Сонирхолтой

Даниил Хармсын сэдвээр уншиж буй хичээлийн танилцуулга (2-р анги). "Д.Хармсын тоглоом" уран зохиолын уншлагын танилцуулга Зохиолч Д.Хармсын тухай танилцуулгыг татаж ав

Өнөөдөр хичээл дээр бид эдгээр сэтгүүлүүдийн зохиогчдын нэгтэй уулзаж, түүний бүтээлийг унших болно. энэ хүүхдийн зохиолч Даниил Хармс.

Товч намтар.
Даниил Иванович Ювачев - энэ бол түүний жинхэнэ нэр, овог юм - Санкт-Петербургт язгууртны гэр бүлд төрсөн. Түүний ээж ядуусыг хамгаалах байрыг хариуцдаг байв. Ирээдүйн яруу найрагч сайн сурч, Герман, Англи хэлээр чөлөөтэй ярьдаг байв. Тэрээр гадаад хэл дээр сургалт явуулдаг боловсролын байгууллагад боловсрол эзэмшсэн.

HARMS - 1922 онд (17 настай) анх удаа тэр хошин шүлэгт гарын үсэг зурав. Англи хэл дээр. lang ба энэ. yaz энэ үг нь францаар "сэтгэл татам", "сэтгэл татам" гэсэн утгатай. гэдэг нь "сэтгэл татам" гэсэн үг юм.
Хичээлийн дараа тэрээр цахилгааны инженерийн сургуульд сурч, орой нь жүжигчин болжээ: шүлэг уншиж, дуулж, хөгжим тоглодог байв. сайхан будсан хэрэгсэл. Тэрээр хошигнол, практик хошигнол, янз бүрийн сайн заль мэх, үлгэрт дуртай байв. Тэрээр янз бүрийн шинэ үгс, уран үг тоолох, утгагүй шүлэг зохиов. Эдгээр комикс бүтээлүүд нь тухайн жилийн хүүхдийн сэтгүүлд хэвлэгддэг байв.

Зорилтууд :

  1. 20-40 насны хүүхдүүдэд зориулсан сэтгүүлтэй оюутнуудыг танилцуулах. ХХ зуун, хүүхдүүдэд Хармсын тухай ярих,
  2. Түүний шүлгүүдтэй танилцахын тулд
  3. Тоглуулах гэдэг үгийн талаар ерөнхий ойлголт өгөх;
  4. Илэрхийлэх, анхааралтай унших чадварыг хөгжүүлэх;
  5. Унших сонирхлыг нэмэгдүүлэх, зохиогчийн үгэнд анхаарлаа хандуулах;
  6. Оюутнуудын яриаг хөгжүүлэх, баяжуулах,
  7. Хүүхдүүдийн сэтгэл хөдлөлийн хүрээг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулах.

Тоног төхөөрөмж:

  • компьютер,
  • хүүхдийн сэтгүүл,
  • хармсын хөрөг,
  • хармсын номууд.

Хичээлийн үеэр

1. Байгууллагын мөч.

2. Яриа дулаацуулах.

Архип гэж ориллоо, Архип сөөнгөтөв.
Архип түүнийг шажигнах хүртэл хашгирч болохгүй.

Гэнэтийн аялгуугаар, бишрэн, хурдатгал, удаашруулж, зөөлнөөр удаан уншаарай.

3. Хичээлийн зорилгыг тодорхойлох.

Бэлтгэл ажил.

Та нарын хэн нь сэтгүүл уншдаг вэ? Тэд ямар сэтгүүл вэ?

Мөн таны элэнц эмэг эх, элэнц өвөө "Chizh and Hedgehog" сэтгүүлийг уншдаг. (слайд 1) Чиж нь “ Hмаш их БАсонирхолтой Fурнал ”нь Ленинград (одоогийн Санкт-Петербург) хотод 1930-1940 онд сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулан хэвлэгджээ. "Hedgehog" бол " Есар бүр еurnal "- бага, дунд насны хүүхдүүдэд зориулсан сургуулийн нас- 1928 оноос хойш хэвлэгдсэн. (Танилцуулга. Слайд 2,3)

Сэтгүүлээс асуулт унших, х.159. (Танилцуулга. Слайд 4,5)

Өнөөдөр бид эдгээр сэтгүүлүүдийн анхны зохиогчдын нэг болох Даниил Хармсын шүлгүүдтэй танилцах болно. (Танилцуулга. Слайд 6)

Сэтгүүлүүдийн талаархи нийтлэлийг унших, хуудас 158.

4. Шинэ материал сурах.

Багшийн түүх.

Даниил Иванович Ювачев 1905 онд Санкт-Петербург хотод шоронд алба хааж, Сахалинд цөллөгт явсан улс төрийн хоригдол байсан язгууртны гэр бүлд төржээ.

Ирээдүйн яруу найрагч Герман, Англи хэлээр чөлөөтэй ярьж, уншсан. Тэрбээр Санкт-Петербург хотод гадаад хэл дээр сургалт явуулдаг ийм боловсролын байгууллагад боловсрол эзэмшжээ.

Дур булаамууд - тэр 1922 онд анх хошин шүлэгт гарын үсэг зуржээ. Хармсын үеийнхэн түүнийг практик хошигнол, заль мэх,

Онигоо нь зөвхөн яруу найрагт төдийгүй амьдралд ч байдаг. Хармууд үргэлж нууц нэрээр гарын үсэг зурдаг байв. Тэдгээрийн дотроос: Карл Иванович Шустерлинг эсвэл Пустерлинг, Шардам, Дандан, Иван Торопышкин гэх мэт.

Өнгөрсөн зууны 20-иод оны дундуур Д.Хармс болон түүний найзууд болох Александр Введенский, Юрий Владимиров, Николай Заболоцкий нар уран зохиол, яруу найргийн бүлэгт нэгдэв. Тэд үлгэр зохиож, шүлэг тоолж, шинэ үг зохиож, туршиж, зохион бүтээжээ. Энэ нь насанд хүрэгчдийн яруу найрагт хэцүү байсан. Тэднийг ойлгоогүй. Энэ бүлэг яруу найрагчид "Чиж", "Зараа" сэтгүүлийг тухайн жилүүдэд хамгийн их эрэлттэй болгосон.

О.Александровагийн Д.Хармсын тухай нийтлэлийг унших... (Танилцуулга. Слайд 7)

Анхны ойлголтын тест.

Даниил Хармсын тухай миний түүхээс юу санаж байна вэ?

Та үүнийг хэрхэн төсөөлж байна вэ? (Танилцуулга. Слайд 8)

Шүлгийг анхан шатны унших.

Тексттэй ажиллах, үгийн сангийн ажил.

Д Хармсын шүлэг танд таалагдсан уу?

Ямар үгс бэрхшээл учруулсан бэ.

Текстээс onomatopoeic үгсийг олж уншаарай. Зохиолч тэдгээрийг бичихдээ юу гэсэн үг вэ?

Хэн, яаж тоглосон бэ?

Чи ингэж тоглодог уу?

5. Биеийн минут.

6. Сурч мэдсэн хүмүүсийг нэгтгэх.

(Танилцуулга. Слайд 9.) Шүлгийг илтгэлтэй унших.

7. Хичээлийн хураангуй.

Өнөөдрийн уран бүтээлийн талаар та хэдэн бүлэг яруу найрагчтай танилцсан бэ?

Та өнөөдөр ямар хүний \u200b\u200bамьдралыг уншиж, сонссон бэ?

Та юу санаж байна вэ? (Танилцуулга. Слайд 10.11)

Та ямар шүлэгтэй танилцсан бэ?

8. Гэрийн даалгавар.

Уран зохиолын уншлагын хичээл дээр 2-р анги “Даниил Хармс. Тоглоом ”оюутнууд тоглоомын шүлэг дээр үргэлжлүүлэн ажиллаж байна. Хичээлийг оюутны бие даасан, хувийн бүтээлч чадварыг хөгжүүлэхэд чиглэсэн Холбооны Улсын Боловсролын Стандартын шаардлагын дагуу барьж байгуулав. ... Гол хичээл нь Даниил Хармсын бүтээлийн талаархи сурагчдын мэдлэгийг өргөжүүлэх, түүний ажлын онцлог шинж чанаруудыг энэ хичээл дээр өргөжүүлэхэд чиглэгджээ.

Золбин, хөгжилтэй шүлэг нь ертөнцийг баяр хөөртэй, тодоор мэдрэхийг бидэнд заадаг бөгөөд хүүхдүүдийн төсөөллийг сэрээдэг.

Татаж авах:


Урьдчилан харах:

Хичээлийн сэдэв. Даниил Хармс. Тоглоом.

  • Зорилго: Даниил Хармсын "Тоглоом" -ын бүтээлтэй танилцах
  • сурагчдын унших чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх, диктийг сайжруулах;
  • тэдний бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх;
  • уран зохиолын бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх, хүүхдийн уран зохиол унших.

Төлөвлөсөн үр дүн:

  • оюутнууд бүтээлийн агуулгыг ухамсартайгаар, дур мэдэн урьдчилан таамаглах чадвартай байх ёстой

аман, бичгийн хэлбэрээр мессеж бичих, үүнд байгалийн судалгаа хийх, ярилцагчаа сонсох;

  • сэтгүүлийг номноос ялгах, тухайн сэдвээр шаардлагатай мэдээллийг олох.

Сургалтын хувийн үр дүн:

- (сэтгэл хөдлөл) нь тэдний сэтгэл хөдлөлийг таних, тодорхойлох чадварыг бий болгох;

- (өрөвдөх сэтгэл) бусад хүмүүсийн сэтгэл хөдлөлийг таних, тодорхойлох чадварыг бий болгох, өрөвдөх, өрөвдөх сэтгэл;

Унших сонирхол, унших хэрэгцээ үүсэх;

Бусад хүмүүсийн хүсэл сонирхолд хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх, ёс суртахууны агуулга, тэдний үйл ажиллагаа, бусад хүмүүсийн үйл ажиллагааны мэдрэмж.

Мета хичээлийн сургалтын үр дүн:

Зохицуулалтын UUD:

Хичээлийн сэдэв, зорилгыг бие даан боловсруулах чадварыг бий болгох

Асуудлыг шийдвэрлэх арга замыг төлөвлөх;

Анги дахь ажлаа үнэлэх чадварыг төлөвшүүлэх.

Танин мэдэхүйн UUD:

Шүүмжлэлт сэтгэлгээг төлөвшүүлэх;

Мэдээллийг янз бүрийн хэлбэрээр гаргаж авах чадварыг бий болгох, шалтгааныг бий болгох.

Харилцаа холбооны UUD:

Өөрийн бодлыг амаар илэрхийлэх, үзэл бодлоо илэрхийлэх, нотлох чадварыг бий болгох;

Диалоги, монолог яриаг эзэмших;

Асуулт асуух, хамтарсан үйл ажиллагаанд тохиролцох, нийтлэг шийдэлд хүрэх чадварыг бий болгох.

Сэдвийн үр дүн:

унших чадварын түвшинг хөгжүүлэх, ерөнхийдөө ярианы хөгжил (чанга, чимээгүй унших, текст анализ хийх анхан шатны аргууд), унших янз бүрийн хэлбэрийг ашиглах, текстийн агуулгыг ухамсартайгаар ойлгох, үнэлэх, хэлэлцүүлэгт оролцох, баатруудын үйл ажиллагаанд ёс суртахууны үнэлгээ өгөх, зөвтгөх чадвар.

Материал ба тоног төхөөрөмж: сурах бичиг, мультимедиа проектор, текст даалгавар бүхий картууд, Д.Хармсын тухай танилцуулга.

Үйл ажиллагааны төрөл: үр бүтээлтэй, бүтээлч, асуудалтай, практик ажил.

Ажлын арга: тайлбарлагч - дүрслэх, хэсэгчлэн - хайлт, аман, харааны, практик.

Багшийн үйл ажиллагаа : хамтын ажиллагааг зохион байгуулагч, хайлтын ажлын зөвлөх менежер.

Сурган хүмүүжүүлэх технологи:

- оюутанд төвлөрсөн сургалт;

Тайлбарласан - дүрслэх заах арга;

Хамтын ажиллагааны заах арга зүй (боловсролын харилцан яриа, боловсролын хэлэлцүүлэг);

Төлөвлөсөн үр дүн:

Оюутнууд дараахь зүйлийг сурах болно.

  • Ажлын агуулгыг урьдчилан таамаглах;
  • Хичээл дээр ажиллах ажлыг төлөвлөх;
  • Өөрийн агуулгын талаархи асуултуудтай танилцах;
  • Сэтгүүлийг номноос ялгах;
  • Сэтгүүлийг удирдах;
  • Өгөгдсөн сэдвээр хэрэгтэй мэдээллээ хайж олох.

Хичээлийн алхамууд

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

1. Зохион байгуулалтын үе шат

Удаан хүлээсэн дуудлагыг хүргэж байна

Хичээл эхэлнэ!

Инээмсэглээрэй, 2-р анги!

Бидэнтэй хамт унших хичээл.

Оюутнуудтай мэндчилж, ажилд нь тохируулна.

Багш нартай мэндчилье.

Хичээлийн бэлэн байдлыг шалгана уу.

2. Дайчлах үе шат.

"Хөгжмийн гэнэтийн бэлэг":

Хөгжмийн сюрприз таалагдсан уу?

Энэ юу шиг харагдаж байна?

Тоглоомын мөчийг шинжлэх

Оюутнууд ирээдүйн ажлын төрлийг тодорхойлдог

3. Боловсролын асуудлын талаархи мэдэгдэл. Хичээлийн сэдвийн танилцуулга.

Яриа дулаацуулах.

Хичээл дээр бид юу хийх вэ?

Хичээлийн 160-р хуудсыг нээнэ үү. Бидний харж байгаа энэ ажил юу вэ?

Уншихгүйгээр бид түүний сэдвийг тодорхойлж чадах уу?

Яагаад?

Энийг юу гэдэг вэ? - Яагаад ийм нэртэй болсон гэж бодож байна?

Хүүхдүүдийн мэдлэгийг системчлэх зорилгоор урд талын ажлыг зохион байгуулдаг.

Хүүхдэд байгаа мэдлэг дээр тулгуурлан хөгжүүлэх.

Хүүхдүүдийн хариулт.

Үйл ажиллагааны төрөл, ажлын төрөл, түүний сэдвийг нэрээр нь тодорхойлох нь тухайн ажлын гол санааг тодорхойлно

4. Мэдлэгээ шинэчлэх

Энэ ямар шүлэг вэ?

Энэ нь бусад шүлэг шиг харагдаж байна уу? (Энэ нь ижил төстэй ба ялгаатай байх болно)

Сайн хийлээ! Хичээл дээр бид шүлэг-тоглоомын ерөнхий ба онцлог шинж чанарууд дээр ажилладаг.

Эхлэхээсээ өмнө хичээлийн явцад хүн бүр өөрийгөө үнэлэх шалгуурыг тодорхойлъё (хүүхдийн сонголтууд)

Бүх сонголтууд сайн байна, гэхдээ "насанд хүрэгчдийн" уншилтыг дагаж мөрдье.

Хүүхдүүдийн мэдлэгийг системчлэх зорилгоор урд талын ажлыг зохион байгуулдаг

Хүүхдүүдийн хариулт.

Шүлгийн төрлийг тодорхойлж тоглоорой, ийм шүлгийн ямар шинж чанарууд дээр ажиллахаа тодорхойл, хувь хүний \u200b\u200bүнэлгээний шалгуурыг тодорхойл

5. Яриа дулаацуулах.

Би бухын зараа тааралдав

Торхонд долоов.

Мөн үүнийг долоох, бух

Миний хэлийг хуурсан

Оюутнууд өөр өөр аялгуугаар уншдаг (1-р эгнээ - хөгжилтэй, 2-р эгнээ - төвөгтэй, 3-р эгнээ - гэнэтийн байдлаар)

6. Шинэ мэдлэгийг бүрдүүлэх

Би энэ хөгжилтэй шүлгийг "Мурзилка" сэтгүүлээс хичээл заалгахаар авсан юм.

Ном сэтгүүлээс юугаараа ялгаатай болохыг санацгаая?

Таны элэнц эмэг эх, элэнц өвөө нар ч гэсэн сэтгүүл уншдаг гэдгийг та мэдэх үү? 100 жилийн өмнө маш их алдартай сэтгүүлүүд бол 1930-1940 онд Ленинградад (одоогийн Санкт-Петербург) сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулж хэвлүүлсэн "Чиж" ба "Ёж" (энэ бол "Маш сонирхолтой сэтгүүл") сэтгүүл байв. Бага, дунд сургуулийн насны хүүхдүүдэд зориулсан "Зараа" нь 1928 оноос хойш хэвлэгдэж эхэлсэн бөгөөд сэтгүүлийн редакцид бидний өмнө нь судалж байсан К.Чуковский, С.Маршак, В.Бианки, Е Чарушин, Б Житков, А Барто, Гайдар. Зохиолчдыг ажиллаж байх үед тэдний хэлтэст хошигнол, элэглэл, хөгжилтэй шүлэг байнга сонсогддог байсан тул бүгд инээлдэж, инээлддэг байв.

Зурвас хийдэг

D. Harms танилцуулга

Багшийн түүхийг сонсоорой

7. Хичээлийн сэдэв дээр ажиллах.

Даниил Хармс - Даниил Иванович Ювачев - энэ бол түүний жинхэнэ нэр, овог юм.Тэр Санкт-Петербург хотод төрсөн. Ирээдүйн яруу найрагч сайн сурч, Герман, Англи хэлээр чөлөөтэй ярьдаг байв.

ХАРМС бол түүний зохиомол овог тул 1922 онд (17 настай) анх удаа хошин шүлэгт гарын үсэг зурав. Англи хэл дээр. lang ба энэ. yaz энэ үг нь францаар "сэтгэл татам", "сэтгэл татам" гэсэн утгатай. гэдэг нь "сэтгэл татам" гэсэн үг юм.

Хичээлийн дараа тэрээр цахилгаан инженерийн сургуульд сурч, орой нь жүжигчин болжээ: тэр шүлэг уншиж, дуулж, хөгжим тоглодог байв. сайхан будсан хэрэгсэл. Тэрээр хошигнол, практик хошигнол, янз бүрийн сайн заль мэх, үлгэрт дуртай байв. Тэрээр янз бүрийн шинэ үг зохиож, шүлэг, тоглоомын шүлэг тоолов. Түүний бүтээлүүд дээр тулгуурлан тоглох боломжтой байсан. Тэдгээрийг тухайн жилүүдийн хүүхдийн сэтгүүлд хэвлүүлж, хүүхэлдэйн кинонууд дээр үндэслэн хийсэн.

Танилцуулгыг үзүүлэв

Зурвас хийдэг

Багшийн түүхийг сонсоорой

8. Шүлэг дээр ажилла. Сурах бичгийн ажил.

Шүлгийн аудио бичлэгийг сонсох.(Тоглоом. Даниил Хармс. Уншсан Елена Петунина.)

- Оюутнуудын (өөрсдөдөө) шүлэг уншиж өгөх6

Ямар үг уншихад бэрхшээлтэй байсан бэ?

Тайлбар толийн ажил:

Сонсох мэдрэмжийн дүн шинжилгээ:

Д.Хармсын шүлэг танд таалагдсан уу?

Ажлыг зохион байгуулдаг үгийн утга үгс

Аудио бичлэг сонсож буй хүүхдүүд

Хүүхдүүдийн хариулт

Өөрсдөө шүлэг унш.

Үгсийг уншаад утгыг нь тайлбарла

Биеийн тамирын бэлтгэл

Хөдөлгөөний дасгалууд.

Анхан шатны унших.

Дасгал

9. Текстийн агуулга дээр ажиллах.

10. Илэрхийлэн унших

в) Бүтээлч даалгаврыг биелүүлэх. Хосоор, багаар ажиллах.

160-164 оны хоорондох шүлгийг уншицгаая. Танд шүлэг таалагдсан уу? Яагаад?

"Самбар дээр" гэж юу гэсэн үг вэ? (Явган хүний \u200b\u200bзам дээр).

Ямар үг уншихад бэрхшээлтэй байсан бэ? –Тэднийг уншиж сурцгаая.

("Тарах", "цэвэр байлгах", самбар (ne).

Текстээс ер бусын (onomatopoeic words) олоорой. Зохиолч тэдгээрийг бичихдээ юу гэсэн үг вэ?

Хэн, юу хийсэн бэ?

Чи ингэж тоглодог уу?

Тоглолтод юу саад болсон бэ?

Бүх үгс яагаад шинэ мөрөнд байна вэ?

Чанга унших (гинжээр)

Уншлагын сэтгэгдэл.

Үнэлгээ.

Одоо бид бас үг, өгүүлбэрээр тоглох болно.

Одоо өөрийгөө бяцхан зохиолч, мөн хүүхдийн сэтгүүлд материал бэлтгэж байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Эсвэл бид тантай хамт жижиг цуглуулга хийж, Москва руу, хүүхдийн сэтгүүлийн редакц руу илгээх болно.

Бид Rhyme тоглодог. 2 мөр нэмнэ үү., Картанд өгсөн үгсийг гаргаж ир. Бид хөгжилтэй шүлгээ зохиодог.

___________________________________

(1. Шууданч сэтгүүл авчирсан

………………………………);

2. (Тоглоом надад таалагдсан

……………………………)

3. (Бүх залуус хошигнолд дуртай

………………………………)

4. (Бидний уншсан хичээл дээр

………………………..);

____________________________________

1 ……………… .. цонхон дээр

…………………. Зам дагуу;

2 …………………… залхуурал

……………………. Өдөр;

3 …………………… харанхуй

…………………… .. цонх;

4 …………………… .. жил

………………………… хүлээж байна

________________________________________

Одоо шалгаж үзье. Сая зохиосон хөгтэй шүлгүүдээ уншаарай.

Сайн хийлээ !!!

Шүлэг уншина.

Илтгэн унших ажлыг зохион байгуулдаг

Самбар дээр үг бичдэг, хүүхдүүдтэй хамт уншдаг

Агуулгын талаархи урд талын ажил.

Асуудалтай даалгавар өгдөг.

Тоглоомын үеэр автомашин, онгоц, хөлөг онгоцны дуу чимээг дуурайлган хий.

Хамгийн гол нь хэмнэлтэй, чанга, тодорхой байна.

Би шүлгийн хэлхээг гинжээр нь уншсан.

Хүүхдүүд шүлгээ гинжээр илэрхийлэн уншдаг.

Даалгавраа гүйцэтгээд ажлын явцыг шалгана уу.

Хүүхдүүд шүлгээ уншдаг.

11. Хичээлийн хураангуй. Тусгал.

Чи бид хоёр өнөөдөр сайн ажилласан.

Хичээлийн эхэнд тавьсан боловсролын ажлууд руу буцаж орцгооё. Та хичээл дээр ямар шинэ зүйлийг сурч мэдсэн бэ?

- Та ямар даалгавруудыг биелүүлэх дуртай байсан бэ?

- Хийж гүйцэтгэхэд бэрхшээлтэй тулгарсан ажлууд байна уу?

Миний саналыг үргэлжлүүлээрэй:

Би ойлгосон ...

Сонирхолтой байсан ...

Хэцүү байсан ...

Би хүссэн…

Би удирдсан…

Дараагийн хичээл дээр бид ...

Хичээлдээ баярлалаа.

Хичээлийг нэгтгэн дүгнэв.

Оюутны хариулт


Даниил Иванович Хармс (жинхэнэ нэр нь Ювачев;) яруу найрагч, зохиолч, жүжгийн зохиолч, хүүхдийн зохиолч. Арванхоёрдугаар сарын 17 (30) -нд Санкт-Петербургт төрсөн Даня Ювачев гэр бүлд мэндэлжээ. Түүний аав нь боловсролоороо тэнгисийн цэргийн далайчин юм. Тэрээр нэгэн цагт Хар тэнгист алба хааж, дэлхийн олон оронд зочилж байжээ. Тэрээр хувьсгалт хөдөлгөөний уруу таталтыг даван гарч, Петр, Паул, Шлиссельбургийн цайзуудад сууж, 1884 онд цаазаар авах ял оноов. Шийтгэх тогтоолыг 15 жилийн хүнд хөдөлмөрөөр сольсон. 1900 онд суллагдсаныхаа дараа тэрээр Санкт-Петербургт ирэв. Хэт их зүйлийг туршиж үзсэн, хэтэрхий их зүйлийг харах шаардлагатай болсон. Орой Иван Иванович хүүгээ албан өрөөндөө оруулаад хажууд нь суулгаад ер бусын түүх ярьж эхлэв. Удалгүй Даня өөрөө өөрийнхөө түүхийг ярьж эхлэв.


Түүний ээж, боловсрол эзэмшсэн багш Надежда Ивановна Колюбакина шоронгоос суллагдсан “эмэгтэйчүүдийг хамгаалах байр” -ыг толгойлж байжээ. Хамгаалах байранд тэд бага боловсрол эзэмшсэн. Ээж хамгаалах байранд төрийн өмчит орон сууцтай байсан. Тэрбээр хүүтэйгээ арав гаруй жил амьдаржээ .. Мөн түүний эгч Наталья Ивановна Колюбакина нь Детское Селод ажиллаж, амьдардаг алдарт багш байсан бөгөөд тэнд Даняг мөн хэсэг хугацаанд өгчээ.






Түүний анхных уран зохиолын бүтээлүүд 1922 онд бичигдсэн. Тэр үед Хармс өөрөө зохиолчийн хувь заяаг төдийгүй хуурамч нэрийг сонгосон. 1928-1941 онуудад Д.Хармс "Чиж", "Зараа", "Крикет", "Октябрь",. "Иван Иванович Самовар", "Тоглоом", "Саятан" зэрэг олонд танигдсан хэд хэдэн хүүхдийн ном хэвлэгджээ. Обериутын үеийн Хармсын бүтээлүүд нь золбин, хачин юм. Хүүхдэд зориулсан шүлэг, зохиол нь түүний хөгжилтэй элементийн гарцыг өгдөг боловч зөвхөн мөнгө олох зорилгоор бичсэн байдаг тул зохиогч тэдэнд онцгой ач холбогдол өгдөггүй байв.




1) Даниил Хармсын дурсгалд зориулж Санкт-Петербург хотод түүний мэндэлсний зуун жилийн ойд зориулсан дурсгалын самбар нээлээ. алдартай зохиолч... 1925 оноос 1941 оны 8-р сарын 23 хүртэл Хармсын амьдарч байсан Маяковскийн гудамжны 11 тоот байшинд баривчлагдах хүртэл уг самбарыг суурилуулсан байна. Харанхуй чулуугаар хийсэн дурсгалын тэмдэг нь зохиолчийн хөнгөмсөг малгайгаар дүрсэлсэн Хармсын алдарт гэрэл зургийг хуулбарласан барельефийг агуулжээ. Үүнээс гадна зохиолчийн "Гэрээс хүн гарч ирэв" бүтээлийн мөрийг самбар дээр товойлгон бичсэн байдаг. 2) Дурсгалын самбарын зохиогч нь алдарт Санкт-Петербургийн архитектор Вячеслав Бухаев байв.




2) Даниил Хармсын өөр нэг хөшөө Санкт-Петербург хотод гарч ирэв. Каменноостровскийн проспектийн 26-р байшингийн ойролцоох цэцэрлэгт хүрээлэнд уран барималч Лео Хармсын уламжлалт бүрэн хэмжээний дүрс бүхий самбарыг байрлуулж, мөн хэтэрхий хэрцгий Кирилл Миллерийн барельефийг байрлуулжээ. Энэ нь Хармсын гипсэн нүүрийг маш урт хамартайгаар дүрслэн харуулсан байдаг ... Нээлтийн хүндэтгэлд зориулж "Хармсын парад" -ыг зохион бүтээсэн нь Миллер юм.Хошин урлагийн трастын уран бүтээлчид, Митковын удирдагч, Дмитрий Шагин, Миллер нарын оролцоотойгоор зохион бүтээсэн юм. Тоглоомын талбайн яг урд талд байшингийн ханан дээр Хармсын профайл гарч ирэв.


1920-иод оны утга зохиолын авангардын сүүлчийн төлөөлөгчдийн нэг Даниил Хармс бол яруу найрагч, зохиол бичдэг зохиолч, жүжгийн зохиолч төдийгүй анхны уран зураач, уран бичээч байв. Энэхүү хэвлэлд анх удаа Хармсын уран сайхны өвийг тус тусад нь хуудсан дээр, бүтээлч гар бичмэл, тэмдэглэлийн дэвтэр, зохиолчийн уран бичлэгийн дээжээс гүйцэтгэсэн 150 гаруй бүтээлийг багтаасан болно. Олон зургийг анх удаа толилуулж байна.


Даниил Хармс: Маш аймшигтай түүх Ах дүү нар цөцгийн тосоор өнхрүүлэн идэж, эгнээгээр явлаа. Гэнэт арын гудамжнаас том нохой тэднийг хуцав. Бага нь: "Энд дайралт байна, Тэр бидэн рүү дайрахыг хүсч байна. Бид асуудалд орохгүйн тулд талхыг Нохойн ам руу хаяна." Бүх зүйл сайхан төгссөн. Явган алхах болгондоо бид заавал авч явах ёстой гэдэг нь ах нарт нэн даруй тодорхой болсон юм. (Даниил Хармс, 1938) (Даниил Хармс, 1938)


Хамгаалагч Санта Клаус Үслэг дээлтэй, малгайтай, шүршүүрийн хүрэмтэй Хамгаалагч хоолой татаад, Вандан сандал дээр суугаад цэвэрлэгч цасан дээр: Чи нисэж байна уу, хайлж байна уу? Та энд юу ч ойлгохгүй! Чи шүүрдээд, шүүрдээд, Ашгүй шүүрдээд байна шүү дээ! Гэхдээ би яагаад яриад байгаа юм бэ? Би суугаад тамхи татна. Гэрийн үйлчлэгч хоолой татдаг, тамхи татдаг ... Тэгээд цаснаас нүдээ анивчиж, санаа алдаад эвшээж гэнэт унтав. Хараач, Маня! гэж Ваня хашгирав. Харж байна уу, айдас нь сууж, нүүрс нь шүүрээ хардаг. Энэ бол зүгээр л Санта Клаус юм. Эсвэл цасан эмээ шиг Алив, түүнд малгай өг, Тийм ээ, хамраа шүүрч ав! Энэ нь яаж архирах вэ! Энэ нь хөлөөрөө хэрхэн тогших вэ! Тиймээ, тэр сандал дээрээс үсрэн босохдоо, Тийм ээ, тэр орос хэлээр хашгирч байсан: Чиний төлөө хүйтэн жавар байх болно. (Дани ил Хармс, 1940)

Уран зохиолын уншлагын хичээл Д.Хармс "Тоглоом"


Яриа дулаацуулах

  • Хэлний мушгиа унш
  • Архип гэж ориллоо, Архип сөөнгөтөв.
  • Архип түүнийг шажигнах хүртэл хашгирч болохгүй.


Хичээлийн сэдвийн танилцуулга

  • Таны элэнц эмэг эх, өвөг дээдэс "ЧИЖ", "Ёж" сэтгүүлийг уншдаг болохыг та мэдэх үү?

Хичээлийн сэдэв дээр ажиллана уу

  • Даниил Иванович Хармс (Ювачев)
  • (1905 – 1942)

Даниил Хармс

  • Хармс (жинхэнэ нэр нь - Ювачев) Даниил Иванович (1905 - 1942), яруу найрагч, зохиолч. 1905 оны 12-р сарын 30-нд (1906 оны 1-р сарын 12-нд NS) Санкт-Петербург хотод төрсөн. Тэрбээр энд сурч, анхны шүлгээ бичиж эхлэв. Хармс нь яруу найрагч А.Введенский, Н.Заболоцкий, Ю.Владимиров болон бусад хүмүүсийг багтаасан OBERIU утга зохиолын нэгдлийг (Бодит урлагийн холбоо) үүсгэн байгуулагчдын нэг байв.1927 онд Хармсын "Елизавета Вам" жүжиг Хэвлэлийн ордны тайзнаа тавигджээ.

Даниил Хармс

  • Маршак Хармсын авьяасыг үнэлж, түүнийг хүүхдийн уран зохиолтой ажиллахад татав. 1928 оноос хойш Хармс "Чиж", "Зараа" сэтгүүлд хүүхдүүдэд зориулсан шүлэг хэвлүүлжээ. Түүнчлэн "Иван Иванович Самовар", "Тоглоом", "Саятан" зэрэг олонд танигдсан хэд хэдэн хүүхдийн ном хэвлэгджээ. Д.Хармс 1941 оны 8-р сарын 23-нд баривчлагдаж, 1942 оны 2-р сарын 2-нд шоронд байхдаа нас баржээ. Түүний нэрийг Зөвлөлтийн уран зохиолоос хасав. 1956 онд түүнийг нөхөн сэргээсэн. 1960-аад онд түүний номууд дахин хэвлэгдэж, "Элизабет чамд" жүжиг театрын урын санд эргэн ирэв.

Анхны ойлголтын тест

  • Д.Хармсын тухай миний түүхээс юу санаж байна вэ?
  • Та үүнийг хэрхэн төсөөлж байна вэ?
  • Түүний шүлгүүд танд таалагдана гэж бодож байна уу?
  • Тэд юу болох вэ?

  • Хавтангаар - гудамжны хажуу, явган хүний \u200b\u200bявган хүний \u200b\u200bзам.
  • Вандан Энэ нь ихэвчлэн модоор хийсэн суудлын төхөөрөмж юм.
  • Зангуу - зангуугаа ёроолд унагаж, хаа нэг газар зогс.
  • Өсгий нь гялалзав - хурдан гүй, яар.

Д.Хармсын "Тоглоом" шүлэг

  • Д.Хармсын шүлэг танд таалагдсан уу?
  • Түүний шүлгийн талаар та хүлээлтээ биелүүлсэн үү?
  • "Самбар дээр" гэдэг нь юу гэсэн үг вэ?
  • Ямар үг уншихад бэрхшээлтэй байсан бэ?

  • ra-zoy-di-tees - сарнидаг
  • av-to-mo-bil - машин
  • stop-ro-no-you - хол байгаарай
  • pa-nel - самбар [ne]
  • шуудан - шуудан
  • be-re-gi-tes - болгоомжил
  • зөвлөлт - Зөвлөлт [c]

Шүлгийн агуулга дээр ажилла

  • Текстээс onomatopoeic үгсийг олж уншаарай.
  • Зохиолч тэдгээрийг бичихдээ юу гэсэн үг вэ?
  • Хэн, яаж тоглосон бэ?
  • Та яаж тоглодог вэ?
  • Тоглолтод юу саад болсон бэ?
  • Зохиогч яагаад үг, мөрийг байнга давтаж хэлдэг вэ?

Бид Rhyme тоглодог. 2 мөрөөр бөглө., Картанд өгсөн үгсийг гаргаж ир. Бид хөгжилтэй шүлгээ зохиодог.

  • (1. Шууданч сэтгүүл авчирсан
  • ………………………………);
  • 2. (Тоглоом надад таалагдсан
  • ……………………………)
  • 3. (Бүх залуус хошигнолд дуртай
  • ………………………………)
  • 4. (Бидний уншсан хичээл дээр
  • ……………………… ..);
  • 1 …………… .. цонхон дээр
  • …………………. Зам дагуу;
  • 2 …………………… залхуурал
  • ……………………. Өдөр;
  • 3 …………………… харанхуй
  • …………………… .. цонх;
  • 4 …………………… .. жил
  • ………………………… хүлээж байна

Тусгал

  • Өнөөдрийн хичээл дээр та юу сурсан бэ?
  • Та өөрийгөө юу гэж магтах вэ?
  • Та ялангуяа сайн юу хийсэн бэ?

Хичээлийн хураангуй

  • Та өнөөгийн уран бүтээлийн талаар ямар зохиолч сурч мэдсэн бэ?
  • Та юу санаж байна вэ?
  • Та ямар шүлэгтэй танилцсан бэ?
  • Энэ шүлэг гол санаатай юу?

Гэрийн даалгавар

  • 1. Шүлгийг илтгэлтэй уншихад бэлтгэ.
  • 2. Д.Хармсын бусад шүлгийг олж, анги дээрээ уншихад бэлэн байгаарай.
  • 3. Аливаа догол мөрийг цээжээр сурч, "Тоглоом" шүлгийг дүрслэн харуул.