнин тіла, а також мантійної порожнини у здійсненні різних типів руху?

5. Порівняйте ефективність різних типів переміщення.

6. Обговоріть із друзями та близькими, як різні типи локомоції відбилися на еволюції різних класів тварин.

Лабораторна робота

з біології:

«Вивчення способів пересування тварин»

Учениці 7 «В» класу

МБОУ ЗОШ №6

м. Біла Калитва

Кушнерової Олесі

Лабораторна робота №10

« Вивчення способів пересування тварин»

Мета роботи: познайомитися з різноманіттям способів пересування в

природі.

Обладнання: 3-5 тварин на вибір вчителя (усі тварини в

відповідних садках, чашках, клітинах, акваріумах,

тераріумах).

Хід роботи:

1. Розгляньте тварин, що є перед вами.

Позначте, як рухаються тварини; який характер їх рухів.

Виявіть, які пристрої, органи, частини тіла беруть участь у переміщенні тварини; як змінюється характер руху при переляку чи дотику.

2. Спостерігайте за тваринами, змінюючи умови середовища.

Визначте характер руху тварини; здатність змінювати способи руху; число способів пересування кожному за об'єкта.

Рух - одна з основних властивостей живих організмів. Незважаючи на різноманіття існуючих активних способів пересування, їх можна розділити на 3 основних типи:

I. Типи міграції тварин.

1. Амебоїдний рух

Амебоїдний рух властиво корененіжкам та деяким окремим клітинам багатоклітинних тварин (наприклад - лейкоцитам крові). Поки що у біологів немає єдиної думки про те, що є причиною амебоїдного руху. У клітини утворюються вирости цитоплазми, число та величина яких постійно змінюються, як змінюється і форма самої клітини.


2. Рухи за допомогою джгутиків та вій.

Рухи за допомогою джгутиків та вій

характерно не тільки для джгутиконосців та інфузорій, воно притаманне деяким багатоклітинним тваринам та їх личинкам. У високоорганізованих тварин клітини, що мають джгутики або вії, зустрічаються в дихальній, травній, статевій системах.

Будова всіх джгутиків і вій практично однакова. Обертаючись або змахуючи, джгутики та вії створюють рушійну силу і закручують тіло навколо власної осі. Збільшення числа вій прискорює пересування. Такий спосіб руху властивий зазвичай дрібним безхребетним тваринам, що мешкають у водному середовищі.

Але є ще більша група тварин. А як пересуваються вони?

3. Рух з допомогою м'язів.

Рух за допомогою м'язів проє у багатоклітинних тварин. Характерно для безхребетних та хребетних тварин.

Будь-який рух – це дуже складна, але злагоджена діяльність великих груп м'язів та біологічних, хімічних, фізичних процесів в організмі.

М'язи утворені м'язовою тканиною. Головна особливість м'язової тканини – здатність скорочуватися. За рахунок скорочення м'язів здійснюється рух.

У круглих черв'яків почергове скорочення поздовжніх м'язів викликає характерні вигини тіла. За рахунок цих рухів тіла черв'як рухається вперед.

Кільчасті черв'яки освоїли нові способи руху у зв'язку з тим, що в їх м'язах, крім поздовжніх м'язів, з'явилися поперечні м'язи. Почергово скорочуючи поперечні та поздовжні м'язи, черв'як, використовуючи щетинки на сегментах тіла, розсуває частинки ґрунту та рухається вперед.

П'явки освоїли рухи, що крокують, використовуючи для прикріплення присоски. У представників класу Гідроїдні пересування відбувається "кроками".

У круглих і кільчастих черв'яків шкірно-м'язовий мішок взаємодіє із укладеною в ньому рідиною (гідроскелет).

Брюхоногі молюски рухаються завдяки хвиль скорочення, що пробігають по підошві ноги. Слиз, що рясно виділяється, полегшує ковзання і прискорює рух. Двостулкові молюски рухаються за допомогою м'язової ноги, а головоногі освоїли реактивний спосіб пересування, виштовхуючи воду з мантійної порожнини.

Членистоногих відрізняє зовнішній скелет.

Багато ракоподібних

для пересування грунтом використовують ходильні ноги, а плавання їм служить або хвостовий плавець, або плавальні ноги. Будь-який з цих способів пересування можливий за наявності добре розвиненої мускулатури та рухомого зчленування кінцівок з тулубом.

Павукоподібні пересуваються на ходильних ніжках, а дрібні павуки, що утворюють павутиння, можуть переміщатися за допомогою вітру.

У більшості членистоногих

спеціальними органами пересування служать як ноги, а й (залежно від систематичної приналежності) інші утворення, наприклад крила у комах. У коників з низькою частотою биття крил м'язи прикріплюються до їх основ.

Риби


Скелет риби, і мускулатура, що одягає його, мають метамерну будову, тобто складаються з однорідних між собою частин, що повторюються, - хребців і м'язових сегментів. М'язи забезпечують рухи плавників, щелеп і зябрових кришок. У зв'язку з плаванням найбільш розвинені м'язи спини та хвоста.

- Сильна мускулатура та твердий гнучкий хребет зумовлюють здатність риби до швидкого переміщення у воді.

Земноводні

порівняно з рибами у земноводних лише частина тулубової мускулатури зберігає сегментовану стрічкоподібну будову, розвиваються спеціалізовані м'язи. У жаби, наприклад, понад 350 м'язів. Найбільші та потужні з них пов'язані з вільними кінцівками.

Плазуни

Короткі кінцівки плазунів, розташовані з обох боків тулуба, не піднімають тіло високо над землею, і воно волочиться по землі.

Хвилясті згинання тіла - найпоширеніший спосіб повзання змій. Спокійно повзуча змія - дивовижно красиве видовище, що зачаровує. Здається, нічого не відбувається. Рухи майже непомітні. Тіло начебто нерухомо лежить і водночас швидко перетікає. Відчуття легкості пересування змії оманливе. У її напрочуд сильному тілі синхронно і розмірено працює безліч м'язів, які точно і плавно переносять тіло. Кожна точка тіла, що стикається із землею, по черзі виявляється у фазі то опори, то поштовху, то перенесення вперед. І так постійно: опора-поштовх-перенесення, опора-поштовх-перенесення... Чим довше тіло, тим більше вигинів і тим стрімкіший рух. Тому в ході еволюції тіло змій подовжувалося і подовжувалося. Число хребців у змій може досягати 435 (у людини, порівняння, всього 32-33).

Повзання змій може бути досить швидким. Однак навіть найшвидші змії рідко розвивають швидкість, що перевищує 8 км/год. Рекорд швидкості повзання – 16-19 км/год, і належить він чорній мамбі.

Існують ще прямолінійний, або гусеничний спосіб повзання, і переривчастий хід піском.

На суші рухи крокодила менш швидкі і спритні, ніж його рухи у воді, де він чудово плаває та пірнає. Його довгий і м'язистий хвіст здавлений з боків і служить гарним кермовим веслом, а пальці на задніх ногах пов'язані між собою плавальною перетинкою. Крім того, вода полегшує і вагу тіла цієї важкої тварини, одягненої шкіряним панцирем з рогових щитків і лусок, які розташовані поздовжніми та поперечними рядами.

Коли птах колібрі як би зупиняється (зависає) у повітрі біля квітки, її крила роблять 50-80 помахів на секунду.

Птахи

Найбільш розвинені (до 25% від маси птиці) м'язи, що рухають крилами. Найбільш розвинені у птахів великі грудні м'язи, що опускають крила, що становлять 50% маси всієї мускулатури. Піднімають крила підключичні м'язи, які також добре розвинені та розташовані під великими грудними. Сильно розвинені у птахів м'язи задніх кінцівок та шиї.

Ссавці

М'язова система ссавців досягає виняткового розвитку та складності, налічує кілька сотень м'язів. Найбільш розвинені м'язи кінцівок та тулуба, що пов'язано з характером пересування. Сильно розвинені м'язи нижньої щелепи, жувальні м'язи та діафрагма. Це куполоподібний м'яз, що відмежовує черевну порожнину від грудної. Її роль полягає у зміні грудної порожнини, що пов'язано з актом дихання. Значно розвинена підшкірна мускулатура, що приводить у рух окремі ділянки шкіри. На обличчі вона представлена ​​мімічною мускулатурою, особливо розвиненою у приматів.

Порожнина тіла.

Порожниною тіла безхребетних та хребетних тварин називають простір, розташований між стінками тіла та внутрішніми органами. Вперше порожнину тіла виникає у круглих хробаків. Порожнину тіла круглих черв'яків називають первинною, вона заповнена порожнинною рідиною, яка не тільки підтримує та зберігає форму тіла, а й виконує функцію транспортування поживних речовин в організмі, у ній також накопичуються непотрібні продукти життєдіяльності. Внутрішні органи круглих черв'яків вільно омиваються порожнинною рідиною.

Порожнина тіла кільчастих хробаків так само, як і у круглих, тягнеться від переднього кінця тіла до заднього. У кільчастих вона поділена поперечними перегородками на окремі сегменти, а кожен сегмент, своєю чергою, поділений ще на дві половини. У кожному сегменті є порожнина тіла, заповнена порожнинною рідиною, але на відміну від первинної вона відмежована від внутрішніх органів і стінок тіла оболонкою, що складається з шару епітеліальних клітин. Така порожнина, в якій травна, видільна, нервова, кровоносна системи та внутрішні стінки тіла не омиваються порожнинною рідиною та відокремлені від неї стінками, що складаються з одного шару епітеліальних клітин, називається вторинною порожниною тіла.

У всіх хордових порожнина тіла вторинна. На відміну від кільчастих черв'яків вторинна порожнина тіла хордових не містить порожнинної рідини, і внутрішні органи вільно розташовуються в порожнині.

Проробивши цю роботу, я вивчила способи пересування тварин, а також зробила висновок, щоРухи характерні для всіх живих організмів. Рухи здійснюються за допомогою пристроїв: джгутиків, вій і м'язів.