Эрүүл

Амьтдыг шилжүүлэх арга. Хоосон бие. "Амьтдыг дахин ачаалах арга" сэдвээр илтгэл, Хоосон биеийг дахин ачаалах аргын хичээлийн хураангуй

06.01.2015 6902 0

Хичээлийн зорилго:Оюутнуудыг амьтдын үндсэн төрлүүдтэй танилцуулах; хувьсгалын аргын өөрчлөлтийн хувьслын чиглэлийг харуулах; Хоосон бие, түүний илэрхий утга, амьтдын хоосон биеийн төрлүүдийн хувьслын шууд өөрчлөлтийн талаархи мэдэгдлийг боловсруулах.

Обладнання:Төрөл бүрийн бүлгийн амьтдын дүрс бүхий хүснэгтүүд.

Хичээлийн явц

I. Мэдлэгийг шинэчлэх

1.Картуудтай ажиллах.

1. Орчин үеийн араг ясны давуу болон сул талууд юу вэ?

2. Савцив нурууны салбаруудыг жагсаа.

1. Дээд болон доод хөвчний тэнхлэгийн араг ясны хооронд ямар ялгаа байдаг вэ?

2. Ясны урд талын төгсгөлийн араг ясны хэсгүүдийг жагсаа.

1. Хоёр нутагтан болон ликоидын араг ясны хооронд ямар ялгаа байдаг вэ?

2. Үений арын төгсгөлийн араг ясны хэсгүүдийг жагсаана ____________

2.Ганцаарчилсан туршилт:

-Шувууны ясыг холбохоос эхлээд шувууны маханд ямар шинж чанарууд байдаг вэ?

-Хоёр нутагтан амьтдын урд үзүүрийн бүс рүү ямар төрлийн сойз ордог вэ?

-Бийр хадгалахад органик болон эрдэс бодис ямар үүрэг гүйцэтгэдэг вэ?

-Будова нурууны талаар надад хэлээч.

ІІ. Шинэ материал боловсруулах

Сонголт 1. Бага хурал, гэрчлэл унших.

Рух бол бүх амьд организмын гол хүчнүүдийн нэг юм. Рух нь нэг эсийн түвшинд эсвэл хөрш зэргэлдээ эрхтэний түвшинд, бүх организмын түвшинд хөгжиж болно. Бүхэл бүтэн организмыг нэг газраас нөгөөд шилжүүлэх хэлбэрийг хөдөлгөөн гэж нэрлэдэг. Рослиний эрх баригчид дахин суват-

эд, эрхтний түвшинд биш, тэдгээрийг өөрчлөх замаар амьтад зараа, ус, амьдралын нөхөрсөг сэтгэлийг хайж бүхэл бүтэн организмыг хөдөлгөх чадвартай байдаг. Ихэнх амьтад хувьслын явцад нарийн төвөгтэй хөдөлгөөний системийг бий болгосон бөгөөд энэ нь тэднийг амжилттай агнах, олж авах, дайснуудаас өөрсдийгөө хамгаалах боломжийг олгодог. Үүнээс гадна, нүүж байхдаа амьтад тарж, шинэ орчинд суралцаж, шинэ хамтрагч олдог. Ихэнх амьтад суурин амьдралын хэв маягт суурьшсан бөгөөд тэдний биеийн бусад хэсгүүд нь маш их сулралд өртдөг.

Бүх нотлох баримтын дараа уншигчид санаж байх ёстой: амьтдыг шилжүүлэх аргууд нь амьтдаас аажмаар хөгжиж, хөгжиж ирсэн.

Сонголт 2. Ментортой оюутнуудын бие даасан ажил.

§ 38-ийн текст болон бяцхан хүүхдүүдийн текст дээр үндэслэн ийм хоол тэжээлийн талаархи мэдээлэл:

-Хүчирхэг амебоид чулуулаг ямар төрлийн амьтад вэ?

-Хүчирхэг амебоид ямар төрлийн баян үйлчлүүлэгчид рүү эргэлддэг вэ?

-Амебоид рухугийн мөн чанар юу вэ?

-Ямар амьтад тусламж гуйх чадвартай вэ?

-Хүчирхэг Рухад тугнаас тусламж авахын тулд ямар амьтад хэрэгтэй вэ?

-Хүчирхэг захирагч баян үйлчлүүлэгчдийн аль эсүүдэд цэцэг, тугнаас нь тусламж хүсдэг вэ?

-Тусламж, тугны хувьд сүнсний мөн чанар юу вэ?

Хэд хэдэн сонголт байдаг: 1-р сонголт нь "The Amobilious Roc" нийтлэл, 2-р сонголт нь "The Roc for help and flagella" нийтлэл дээр үндэслэсэн болно. 5-7 минутын дараа оюутнууд оёдол солилцож, бие биенээ шалгана.)

ІІІ. Шашны элементүүдтэй уншигчийн яриа

1.Рух баян сүлжмэл.

Баян эст амьтад нэмэлт мах авахын тулд архирах нь ердийн зүйл юм. Мах нь махны эдээс үүсдэг бөгөөд түүний гол онцлог нь химийн энергийг механик энерги болгон хувиргаж, хурдан мэдрэх чадвар юм. Түргэсгэх, нухаш нь чухал зүйлсийн систем, араг ясны хадгалалтын хэсгүүдийг сүйрүүлэхэд хүргэдэг. Эдгээр чухал роботуудын байнгын зохицуулалтын ачаар амьтан хөдөлдөг.

Эдгээр булчингууд нь бүхэл бүтэн биеийн хувь заяаг хариуцдаггүй, харин биеийн дундах эд эсийг (зүрхний булчин, судасны ханан дахь гөлгөр булчингууд, үтрээний булчингууд, гэдэсний булчингууд гэх мэт) дамжуулж өгдөг.

Гэдэс хоослохын тулд дахин хатаах янз бүрийн аргууд нь онцлог шинж чанартай байдаг. Жишээлбэл, цэнгэг усны гидра гараараа хөдөлж, биеэ бөхийлгөж, тэмтрүүлээрээ субстрат руу нааж, улыг биеийн урд хэсэгт татдаг. Тиймээс гидра нь өөрөө "кроссовер" -ээр тодорхойлогддог - субстрат руу тэмтрүүл эсвэл улаар босоо бэхэлгээ (Зураг 18, ​​гарын 28-р тал). Далайн анемон нь бүрхүүлийн ард бүрэн түлхэгдэж, улыг богиносгож, тайвшруулдаг. Медуз нь "реактив" хөдөлгөөнөөр тодорхойлогддог - тэд бөмбөгний ар талаас усыг үнэрлэж, хүчээр үлээж өгдөг.

Хавтгай ба өнцгийн хорхойн булчингууд нь хоёр бөмбөлөг махнаас бүрдэнэ - хажуу ба хөндлөн. Хөндлөн булчингуудыг богиносгоход өт нь хүчтэй, урт болж, дараа нь богиноссон үед өт туранхай, намхан болдог.

тухайЗураг дээр үзүүл. 153-154 банз хробак, хануур хорхойг шилжүүлэх аргын тухай.

12 Пепеляжа

-Банзан цээжинд биеийн гадаргуу дээр ямар нэмэлт бүтэц гарч ирдэг вэ?

Бөөрөнхий хорхойнууд булчингууд нь сүүлчийн хорхойноос бүрддэг тул тэднийг бутлах боломжгүй болсон. Целлюлоз нь маш хурдан бөгөөд өтийг могой шиг гараараа мушгиж болно.

Ихэнх нялцгай биетүүдийг шилжүүлэх эрхтэн бол махны хөл (умайн хүзүүний хананы тусгай бүтэц) юм. Хадны дагуу урсдаг ходоодны хөлд нугас мэт богинохон мах тод харагддаг. Цефалоподууд дамжуулах реактив аргыг эзэмшсэн. Тэд хоосон нөмрөгт ус цуглуулж, дараа нь хүчээр үлээлгэдэг.

Үе хөлтэй амьтдад боодолтой махан бие нь хитин бүрхүүлд, нугасны амьтдын хувьд араг ясны ясанд наалддаг. Хааяахан байрны өмхий өмхий үнэртэх нь төд удалгүй хөрвөх чадвар өндөртэй. Махны хэлтэрхий нь богиноссон үед л биеийн хүч чадлыг хөгжүүлж чаддаг (ингэснээр бие нь татагдахгүй, сунадаггүй), бүрэн хүч чадлыг хангахын тулд танд хоёр ширхэг мах хэрэгтэй болно. Ийм хос махыг антагонист гэж нэрлэдэг.

-Хавч хэлбэртүүд ус болон газар дээр хэрхэн хөдөлдөг вэ?

-Биеийн ямар хэсгүүд юунаас болж өмхий үнэртдэг вэ?

-Команд ямар хөдөлгөөний ямар хэлбэрүүд байдаг вэ?

-Ямар махны бүрхүүлд загасны хальс төлдөг вэ?

-Амьдралын янз бүрийн хэсгүүдийн эрдэмтдийн хөдөлгөөний ямар аргууд байдаг вэ?

2.Хоосон бие.

Баян чинээлэг амьтад бүгд хоосон биетэй байдаг.загалом.Энэ бол биеийн хана ба амьтны дотоод эрхтний хоорондох зай юм. Ихэнхдээ энэ зайг дараахь функцээр дүүргэдэг.

Гидростатик зангилаатай (биеийн хэлбэрийг дэмждэг).

& Ургамлын гаралтай зам, биеийн хана бие биенээсээ хамааралгүй ажиллах боломжийг олгодог.

& Амьд бараа тээвэрлэх, солилцох бүтээгдэхүүнийг хангана.

& Та солилцооны бүтээгдэхүүн, илүүдэл хүнсний бүтээгдэхүүнийг хурдан хуримтлуулж чадна.

& Бие дэхь осморегуляторын үйл явцад оролцоорой.

Нэгдүгээрт, дугуй хорхойн хоосон бие. Энэхүү хоосон орон зай нь эсийг паренхимаар устгасны үр дүнд бий болж, амьд шингэнийг зөөвөрлөх үүргийг гүйцэтгэдэг хробакийн биеийн хэлбэрийг дэмждэг хоосон орон зайгаар дүүрдэг. Дугуй хорхойн дотоод эрхтнүүдийг хоосон шингэнээр чөлөөтэй угаана.

Салсан хорхойн хоосон биеийг нэг бөмбөлөг муруй эсээр доторлож, хоосон материалаар дүүргэдэг. Ийм байдлаар өвслөг, харагдахуйц, мэдрэлийн болон цусны эргэлтийн систем, түүнчлэн биеийн дотоод ханыг хоосон шингэнээр угаадаггүй. Биеийн ийм хоослолтыг хоёрдогч гэж нэрлэдэг. Хорхойн олон хэсгүүдийн хоосон бие нь сегментүүдийн ирмэг дээр хуваагдаж, арьс нь эрэгтэй хэсгүүдэд хуваагддаг. Нэг буюу хэд хэдэн цагираг нь ийм муудсаны үр дүнд амьтан үхэх хүртэл мэдэгддэггүй бөгөөд үлдсэн хоосон зай нь муудсан хоосон хоолойноос урсдаг.

Хорхойн бүх амьтдын хувьд хоосон бие нь хоёрдогч байдаг ба өтний олон хэсгээс бусад тохиолдолд хоосон зай байхгүй, дотор эрхтнүүд нь хоосон биед амархан уусдаг.

IV. Нэгдсэн мэдлэг

Фронтал Розмова.

-Амьтдыг шилжүүлэх гол арга замууд юу вэ?

-Усны орчинд ямар аргууд түгээмэл байдаг вэ?

-Хүн яаж өөр хүмүүстэй өрсөлдөх вэ?

-Ямар төрлийн чулуулаг дугуй эвэр хийж чадах вэ? Яагаад?

-Бөөрөнхий болон өнцгийн нурууны булчингийн хэмжээ хэд вэ?

-Энэ хоосон бие гэж юу вэ, ямар ач холбогдолтой вэ?

-Анхдагч ба хоёрдогч хоосон бие гэж юу вэ?

-Биеийн анхдагч болон хоёрдогч хог хаягдал ямар амьтдад илүү нягт болдог вэ?

Гэр сайжруулах:

§ 38, цахилгаан хангамжийг баталгаажуулна уу.

Дидактик мета:сурсан материалыг системчлэх сэтгэлгээг бий болгох, боловсролын түвшинг мэдлэг, чадварын системээр тодорхойлж, бүтээлч үйл ажиллагаа явуулах; UDF-ийн сургаалын үндсэн дээр бид амьтад хэрхэн сүйрдэг, ямар ч дунд хэсэгт нурах бүх нийтийн арга байдаг гэдгийг батлах энгийн зарчмуудыг ойлгодог; хоосон биеийн тухай өгүүлбэрийг томъёолж, утгыг нь хар.

Хичээлийн төрөл: мэдлэг, чадварыг албажуулах, системчлэх (Гамлокийн ангийн хичээл)

Анхны ажилд орох үе шатууд.

1. Зорилгоо тодорхойлох, урам зориг өгөх

Слайд 2Өнөөдрийн хичээлийн түлхүүр үг бол rokh.

  • Таны санаа юунд буруу байна вэ?
  • Амьтад өвлийн улиралд идэвхтэй хөдөлдөг үү?
  • Ямар процессууд амин чухал вэБиеийн нөлөөн дор худал хэлэх боломжтой юу?

Оюутнууд хариултаа бичиж, дараа нь тэмдэглэлээ ангийнхантайгаа ярилцана.

2. Мэдлэгийг шинэчлэх(Ганцаарчилсан, хос, хамтын ажил)

Слайд 3.Хоёр хоёроороо ажил

  • Амьдралын зохион байгуулалтын ямар түвшинд уналт үүсч болох вэ?
  • Нэмэлт мэдээллийн объектуудын үнийг харна уу: эд, эд, эрхтэн, организм (Слайд 3).
  1. 3. Системчлэл, зохицуулалт(Компьютер дээр бүлгээрээ ажиллах)

Компьютер дээр бүлгээрээ ажиллах. Бүлгийн ажлын үе шатыг "КМ-Сургууль" -д "Гамлокийн ангид хичээл заах" горимд хэрэгжүүлдэг.

Хамлокийн ангид хичээл хийхийн тулд танд дараахь зүйлс хэрэгтэй болно.

  • "Хувийн багц - Ажлын материал" табыг нээнэ үү.
  • Шинэ хичээл дээр хулганы зүүн товчийг дарж шаардлагатай хичээлийг сонгоно уу.
  • "Ангидаа хичээл явуулах" хүсэлтийг дарна уу. Шаардлагатай ангийг сонгоно уу. Хичээл эхлэх

Төрөл бүрийн системчилсэн бүлгээс амьтдыг шилжүүлэх аргуудын талаархи мэдлэг. Хайлтын хэлтсийн бүлэгтэй хамтран ажиллана.

Слайд - 4 KM-School-ээс амьтдын эргэн тойронд хэрхэн хөдөлдөг тухай мэдээллийг олж аваарай

  • ижил түвшинд (амеб, цилиат, эвгения)
  • организмтай ижил түвшинд (рух гидра, планариа, хавтгай эвэрт хорхой, медуз)

Сонгосон объектыг слайд дээр байрлуулж, амьтдыг устгах үндсэн аргуудыг бичнэ үү.

"KM-School" дээр "Амьтдыг шилжүүлэх арга" сэдвээр зураг чимэглэл, видео фрагмент, хөдөлгөөнт дүрс, нэвтэрхий толь бичгийн нийтлэлийг сонгох боломжтой.

Слайд - 5Багш нь сэдвийн талаархи мэдлэгээ шинэчилдэг (101-р тэнхимийн 1-р тэнхимийн ажилд боловсруулсан оюутнуудын хийсэн слайдын дагуу "Бүтээлийн Рут хүрэх зам" диаграммыг нугалав.)

3. Анхны материалыг танил болон шинэ нөхцөл байдалд нэгтгэх

Слайд - 5Оюутнуудын бие даасан ажил (слайд дээр амьтдыг шилжүүлэх аргуудын талаархи тойм, цаашдын хэлэлцүүлэг, №2 үйлдвэрийн visonannym, 102-р хуудасны боол / бохир усны хоолой)

Слайд - 6Завдання №1

  • Амьтан амьтдын шилжүүлгийн амеба төрлийн төрлийг тайлбарла.
  • Ямар соёлын байгууллагууд хувь заяагаа Оросоос авдаг вэ?
  • Энэ амьтан аль дунд амьдардаг вэ?

Слайд - 7Завдання №2

  • Далбаа болон viy-ийн тусламжинд зориулсан ruch-ийг дүрсэл.
  • Энэ төрлийн дамжуулалт нь ямар төрлийн дунд програм хангамжийг тодорхойлдог вэ?
  • Яагаад бичээд байгаа юм бэ? ийм рокын эгнээ амебатай адилтгаж байна уу?

Слайд - 8Завдання №3

  • Махны тусламжаас рукхыг дүрсэл.
  • Оросоос нуруугүй, нуруугүй амьтдын хувь заяаг ямар бие махбодь авдаг вэ?
  • Яг адилхан Амьтад ийм төрлийн шилжүүлгийг эзэмшсэн үү?

Слайд 9-11Амьтны хоосон бие, тэдгээрийн төрөл, үүрэг.

  • Хувьслын явцад хэн хамгийн түрүүнд хоосон биетэй болсон бэ?
  • Чи минь Анхдагч болон хоёрдогч хоосон биетэй амьтдын амьдрах чадвар нь чухал юм. Өгзөгөө чиглүүл.
5. Гэрийн тохижилтын талаархи мэдээлэл ( Слайд 12)

"Сургуулийн клуб" -ын Викторийн материалуудУсны болон хуурай газрын амьдрах орчинд амьдардаг амьтдыг шилжүүлэх онцлог шинж чанаруудын талаархи мэдээллийг олж авах. Хийсэн ажлынхаа үр дүнг "KM-School"-д хийсвэр эсвэл илтгэлээр танилцуулна.

6. Тусгал

Цахилгаан хангамжийн талаар хангалттай нотолгоо өг, "4" бол нэг хоол, "5" бол хоёр хоолонд хангалттай нотолгоо байна (Слайд 13):

    1. Яагаад рок-ийн шингэн нь биеийн хуурай газрын дунд байдаг, харин усан дотор байдаггүй вэ?
    2. Шувууд яагаад хамгийн түгээмэл амьтад вэ?
    3. Амеба шиг чулууг яагаад "үл үзэгдэх" хүмүүс хүндэтгэдэг вэ?
    4. Анхдагч ба хоёрдогч хоосон биетэй амьтдын тасралтгүй байдлын зарчим юу вэ? Өгзөгөө чиглүүл.
    5. Байгаль яагаад бүх нийтийн хөдөлгөөнгүй байдаг вэ?

Эцэст нь Бие даасан ажлын төгсгөлд хүнсний мэдээллийн талаархи хамтын хэлэлцүүлгийг зохион байгуулдаг.

Уран зохиол

  1. Латюшин В.В., Шапкин В.А. Биологи: Амьтад: 7-р ангийн гарын авлага / В.В. Латюшин, В.А.Шапкин. - М: Тодог, 2010
  2. Латюшин В.В., Лемехова Е.А. Ажилчин Биологийн туслахдаа оёж байна. 7-р анги/V.V. Латюшин, Е.А. Ламехова-М: тоодог, 2011 он
  3. Туслах V.V-ийн сэдэвчилсэн болон хичээлийн төлөвлөлт. Латюшина, В.А. Шапкин “Биологи. Амьтад": Уншигчдад зориулсан гарын авлага. - М.: Дроф, 2006.
  4. Ишкина I.F. Багш V.V-д зориулсан хичээлийн төлөвлөгөө. Латюшина, В.А. Шапкина/И.Ф. Ишкина - Волгоград, 2002 он.
  5. Бодит даалгаврын ердийн хувилбаруудын хамгийн дэвшилтэт төрөл EDI: 2009: Биологи / зохиогч. - Захиалга. Э.А. Никишова, С.П. Шаталова - М. : Astrel, 2009. - х. 191. - (FІPD).
  6. Бид нэгийг түрээслүүлнэ эзэн хаан унтаж байна. Биологи / зохиолч. - Захиалга. Г.С. Калинова, В.М. Кузнецова, Л.Г. Прилежаева. - М .: Bustard, 2010. - 154 х.

Хичээлийг 7-р ангийн "Биологи" бага ангийн "Эрхтэн ба тэдгээрийн тогтолцооны үйл ажиллагааны хувьсал" хэсэгт заадаг.

Маягтын ард Холбооны улсын боловсролын стандарттай адил системчилсэн-идэвхтэй арга барилд суурилсан шинэ мэдлэг олж авах, мэдээлэл, харилцаа холбооны технологийг ашиглах хичээл байдаг. Хичээлийн бүх үе шатанд академик сургалт нь оюуны болон практик үйл ажиллагааг идэвхтэй явуулахад хүргэдэг.

Үзэл бодол:


Урагшаа харах:

Хотын төрийн сангийн моргейжийн зээл

"Дунд Загалносвитня сургууль" тосгон. Миколайвка

Партизанского хотын дүүрэг

БИОЛОГИЙН ХИЧЭЭЛИЙН ХУРААНГУЙ

7-р ангийн сурагчдад зориулсан

“Амьтдыг шилжүүлэх арга.

Хоосон бие"

Буулгаж, гүйцэтгэсэн

биологийн багш

Логинова Е.М.

Хичээлийн мета:

Эрдэмтэд амьд организмын гол хүч болох "рух" гэсэн ойлголттой танилцаж, амьтдыг бий болгох олон янз байдлыг харуулах.

"Хоосон бие" гэсэн ойлголтыг томъёол.

Хичээлийн заавар:

Та дараах хичээлүүдийг эзэмшсэнээр үр дүнд хүрч чадна.

  • сэдэв: хөдөлгөөн бол амьтдын амьдралын гол илрэлүүдийн нэг гэдгийг онцлон тэмдэглэх;Хоосон бие, тэдгээрийн төрөл, амьтан, амьдралын хэлбэрийг шилжүүлэх арга барилын талаархи эрдэмтдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх;органик ертөнц дэх хүчний олон янз байдлын талаархи системчилсэн ойлголтод анхаарлаа төвлөрүүлэх;
  • мета сэдэв: хамтын ажилд бэлэн байх; зөв шинж чанартай асуудлыг шийдвэрлэх аргуудыг эзэмших; уялдуулах, дүн шинжилгээ хийх, тодорхойлох, онцлог шинж тэмдгээр ангилах логик үйлдлүүдээр залуужуулах;
  • Онцгой: нэг настай хүүхдүүдтэй харилцах чадварыг хөгжүүлэх, багийн дунд хүлээцтэй, соёл хоорондын харилцааны үндсийг эзэмших; бие даасан байдлыг хөгжүүлэх; ялалтад хүрэх тодорхой сэдлийг бий болгох.

Эзэмшил ба нарийвчлал:интерактив самбар, танилцуулга, гарын авлага,зураг, үндсэн үгс бүхий дугтуй, бүлгийн ажлын заавар, амьтдын зураг, видео бичлэг, амьтдыг шилжүүлэх аргын талаархи хүснэгтүүд.

Сурах аргууд:нөхөн үржихүй, асуудалтай, хэсэгчилсэн дуугарах арга

Оюутнуудын боловсролын үйл ажиллагааг зохион байгуулах хэлбэрүүд:бүлгийн ажил, хосоор ажиллах, үндсэн болон нэмэлт уран зохиол, зураг чимэглэлтэй ажиллах.

Технологи: spivpratsia-аас суралцах

Зарчмууд: шинжлэх ухаан, хүртээмж, эрүүл мэнд, үнэ цэнэ, логик

Арга барил: Систем идэвхтэй

Үйл ажиллагааны төрлүүд:пошуковы, доследницкий

Робот төлөвлөгөө:

I Байгууллагын үе шат

II Хүсэл эрмэлзэл, чиг баримжаа

  1. Мэдлэгийг шинэчлэх
  2. Урам зориг
  3. Цилепокладання

III Шинэ материалын танилцуулга

  1. Асуудлыг шийдэж байна
  2. Оюутнуудын бие даасан ажил

IV Роботын уутыг сайжруулах

V Хамгаалагдсан

VI Тусгал

VII Гэрийн тохижилтын талаархи мэдээлэл

Хичээл рүүгээ яв.

Хичээлээ эхэл

Багшийн үйл ажиллагаа

Үйл ажиллагаа

учнив

Очикувани

үр дүн

I Байгууллагын үе шат

Сайн байцгаана уу, хичээл эхлэхээс өмнө оюутнуудаас бэлэн байдлаа үнэлж, шаардлагатай бол холбоо барина уу.

Хичээл маань ажил хөдөлмөр, бүрэн ойлголцлын уур амьсгалд болж, хүн бүрт ашигтай байх болно гэж найдаж байна. Хичээлийн цагт миний ирцийг сууж байхдаа гэрчилж болно.

Дасгал хийж сур, урьдчилан сэргийлэх арга хэмжээ ав.

Ажилдаа эерэг хандлагатай

2 xv.

Хүсэл эрмэлзэлд чиглэсэн

  1. Мэдлэгийг шинэчлэх
  1. Урам зориг
  1. Цилепокладання

Бид ямар хэлтэстэй вэ? (эрхтэн ба тэдгээрийн тогтолцооны үйл ажиллагааны хувьсал)

Гадны муруйг залгахаас эхлээд бид дотоод эрхтний тогтолцоог залгахад шилжсэн.Өнгөрсөн хичээлээр бид ямар эрхтэн тогтолцоог сурсан бэ?(ODS)

Хүүхдүүд биологийн даалгавруудыг шийднэ (даалгаврын текстийг сурагчдын ширээн дээр байрлуулж, шийдлийг хосоор нь боловсруулна).

Завдання 1. (Слайд 1)

Загас толгойгоо эргүүлж чаддаггүй бололтой. Чи mogut ce robiti jabi ta tritoni? Тайлбарлана уу.
- Магадгүй; бах нь зөвхөн толгойгоо өргөж, доошлуулж чаддаг - хүзүүндээ нэг нуруутай; тритонууд толгойгоо эргүүлж чаддаг, учир нь нуруу нь хүзүүндээ гараараа холбогдсон байдаг

Завдання 2. (слайд 2) Могойн араг яс нь цээжний хөндийтэй байдаг. Эдгээр амьтдын дунд ямар боодол үрэгдсэн бэ?
- олон янзын төгсгөлтэй холбоотой, нуруу, хавирганы нурууны хажуу талыг шилжүүлэх тусгай арга замыг бий болгож, доод үзүүрүүд нь урагшаа хойшоо унждаг.

Завдання 3. (Слайд 3)

Хогийн ургамлыг тайрах үед ургамал дээр ямар нэгэн дажгүй давуу тал байх болно. Шувуудын дэмжлэгийн бүтцэд ямар өөрчлөлт гарсан бэ?
- будгаар дүүргэсэн нимгэн сойз
- шүдгүй цоорхой

Завдання 4. (Слайд 4)

Нохойн хүзүү богино, анааш урт. Ийм ялгаа юу вэ?
- Биеийнх нь насжилтаас шалтгаалж умайн хүзүүний хонхорхой (х 7) их байдаг.

Амьд биетийн булчингийн тогтолцооны үндсэн үйл ажиллагаатай танилцсанаар ямар мэдлэг олж авах вэ?
Төрөл бүрийн амьтдын булчингийн тогтолцооны ач холбогдлыг үл харгалзан яс нь ижил төстэй үүргийг гүйцэтгэдэг: биеийг дэмжих, дотоод эрхтнийг хамгаалах, орон зайд биеийн хөдөлгөөн.

Би тэр даруй видеоны хэсгийг үзэхийг зөвлөж байна.

Хичээлийн сэдвийг боловсруулж сур. (слайд 6)

Бид ямар зорилго тавих ёстой вэ? (Слайд 7)

Багш нар багшийн хоол тэжээлийг баталгаажуулдаг

Өмнөх хичээлийн материалыг давтаж, үл ойлголцол байна

Видео фрагментийн тойм

Хамтарсан материалыг давтах, мэдлэгээ системчлэх, хичээл эхлэхээс өмнө бэлтгэх.

Сургалтын сэдэв, хичээлийн зорилгыг тодорхойлох

Шинэ материал боловсруулах

  1. Асуудлын нөхцөл байдлын тухай мэдэгдэл
  1. Асуудлыг шийдэж байна
  1. Оюутнуудын бие даасан ажил

Физкультхвилинка

  1. Ажлын үр дүнгийн хэлэлцүүлэг

Амьд байгалийн гэрэл нь тасралтгүй Орос улсад амьдардаг. Рух бол амьд организмын гол хүчнүүдийн нэг юм. Мал сүрэг, амьтад сүйрч, организмууд сүйрч, бактери, хамгийн энгийн организмууд усны дусал орчимд сүйрч байна. Олон тэрбум чулуулгийн хувьсгалын аргууд нь хувьслын урт замыг туулсан.

Бүхэл бүтэн организм нэг газраас нөгөөд шилжихийг ХӨТЛӨХ гэж нэрлэдэг. (слайд 8)

Хоол тэжээлийн асуудал:

Амьтад сүйрсэн хэвээр байна уу? (слайд 9)

Зараа хайх

Овоохойн доторх дэг журам

Розселення

Төрийн түншүүдийг хайх.

Дахин шавхах эдгээр аргуудыг хэрхэн ангилах вэ?

Үүнийг ойлгохын тулд энэ сэдвээр нэмэлт ном зохиолыг авч үзье. (Нэмэлт 1)

Нэмэлт ном зохиолоос текст уншиж, дугтуйнд агуулагдаж буй амьтдын тухай ойлголт, дүрслэл дээр үндэслэн диаграмм (систем) үүсгэхийн тулд бүлгээрээ ажиллаж сур. (К-зураг)

(амебоид, рок, туг, vii, мах, псевдолег, амеба (K), евглена ногоон (К), инфузорийн шаахай (K), богино хөлт улаанбурхан, өт, doschal chrobak (K), (цагаан планариа (K), нялцгай биетэн, хөвч, бах (K), шувуу (K), реактив, нялцгай биетэн (K), махан хөл, богиноссон ул, сам (K), stavka zvichayny (K), монитор гүрвэл (K), нохой (К) )

Нүдээ ань

Биеэ тайвшруулж,

Шувуудыг олж хараарай,

Бид хамтдаа ниссэн!

Одоо далайд

чи далайн гахай,

Одоо цэцэрлэгт алим хагарч эхлэв.

Зүүн гартай, баруун гартай,

Бид бүрэн гайхсан,

Тэд нүдээ цавчив, би чам руу дахин залгая!

Нэг бүлгийн төлөөлөгчид хуудсан дээрх "Хоосон бие" текстийг уншив. 202 - 203 podruchnika болон

нийлүүлэлт:

Хоосон бие гэж юу вэ?

Энэ нь ямар функцтэй вэ?

Хувьслын явцад хэн хамгийн түрүүнд хоосон биетэй болсон бэ?

Анхдагч болон хоёрдогч хоосон биетэй амьтдын оршин тогтнох зарчим юу вэ? Өгзөгөө чиглүүл.

Хордаат амьтдын хоосон бие хэрхэн том хэсгүүдээс үүсдэг вэ?

Хоосон биеийн загвар, використ болон бэлэн материалыг байрлуул. (Слайд 10,11)

Даалгаврыг гүйцэтгэсний дараа бүлгийн аль нэг нь өөрсдийн зурсан диаграммыг илэрхийлнэ.

Хоосон биеэ мушгиж буй тус бүлэг ангийнхандаа бүтээлээ толилуулдаг.

Өнөөдөр бид хувцас солих талаар ямар арга замаар сурсан бэ?
Дуртай рок. Рухи тусламж jgutikiv ta viy. Рухаас тусламж хүсч байна

Өгөгдсөн хоолондоо тулгуурлан бодлоо илэрхийлж сур.

Өгөгдсөн материалыг сурахаас эхлээд бүлгээрээ ажиллана.

Баруун тийшээ хөдөлж сур

Хоол тэжээлд үндэслэсэн, нэмэлт ном зохиол дээр үндэслэсэн

Бусад бүлгийн төлөөлөгчид үр дүнтэй танилцаж, ажилд дүн шинжилгээ хийж, зохицуулалт хийдэг.

Асуудлыг буруутгах

нөхцөл байдал

Асуудлын нөхцөл байдлын хувилбар

Дахин зовж шаналах аргуудыг эрчим хүчний алгоритмаас хайж сур

Висновкийг дээрэмдэх

Хамгаалагдсан

"Организмын хөдөлгөөн" сэдвээр лабиринт зохион бүтээсэн. (Нэмэлт 2) (слайд 12)

Сургуулийн ардын аман зохиолоос "Зовлон хазаж магадгүй, эс тэгвээс золгүй явдал байхгүй"

Даалгавруудыг задлах (слайд 13)

(Цагийн ойлгомжтой байдлыг анхаарна уу)

Могой 15 минутын дотор 2.7 км замыг туулдаг тул түүний шингэнийг анхаарч үзээрэй.

Томъёоны цаана нууцлаг зүйл оршдогν =S/t (м/с) 2700 м/900 с = 3 м/с);

Африкийн тэмээн хяруул хөл дээрээ хоёр хуруутай байдаг ч энэ нь тэднийг маш хурдан гүйх боломжийг олгодоггүй.

Африкийн тэмээн хяруул хэдэн цагт зуун метр буюу 80 км гүйдэг вэ?/жил.

(Нийсвэрлэл: 80x1000/3600 = 22.2 м/с; 100/22.2 = 4.5 сек)

Зарлигийг ариусгаж, LOCOMOTION гэсэн түлхүүр үгийг бататга

Даалгавар нь салбар хоорондын шинж чанартай (физиктэй холбоо)

Шинэ "нээлттэй" мэдлэгийг системчлэх

Уутны тохиромжтой байдал

Тэгэхээр бид хичээлийн эхэнд ямар зорилго тавьснаа хэлж болох уу?

Та бүх хичээлд оролцохыг зөвшөөрсөн үү?

Тэд бүдгэрч, баталж байна.

Өөртөө дүн шинжилгээ хийх, дараагийн хичээл эхлэхээс өмнө сэдэл өгөх

Тусгал

Надад хэлээч, залуус аа, та ямар сургамж авсан бэ?

Хамгийн үнэ цэнэтэй зүйл юу байсан бэ?

Өнгөт цаасан дээр хэвтэхээсээ өмнө хичээлийн одоогийн сэтгэл санааны байдалтай ижил төстэй зүйлийг сонго.

Била ялзарсан,

Жовта дунд,

ногоон гарна)

"Сэтгэлийн өнгө" сонгох

Оюутны сэтгэл ханамж

VIII

Гэрийн цэцэрлэг байгуулах

38-р зүйл.

Гэрийн даалгавраа бичээрэй.

НЭМЭЛТ 1

Эсийн цитоплазм нь байнгын Орос улсад байдаг. Цитоплазмын струм нь амебын гадаргуу дээр шууд нэг цэгт хүрдэг тул түүний биеийн хэсэг товойсон мэт харагдаж байна. Энэ нь томорч, биеийн ургалт болж хувирдаг - үр дүнгүй тендер, цитоплазм нь түүн рүү урсаж, бие нь гадаргуугийн дагуу шууд мөлхдөг. Ийм хүчийг үндэс рүү шилжүүлж, баялаг эстэй амьтдын эсийг (жишээлбэл, цусны лейкоцит) алддаг.

Бүх тугны шинж чанар нь бараг ижил байдаг. Могой шиг эргэлдэж эсвэл мушгирахдаа туг нь хор хөнөөлтэй хүчийг бий болгож, мохоо үзүүрээрээ урагш унадаг. Долгионуудын тоо нэмэгдэх нь дахин нийлүүлэлтийг хурдасгах болно. Энэ аргыг усны орчинд (цилиат, эвглена, вольвокс, төрөл бүрийн зооспор, эр бэлгийн эс) оршдог янз бүрийн нуруугүй амьтдын хүчтэй сүйрэлд ашигладаг.

Целлюлозыг махны эдээр хийдэг. Махны эдийн гол онцлог нь хурдан мэдрэгдэх чадвар юм.

Дугуй бобкатуудын мах нь ихэвчлэн хөгшин байдаг тул бие нь ялзарч чаддаг, эс тэгвээс биеийг нь сунгаж, богиносгохгүй. Зарим хорхойнууд махан биенд нь хожуу үеийнхээс гадна хөндлөн махан бие гарч ирснээс болж нүүдлийн шинэ аргыг эзэмшсэн. Хожуу целлюлозын хөндлөн огтлол, өт хорхой, биений хэсгүүдийн ялгуусан үс нь бараг л түргэсдэг бөгөөд хөрсний тэгш бус байдлаас болж Орос улсад халуун болдог.

Хануур хорхойнууд нь рокуудыг сайн эзэмшсэн бөгөөд энэ нь croak, мөн сорогчийг бэхлэх зориулалттай vikoryst юм. Гидроид ангийн төлөөлөгчдөд дахин сорох ажлыг "crocs" хийдэг. Гастроподууд хөлийнхөө улны дагуу гүйж, хурдтайгаар унадаг. Ил тод харагдах салиа нь маргааныг хөнгөвчлөх, нуралтыг хурдасгадаг. Нялцгай биетүүд махлаг хөлийнхөө ард унадаг бөгөөд цефалопод, охины авгалдай, медуз зэрэг нь хоосон нөмрөгөөс ус сорж, дамжуулах реактив аргыг эзэмшсэн. Ийм дамжуулалтын аргаар наймалж, зулзаганууд нэг мөрөнд 3600 м (жилд 216 км) хурдтай байдаг.

Ихэнх артроподууд нь хөл, бусад нь команд байгаа далавч гэх мэт тусгай дамжуулагч эрхтнүүдийн үүрэг гүйцэтгэдэг. Олон хавч хэлбэртүүд газраар эргэлдэхийн тулд алхдаг хөлийг ашигладаг бөгөөд усанд сэлэхийн тулд сүүлтэй сэлэгч эсвэл усанд сэлэх хөлийг ашигладаг.

Загасны махыг биеийн хажуугийн дагуу, нурууны хажуугийн дагуу дар. Мах нь сэрвээний ялзралтаас хамгаалагдах болно. Усанд сэлэхтэй холбоотойгоор нуруу, сүүлний мах нь хамгийн их хурцадмал байдаг.

Жишээлбэл, бах нь 350 гаруй шархтай байдаг. Тэдгээрийн хамгийн хүнд, хатуу нь сул төгсгөлтэй холбоотой байдаг.

Биеийн хоёр талаас сунгасан мөлхөгчдийн богино үзүүрүүд нь биеийг газраас өндөрт өргөхгүй, харин газрын дагуу чирдэг.

Могойтой харьцах хамгийн дэвшилтэт арга бол үхсэн биеийг эргүүлэх явдал юм. Могойн тайван байдал нь сэтгэл татам сайхан дүр төрх юм. Өөр хүчтэй биед могой нь махыг эмчлэхгүйгээр синхрон, хэмжигдэхүүнтэй ажиллахаас гадна биеийг зөв, жигд шилжүүлдэг.

Шумуул, шувууд, шувууд л идэвхтэй нисч чаддаг. Шувуудын урд үзүүр нь далавч болж хувирав. Хувцасны шувуу цагаан шувууны агаарт эргэлдэж байгаа мэт санагдах үед далавч нь секундэд 50-80 цохилттой байдаг. Төгсгөлд нь шилжүүлэх арга нь үрэлтийг ихээхэн өөрчилдөг. Биеийг газар чирдэггүй, харин вааран дээр тулгуурладаг. Үүний үр дүнд рок-ийн шингэн чанар мэдэгдэхүйц нэмэгдэж байна - гүйж, заримдаа судалтай (морь, имж). Ургамлын махны систем нь хөгжлийн түвшин, нарийн төвөгтэй байдалд хүрч, олон зуун мах байдаг. Хамгийн том алдаа нь дахин сорох шинж чанартай холбоотой төгсгөлийн мах, тулуба юм.

Мөн гүйлтийн аварга бол жилд 112 км гүйдэг, ямар ч зэрлэг амьтан, гөрөөнийг гүйцэж түрүүлэх чадвартай гепард юм.

НЭМЭЛТ 2

Энэ хичээлээс та бүх төрлийн амьтад хэрхэн сүйрч, тэднийг сансар огторгуйд юу хөдөлгөдөг талаар олж мэдэх болно. Хөдөлгөөн, идэвхтэй хөдөлгөөний арга нь амьтдын ертөнцөд байдаг бөгөөд тэдгээрийн зарим нь дэвшилтэт байдаг, мөн хүмүүс өөрсдийгөө хөдөлгөх эсвэл эдгээр сийлсэн эд зүйлсийг хөдөлгөхийн тулд амьд организмыг хэрхэн хянадаг болохыг та мэдэх болно. Яс-булчингийн тогтолцоо, түүний хувьслын талаар, мөн амьтад хэрхэн мөлхөж, сэлж, гүйж, нисч, дууддаг талаар суралцдаг. Орос дахь хоосон биетүүдийн үүрэг, янз бүрийн төрлийн амьтад яагаад хөдөлгөөний янз бүрийн өөрчлөлтөөр тодорхойлогддогийг та мэдэх болно.

2. Будова арьс-махан уут гидра ()

4. Rukh plank hrobak ()

Гэр сайжруулах

1. Хөдөлгөөн гэж юу вэ? Та ямар төрлийн хөдөлгөөнийг харж байна вэ?

2. Дэлхий дээрх амьдралын хэв маяг ямар биологийн мэдрэмжтэй холбоотой вэ?

3. Нэг эст организмын гарал үүсэл хэрхэн үүсдэг вэ? Дэлхий даяар элбэг дэлбэг организмын хөдөлгөөний асуудал юу вэ?

4. Янз бүрийн төрлийн рок дахь анхдагч ба хоёрдогч биений хоосон чанар, түүнчлэн мантийн хоосон чанар нь ямар утгатай вэ?

5. Янз бүрийн төрлийн хөдөлгөөний үр ашгийг тэнцүүлэх.

6. Янз бүрийн ангийн амьтдын хувьслын явцад янз бүрийн хөдөлгөөн хэрхэн өөрчлөгдсөнийг найз нөхөд, гэр бүлийнхэнтэйгээ ярилц.

Лабораторийн робот

биологиас:

"Вивчения амьтдыг шилжүүлэх арга"

7 "Б" ангийн сурагчид

MBOU ZOSH No6

м.Била Калитва

Кушнерова Олеся

Лабораторийн робот No10

"Вивчения амьтдыг шилжүүлэх арга"

Мета роботууд: руу шилжүүлэх янз бүрийн аргуудтай танилцах

байгаль.

Обладнання: Уншигчийн сонголтоор 3-5 амьтан (бүх амьтад

төрөл бүрийн тор, аяга, тор, аквариумд,

терариумууд).

Роботын толгой:

1. Таны өмнө байгаа амьтныг хар.

Амьтад хэрхэн сүйрч байгааг анхаарч үзээрэй; тэдний балгас ямар шинж чанартай вэ.

Нүүлгэн шилжүүлсэн амьтдаас ямар төхөөрөмж, эд эрхтэн, биеийн хэсгүүдийг авч байгааг илчлэх; Чидотын өөрчлөлт гарахад рок шинж чанар хэрхэн өөрчлөгддөг вэ?

2. Оюун санаагаа өөрчилдөг амьтдаас болгоомжил.

Амьтны зан чанарыг Viznachte; хөдөлгөөний арга замыг өөрчлөхийн ач холбогдол; арьсыг объект руу шилжүүлэх аргын тоо.

Рух бол амьд организмын гол хүчнүүдийн нэг юм. Хатаах идэвхтэй аргуудаас үл хамааран тэдгээрийг 3 үндсэн төрөлд хувааж болно.

I. Амьтны нүүдлийн төрлүүд.

1. Амебоид чулуулаг

Амебоид чулуулаг баялаг эстэй амьтдын үндэс, идэвхтэй эсүүдэд (жишээлбэл, цусны лейкоцит) хүчтэй нөлөө үзүүлдэг. Одоогоор биологичид амебоид хорхойг юу үүсгэдэг талаар нийтлэг ойлголтгүй байна. Эсүүд цитоплазмын шинж чанарыг хөгжүүлдэг бөгөөд эсийн хэлбэр өөрчлөгдөхөд тоо, үнэ цэнэ нь аажмаар өөрчлөгддөг.


2. Рухи нь туг, вийтэй холбоотой тусламж.

Рухи тусламж хүсч байна jugella ta viy

Энэ нь зөвхөн туг, цөмрөгт төдийгүй бусад эсээр баялаг амьтад, тэдгээрийн авгалдайд ч тохиолддог. Өндөр зохион байгуулалттай амьтдын хувьд туг эсвэл vii бүхий эсүүд амьсгалын, ургамлын болон статик системд нягтардаг.

Бүх тугны шинж чанар нь бараг ижил байдаг. Эргэн тойронд ороож эсвэл далбаа нь эвдэх хүчийг бий болгож, биеийг хүчирхэг тэнхлэгийн дагуу эргүүлдэг. Долгионуудын тоо нэмэгдэх нь дахин нийлүүлэлтийг хурдасгах болно. Эрх мэдлийн энэ арга нь усан төвийг тойрон эргэлдэж байдаг хөнгөн нуруугүй амьтдад атаархдаг.

Үүнээс ч илүү том амьтдын бүлэг бий. Өмхий яаж гацдаг вэ?

3. Шархнаас нэмэлт тусламжтай Рух.

Рухаас тусламж хүсч байна тухай- баян эстэй амьтдад. Сээр нуруугүй, нуруугүй амьтдын хувьд ердийн зүйл.

Аль ч тохиолдолд энэ нь илүү төвөгтэй боловч бие махбод дахь биологийн, химийн, физикийн үйл явцын агуу бүлэг бодисуудын үйл ажиллагаа нь ашигтай байдаг.

Целлюлозыг махны эдээр хийдэг. Махны эдийн гол онцлог нь хурдан мэдрэгдэх чадвар юм. Махыг богиносгохын тулд нуралт үүсдэг.

Бөөрөнхий хорхойд хожуу шархлаа хурдан богиносох нь биеийн онцлог шинж чанарыг илтгэдэг. Эдгээр биетүүдийн хясааны ард өт урагшаа унадаг.

Зарим хорхойнууд маханд нь хожуу үеийнхээс гадна хөндлөн махан бие гарч ирснээс болж нүүдлийн шинэ аргыг эзэмшсэн. Почергово хурдан гаталж, дараа нь биеийн хэсгүүдэд целлюлоз, өт, vikory үстэй, хөрсний тоосонцорыг задалж, урагшаа нурдаг.

Хануур хорхойнууд нь рокуудыг сайн эзэмшсэн бөгөөд энэ нь croak, мөн сорогчийг бэхлэх зориулалттай vikoryst юм. Гидроид ангийн төлөөлөгчдөд дахин сорох ажлыг "crocs" хийдэг.

Дугуй ба өнцгийн хорхойд арьсны махны уут нь шинэ бүтэцтэй (усны араг яс) хоорондоо холбогддог.

Гастроподууд хөлийнхөө улны дагуу гүйж, хурдтайгаар унадаг. Ил тод харагдах салиа нь маргааныг хөнгөвчлөх, нуралтыг хурдасгадаг. Зөөлөн биетүүд махлаг хөлний ард нурж, цефалоподууд нь мантийн хоосон газраас ус сорж, дамжуулах реактив аргыг эзэмшсэн.

Артроподууд нь гадаад араг ясаараа хуваагддаг.

Маш олон хавч хэлбэртүүд

Хөрстэй хамт шилжүүлэхийн тулд алхах хөлийг ашигладаг бөгөөд сүүлний усанд сэлэгч эсвэл усанд сэлэх хөл нь усанд сэлэх хөл болдог. Шилжүүлэн суулгах эдгээр аргуудын аль нэг нь булчин сайн хөгжсөн, нэхий дээлний үзүүрүүд сул байгаа эсэхийг нотлох боломжтой.

Аалз шиг аалзнууд хөлөөрөө хөдөлдөг бөгөөд аалзны тор үүсгэдэг бусад аалзнууд салхины тусламжтайгаар хөдөлж чаддаг.

Ихэнх артроподод байдаг

Шилжүүлгийн тусгай эрхтнүүд нь хөл, (системтэй туслах хэрэгслүүдийн хамт) бусад бүтэц, жишээлбэл, команд байгаа далавчны үүргийг гүйцэтгэдэг. Конус хэлбэрийн хувьд бага давтамжтай цохих үед крилл махыг суурин дээрээ наалддаг.

Риби


Загасны араг яс, түүнийг өмсдөг булчингууд нь метамерик бөгөөд нэг төрлийн давтагдах хэсгүүдээс бүрддэг - нуруу, махлаг хэсгүүд. Целлюлозыг сэрвээ, хагарал, өвлийн тагны ялзралаар бэлтгэдэг. Усанд сэлэхтэй холбоотойгоор нуруу, сүүлний мах нь хамгийн их хурцадмал байдаг.

- Хүчтэй булчингууд, хатуу резинэн нуруу нь загасны хүчийг нэмэгдүүлж, усны ойролцоо хурдан хөдөлдөг.

Хоёр нутагтан

Хоёр нутагтан амьтдын загастай адил хоолойн булчингийн хэсэг нь сегментчилсэн, оёдол шиг бүтэцтэй хэвээр үлдэж, тусгай мах үүсдэг. Жишээлбэл, бах нь 350 гаруй шархтай байдаг. Тэдгээрийн хамгийн хүнд, хатуу нь сул төгсгөлтэй холбоотой байдаг.

Плазуни

Биеийн хоёр талаас сунгасан мөлхөгчдийн богино үзүүрүүд нь биеийг газраас өндөрт өргөхгүй, харин газрын дагуу чирдэг.

Могойтой харьцах хамгийн дэвшилтэт арга бол үхсэн биеийг эргүүлэх явдал юм. Могойн тайван, тонгойсон байрлал нь таны сэтгэлийг татах гайхалтай үзэсгэлэнтэй үзэгдэл юм. Юу ч хүлээгээгүй юм шиг байна. Рухыг зүйрлэшгүй байж болно. Бие нь эвдэрсэнгүй хэвтэж байх шиг байна, гэнэт ус нь шингэн урсдаг. Могойг шилжүүлэхэд хялбар байдал нь хууран мэхлэлт юм. Тэрээр маш хүчтэй биетэй, синхрон, хэмжигдэхүүнтэй өвдөлтгүй ажилладаг, биеэ хэрхэн зөв, жигд хөдөлгөдөг вэ. Газар дээрээс наалдсан биеийн арьсны цэг нь дэмжлэг үзүүлэх, эсвэл урагшлах, урагшлах үе шатанд гарч ирдэг. Гэх мэт тогтвортой: дэмжлэг-постовх-шилжсэн, дэмжлэг-постовх-шилжсэн... Биеийн зузаан, хөл нь илүү, рок нь хурдан байдаг. Тиймээс хувьслын явцад могойн биеийг зажилж, зажилж байсан. Могойн нурууны тоо 435 хүртэл байж болно (хүнд дор хаяж 32-33).

Могойн хойд дүр нь асар их байж болно. Гэсэн хэдий ч хамгийн түгээмэл могойнууд жилд 8 км-ээс дээш хурдтай байдаггүй. Шинэ дээд амжилт нь 16-19 км/жил бөгөөд Хар Мамбигийнх юм.

Мөн шулуун шугамын буюу катерпиллярын хөдөлгөөний арга, завсрын зүлгүүр байдаг.

Хуурай газар дээр матар нь Шведүүд болон Спрайтуудаас жижиг хэмжээтэй байдаг бол матар нь усны ойролцоо байдаг бөгөөд сэлж, гайхалтайгаар сэлж байдаг. Түүний урт, махлаг сүүлийг хажуу талаас нь шахаж, ашигтай керма сэлүүрээр үйлчилдэг бөгөөд хойд хөлний хурууг усанд сэлэх гүүрээр холбодог. Нэмж дурдахад ус нь хожуу болон хөндлөн эгнээнд ургадаг эвэрт хясаа, бөөс бүхий арьсан бүрхүүлээр бүрхэгдсэн энэ чухал амьтны биеийн чийгийг хөнгөвчлөх болно.

Хувцасны шувуу цагаан шувууны агаарт эргэлдэж байгаа мэт санагдах үед далавч нь секундэд 50-80 цохилттой байдаг.

Шувууд

Хамгийн элбэг (шувууны массын 25% хүртэл) нь далавч нь сүйрч буй мах юм. Шувуудын хамгийн түгээмэл асуудал бол далавч дээр үүсдэг том хөхний эд бөгөөд бүх булчингийн массын 50% -ийг эзэлдэг. Далавчийг дээшлүүлээрэй эгэмний доорх мах , энэ нь бас сайн хөгжсөн, агуу цээжний дор тархсан. Арын төгсгөл, шийний махыг шувуунд хүчтэй буруутгадаг.

Савци

Ургамлын махны систем нь хөгжлийн түвшин, нарийн төвөгтэй байдалд хүрч, олон зуун мах байдаг. Хамгийн том алдаа нь дахин сорох шинж чанартай холбоотой төгсгөлийн мах, тулуба юм. Доод ангархайн мах, зажлах эд, диафрагм нь маш их гэмтдэг. Энэ бол ууц ба цээжний хооронд байрлах бөмбөгөр хэлбэртэй мах юм. Энэ үүрэг нь амьсгалын үйл ажиллагаатай холбоотой цээжийг хоослох өөрчлөлтөд оролцдог. Арьсан доорх булчингууд ихээхэн гэмтсэн бөгөөд энэ нь арьсны эргэн тойрон дахь арьсанд хүргэдэг. Гадаргуу дээр энэ нь ялангуяа приматуудад хөгжсөн дуураймал булчингаар дүрслэгддэг.

Хоосон бие.

Сээр нуруугүй, нугастай амьтдын хоосон бие нь биеийн хана, дотоод эрхтнүүдийн хооронд ургасан орон зай юм. Юуны өмнө, хоосон биеийг дугуй эвэрт буруутгадаг. Бөөрөнхий хорхойн хоосон биеийг анхдагч гэж нэрлэдэг бөгөөд энэ нь хоосон биеэр дүүрсэн бөгөөд энэ нь зөвхөн биеийн хэлбэрийг хадгалж, хадгалахаас гадна амьд өтийг бие махбодид зөөвөрлөх үүрэгтэй, мөн амьдралын хэрэгцээгүй бүтээгдэхүүнийг хуримтлуулдаг. . Дугуй хорхойн дотоод эрхтнүүдийг хоосон шингэнээр чөлөөтэй угаана.

Бөөрөнхий хэлбэрийн хоосон бие нь бөөрөнхий биетэй адил биеийн урд үзүүрээс ар тал хүртэл сунадаг. Том хэсгүүдэд арьс нь хөндлөн хуваалтуудаар зэргэлдээх хэсгүүдэд хуваагддаг бөгөөд арьсны сегмент нь өөрийн арьстай, цаашлаад хоёр хагаст хуваагддаг. Арьсны хэсэг нь хоосон биетэй, хоосон эдээр дүүрсэн бөгөөд анхдагч хэсэгээс гадна дотоод эрхтнүүд болон биеийн ханаар хүрээлэгдсэн бөгөөд энэ нь эпителийн эсийн бөмбөлөгөөс үүссэн мембранаар хүрээлэгдсэн байдаг. Өвс харагдахуйц, мэдрэлийн систем, цусны эргэлтийн систем, биеийн дотоод ханыг бохир усаар угаадаггүй, нэг бөмбөлөг хучуур эдийн эсээс үүссэн хана нь бэхлэгдсэн ийм хог хаягдлыг хоёрдогч гэж нэрлэдэг. хоосон бие.

Бүх хөвч амьтад хоёрдогч бие хоосордог. Хорхойн том хэсгийг солихдоо хордтын хоёр дахь хоосон биеийг хоосон зайгаар дүүргэж болохгүй, дотоод эрхтнүүд нь амархан хоосорно.

Роботоор хичээллэсний дараа би амьтдыг шилжүүлэх арга замыг сурч, тархийг нь өрөмдсөн.Rocs нь бүх амьд организмын онцлог шинж юм. Rukhs нь нэмэлт төхөөрөмжүүдийн үндсэн дээр ажилладаг: туг, цэцэг, мах.