цікаве

Данило Хармс презентація до уроку з читання (2 клас) на тему. Презентація по літературному читання "Д.Хармс Гра" Завантажити презентацію про письменника д Хармса

Сьогодні на уроці ми познайомимося з одним з авторів цих журналів, прочитаємо його твір. це дитячий письменник Данило Хармс.

Коротка біографія.
Данило Іванович Ювачёв - це справжні ім'я та прізвище - народився в Петербурзі в родині дворянина. Його мама завідувала притулком для бідних. Майбутній поет добре вчився, вільно говорив по-німецьки і по-англійськи. Здобував освіту в такому навчальному закладі, де викладання велося на іноземних мовах.

ХАРМС - так вперше він в 1922 році (17 років) підписався під жартівливим віршем. І в англ. яз і німий. яз це слово позначає «чарівність», «принадність», по франц. позначає «шарм».
Після школи навчався в електротехнікумі, а вечорами ставав актором: виразно читав вірші, співав, грав на муз. інструментах, гарно малював. Любив жарти, розіграші, різні добрі витівки, небилиці. Він складав різні нові слова, лічилки, безглузді вірші. І ці жартівливі твори друкувалися в дитячих журналах тих років.

цілі :

  1. Ознайомити учнів з журналами для дітей 20-40гг. ХХ століття, розповісти дітям про Хармсе,
  2. Ознайомити з його віршами,
  3. Дати загальне уявлення про гру словами;
  4. Розвивати навички виразного усвідомленого читання;
  5. Виховувати інтерес до читання, увагу до авторському слову;
  6. Розвивати і збагачувати мову учнів,
  7. Сприяти розвитку емоційної сфери дітей.

устаткування:

  • комп'ютер,
  • дитячі журнали,
  • портрет Хармса,
  • книги Хармса.

Хід уроку

1. Оргмомент.

2. Мовна розминка.

Кричав Архип, Архип захрип.
Не треба Архипові кричати до хрипу.

Прочитайте повільно, з інтонацією подиву, з захопленням, з прискоренням, з уповільненням, скоромовкою.

3. Постановка мети уроку.

Підготовча робота.

До то з вас читає журнали? Які це журнали?

А ваші прабабусі і прадідусі, читали журнали «Чиж і Їжак». (Слайд1) Чиж-це « Чрезвичайно Іцікаво Журна »-іздавался в Ленінграді (тепер Санкт-Петербург) в 1930-1940 роках для дошкільнят. А «Їжак» -це « Ежемесячний журна »-для дітей молодшого та середнього шкільного віку- видавався з 1928год. (Презентація. Слайди 2,3)

Читання питань з журналів, С.159. (Презентація. Слайди 4,5)

Сьогодні ми познайомимося з творами одного з перших авторів цих журналів -з віршами Данила Хармса. (Презентація. Слайд 6)

Читання статті про журналах, С.158.

4. Вивчення нового матеріалу.

розповідь вчителя.

Данило Іванович Ювачев народився в 1905 році, в Петербурзі, в родині дворянина, колишнього політв'язня, який відсидів у в'язниці і відбув заслання на Сахаліні.

Майбутній поет вільно говорив і читав по-німецьки і по-англійськи. Він здобув освіту в такому навчальному закладі Петербурга, де викладання велося на іноземних мовах.

Чармс- вперше підписався він під жартівливим віршем в 1922 році. Сучасники Хармса згадують, що він дуже любив розіграші, витівки,

Жарти не тільки в поезії, але і в житті. Хармс завжди підписувався псевдонімами. Серед безлічі є такі: Карл Іванович Шустерлінг або Пустерлінг, Шардам, Дандан, Іван Торопишкін і др.Чаще всього повторювалося ім'я Хармс.

В середині 20-х років минулого століття Д.Хармс і його друзі - Олександр Введенський, Юрій Владимиров, Микола Заболоцкій- об'єдналися у літературно-поетичну групу. Вони складали небилиці, лічилки, вигадували нові слова, експериментували і вигадували. У дорослому поезії це було важко. Їх не розуміли. Ця група поетів зробила журнали «Чиж» і «Їжак» найпопулярнішими в ті роки.

Читання статті О.Александровой про Д.Хармса. (Презентація. Слайд 7)

Первинна перевірка розуміння.

Що ви запам'ятали з моєї розповіді про Данила Хармсе?

Яким ви собі його уявляєте? (Презентація. Слайд 8)

Первинне читання вірша.

Робота з текстом, словникова робота.

Чи сподобалося вам вірш Д Хармса?

Які слова викликали труднощі.

Знайдіть в тексті і прочитайте звуконаслідувальні слова. Що мав на увазі автор, коли їх писав?

Хто грав, у що і як?

А ви так граєте?

5. Физминутку.

6. Закріплення вивченого.

(Презентація. Слайд 9.) Виразне читання вірша.

7. Підсумок уроку.

Про творчість якої групи поетів ви сьогодні дізналися?

Про життя-якої людини ви сьогодні читали і слухали?

Що ви запам'ятали? (Презентація. Слайди 10,11)

З яким віршем познайомилися?

8. Домашнє завдання.

На уроці по літературному читання 2 клас по темі «Данило Хармс. Гра »учні продовжують роботу над ігровими віршами. Урок побудований відповідно до вимог ФГОС, орієнтований на розвиток індивідуально-особистісних творчих здібностей учнів. . Головний акцент був спрямований на розширення знань учнів про творчість Данила Хармса і особливостями його твори на даному уроці.

Бешкетне, веселе вірш вчить сприймати світ радісно і жваво, будить дитячу уяву.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Тема уроку. Данило Хармс. Гра.

  • мета: познайомити з твором Данила Хармса «Гра»
  • продовжити формування в учнів навичок читання і вдосконалення дикції;
  • розвивати у них творчі спocобності;
  • прищеплювати інтерес до літературної творчості, читання дитячої літератури.

Плановані результати:

  • учні повинні вміти прогнозувати зміст твору, усвідомлено і довільно

будувати повідомлення в усній і письмовій формі, в тому числі дослідницького характеру, слухати співрозмовника;

  • відрізняти журнал від книги, знаходити потрібну інформацію по заданій темі.

Особистісні результати навчання:

- (емоційність) формування вміння усвідомлювати і визначати свої емоції;

- (емпатія) формування вміння усвідомлювати і визначати емоції інших людей, співчуття, співпереживання;

Формування інтересу до читання, потреби в читанні;

Формування шанобливого ставлення до перевагам інших людей, -орієнтація в моральному зміст і сенс своїх вчинків і вчинках інших людей.

Метапредметние результати навчання:

Регулятивні УУД:

Формування вміння самостійно формулювати тему і мети уроку

Планувати шляхи вирішення поставленої проблеми;

Формувати вміння оцінювати свою роботу на уроці.

Пізнавальні УУД:

Формування критичного мислення;

Формування вміння витягувати інформацію, представлену в різних формах, будувати міркування.

Комунікативні УУД:

Формувати вміння висловлювати свої думки в усній формі, висловлювати та обґрунтовувати свою точку зору;

Оволодіння діалогічного і монологічного промовою;

Формування вміння ставити запитання, у спільній діяльності домовлятися, приходити до спільного рішення.

Предметні результати:

розвиток рівня читацької компетенції, загального мовного розвитку (Читання вголос і про себе, елементарні прийоми аналізу тексту), використання різних видів читання, вміння усвідомлено сприймати і оцінювати зміст тексту, брати участь в обговоренні, давати і обґрунтовувати моральну оцінку вчинків героїв.

Матеріали та обладнання: підручник, мультимедійний проектор, картки з текстами-завданнями, презентація про Д. Хармс.

вид діяльності: Продуктивний, творчий, проблемний, практична робота.

Методи роботи: пояснювально - ілюстративні, частково - пошукові, словесні, наочні, практичні.

функція вчителя : Організатор співробітництва, консультант керуючий пошуковою роботою.

Педагогічні технології:

- особистісно - орієнтованого навчання;

Пояснювально - ілюстративного навчання;

Педагогіка співробітництва (навчальний діалог, навчальна дискусія);

Плановані результати:

Ті, що навчаються навчаться:

  • Прогнозувати зміст твору;
  • Планувати роботу на уроці;
  • Придумувати свої питання за змістом;
  • Відрізняти журнал від книги;
  • Орієнтуватися в журналі;
  • Знаходити потрібну інформацію по заданій темі.

етапи уроку

діяльність учителя

діяльність учня

1.Організаціонний етап

Довгоочікуваний дано дзвінок,

Починається урок!

Посміхніться, 2 клас!

Урок читання у нас.

Вітає учнів, налаштовує їх на роботу.

Вітають вчителя.

Перевіряють готовність до уроку.

2.Мобілізірующій етап.

«Музичний сюрприз»:

Сподобався вам «Музичний сюрприз»?

На що він схожий?

Аналіз ігрового момет

Ті, що навчаються визначають вид бкудущей роботи

3. Постановка навчальної задачі. Введення в тему уроку.

Мовна розминка.

Чим ми будемо займатися на уроці?

Відкрийте с.160 підручника. Яке це твір бачимо?

Не читаючи, зможемо визначити його тему?

Чому?

Як воно називається? - Як думаєте, чому його так назвали?

Організовує фронтальну роботу по систематизації знань дітей.

Опора на наявні знання у дітей.

Відповіді дітей.

Визначають вид діяльності, вид твору, його тему, за назвою визначають головну думку проізведеія

4. Актуалізація знань

Припустімо, що це за вірш?

Воно схоже на інші вірш? (В ньому будуть схожість і відмінності)

Молодці! На уроці ми працюємо над загальними і відмітними ознаками вірші-гри.

Перш ніж почати роботу, давайте визначимо критерії, за якими кожен буде себе оцінювати в процесі уроку (варіанти дітей)

Всі варіанти гарні, але давайте зупинимося на «дорослому» читання.

Організовує фронтальну роботу по систематизації знань дітей

Відповіді дітей.

Визначають вид вірші- ігрове, конкретизують над якими ознаками такого вірша працюватимуть, як один з критеріїв індивідуального оцінювання

5. Мовна розминка.

Зустрів їжачка бичок,

І лизнув його в бік.

І, лизнувши його, бичок

Уколов свій язичок

Ті, що навчаються читають з різною інтонацією (1ряд-весело, 2 ряд -хітро, 3 ряд - з подивом)

6.Формування нових знань

Це веселе вірш я взяла на урок з журналу «Мурзилка».

Давайте згадаємо, ніж книга відрізняється від журналу?

Чи знаєте ви, що ваші прабабусі і прадідусі теж читали журнали. Дуже популярними журналами 100 років тому були журнали «Чиж» і «Їжак» (це «Надзвичайно цікавий журнал») видавався в Ленінграді (тепер Санкт-Петербург) в 1930-1940 рр для дошкільнят. А «Їжак» для дітей молодшого та середнього шкільного віку видавався з 1928 р В редакції журналу працювали знайомі з досліджуваних вже нами творів автори такі як К. Чуковський, С. Маршак, В. Біанкі, Е Чарушин, Б Житков, А Барто, А Гайдар. Коли письменники працювали, то в їх відділі часто звучали жарти, пародії, веселі вірші так, що всі сміялися і реготали.

робить повідомлення

Презентація Д. Хармс

Слухають розповідь учителя

7. Робота по темі уроку.

Данило Хармс - Данило Іванович Ювачёв - це справжні ім'я та фамілія- народився в Петербурзі. Майбутній поет добре вчився, вільно говорив по-німецьки і по-англійськи.

ХАРМС- це його вигадана прізвище, так вперше він в 1922 році (17 років) підписався під жартівливим віршем. І в англ. яз і німий. яз це слово позначає «чарівність», «принадність»., по франц. позначає «шарм».

Після школи навчався в електротехнікумі, а вечорами ставав актором: виразно читав вірші, співав, грав на муз. інструментах, гарно малював. Любив жарти, розіграші, різні добрі витівки, небилиці. Він складав різні нові слова, лічилки, вірші-гри. За його творами можна було грати. Вони друкувалися в дитячих журналах тих років, за ним екранізувалися мультфільми.

показує презентацію

робить повідомлення

Слухають розповідь учителя

8. Робота над віршем. Робота за підручником.

Слухання аудіозапису вірша.(Гра. Данило Хармс. Читає Олена Петунін.)

- Первинне читання учнями (про себе) стіхотворенія6

Які слова викликали труднощі при читанні?

Словникова робота:

Аналіз сприйняття прослуханого:

Чи сподобалося вам вірш Д. Хармса?

Організовує роботу над лексичним значенням слів

Діти слухають аудіозапис

відповіді дітей

Самостійно читають вірш-ие ..

Читають слова, пояснюють значення

Фізкульмінутка

Вправи в русі.

Первинне читання.

виконують вправи

9.Работа за змістом тексту.

10. Виразне читання

в) Виконання творчого завдання. Робота в парах, групах.

Прочитаємо вірш на з 160-164. Чи сподобалося вам вірш-ие. Чому?

Що значить «по панелі»? (По тротуару).

Які слова викликали труднощі при читанні? -Давайте повчимося їх читати.

( «Розійдіться», «сторонитеся», панель (н.е.).

Знайдіть в тексті незвичайні (звуконаслідувальні слова). Що мав на увазі автор, коли їх писав?

Хто грав і під що?

А ви так граєте?

Що завадило грі?

Чому кожне слово з нового рядка

Читання вголос (ланцюжком)

Враження від прочитаного.

Виставляння оцінок.

Зараз ми теж пограємо зі словами, пропозиціями.

А тепер уявіть, що ви маленькі письменники і теж готуєте матеріал в дитячий журнал. А може ми, з вами зробимо невелику збірку і відправимо в Москву, до редакції дитячого журналу.

Граємо в риму. Доповніть 2 рядком., Придумуємо зі словами, які дані в картці. Складаємо свої веселі віршики.

___________________________________

(1. Листоноша приніс журнал

………………………………);

2. (Мені сподобалася гра

……………………………)

3. (Всі хлопці люблять жарти

………………………………)

4. (На уроці ми читали

………………………..);

____________________________________

1 .................. ..на віконці

..................... .по доріжці;

2 ........................ лінь

........................ .день;

3 ........................ темно

........................ ..окно;

4 ........................ ..год

........................... чекає

________________________________________

А тепер перевіримо. Зачитайте ваші веселі вірші, які ви зараз склали.

Молодці !!!

Читає вірш.

Організовує роботу з виразного читання

Записує на дошці слова, разом з дітьми прочитує

Фронтальна робота за змістом.

Дає завдання проблемного характеру.

Імітують звуки машини, літака, пароплава під час гри.

Головне, ритмічно, голосно, чітко.

Читаю вірш-ие по ланцюжку.

Діти читають вірш виразно ланцюжком.

Виконують завдання, потім перевірка виконання роботи.

Діти зачитують свої віршики.

11. Підсумок уроку. Рефлексія.

Ми з вами добре попрацювали, сьогодні.

Давайте повернемося до навчальним завданням, які ставили на початку уроку. Що нового дізналися на уроці?

- Які завдання ви виконали із задоволенням?

- А чи є завдання, при виконанні яких ви відчували труднощі?

Продовжіть мої пропозиції:

Я зрозумів, що…

Було цікаво…

Було тяжко…

Мені захотілось…

У мене вийшло…

На наступному уроці ми ...

Дякую за урок.

Підводить підсумок уроку.

відповіді учнів


Данило Іванович Хармс (справжнє прізвище Ювачёв;) поет, прозаїк, драматург, дитячий письменник. Народився 17 (30) грудня в Санкт-Петербурзі Даня Ювачев народився в родині, скажімо так, благовидної. Його батько, морський штурман за освітою. Він служив колись на Чорному морі, побував у багатьох країнах світу. Пройшов спокуса революційним рухом, сидів у Петропавлівській і Шліссельбурзькій фортецях, а в 1884 році був засуджений до смертної кари. Вирок замінили 15- річною каторгою. У 1900 році після звільнення приїхав до Петербурга. Занадто багато було пережито, занадто багато довелося побачити всякого. Вечорами Іван Павлович брав сина до свого кабінету, садив поруч з собою і починав розповідати йому незвичайні історії. Незабаром і сам Даня розповідав власні історії - одну фантастичнее інший.


Його мати - Надія Іванівна Колюбакина, за освітою педагог, - була начальницею «притулку для жінок», що вийшли з в'язниці. У притулок вони отримували початкову освіту. Мати мала казенну квартиру при притулок. Тут вона прожила з сином понад десяти років .. А її сестра - Наталія Іванівна Колюбакина - була відомою вчителькою, яка жила і працювала в Дитячому Селі, куди на деякий час віддавали і Даню.






перші його літературні твори написані в 1922 р Уже в той час Хармс обрав собі не тільки долю письменника, а й псевдонім. З 1928 по 1941 Д. Хармс публікував вірші для дітей в журналах «Чиж», «Їжак» «Цвіркун», «Жовтенята» ,. Вийшло кілька дитячих книг, в тому числі такі відомі, як «Іван Іванович Самовар», «Гра», «Мільйон». Твори Хармса оберіутского періоду пустотливі й вигадливі. Вірші і проза для дітей та дають своєрідний вихід його ігровий стихії, але писалися вони виключно для заробітку і особливого значення автор їм не надавав.




1) В Петербурзі в пам'ять про Данила Хармсе була відкрита меморіальна дошка, присвячена сторіччю з дня народження знаменитого письменника. Дошку встановили на будинку номер 11 по вулиці Маяковського, де Хармс прожив з 1925 по 23 серпня 1941 роки, аж до арешту. На створеному з темного каменю пам'ятному знаку розташований барельєф письменника, який відтворює відому фотографію Хармса, на якій він зображений в безглуздій капелюсі. Крім того, на дошці викарбовано рядок з твору письменника «Із будинку вийшов чоловік». 2) Автором меморіальної дошки став відомий петербурзький архітектор В'ячеслав Бухало.




2) Ще один пам'ятник Данилу Хармс з'явився в Петербурзі. У сквері біля будинку 26 по Каменноостровскому проспекту встановили дошку роботи скульптора Лео з традиційним зображенням Хармса в повний зріст, а також барельєф епатажного Кирила Міллера. На ньому зображено гіпсове обличчя Хармса з дуже довгим носом ... Саме Міллер придумав і «хармсовскіх парад» на честь відкриття - за участю артистів «Комік-тресту», ватажка Митьков - Дмитра Шагіна і самого Міллера. Профілі Хармса з'явилися на стіні будинку, прямо перед дитячим майданчиком.


Данило Хармс, один з останніх представників літературного авангарду х років, був не тільки поетом, прозаїком, драматургом, а й оригінальним художником і каліграфом. У цьому виданні вперше зібрано художню спадщину Хармса - понад 150 його робіт, виконаних на окремих аркушах, серед творчих рукописів, в записниках, і зразки каліграфії письменника. Багато малюнків представлені вперше.


Данило Хармс: Дуже страшна історія Доїдаючи з маслом булку, Брати йшли по провулку. Раптом на них з закутка Пес великий загавкав гулко. Сказав молодший: "Ось напасти, Хоче він на нас напасти. Щоб в біду нам не потрапити, Псові ми кинемо булку в пащу". Все закінчилося чудово. Братам відразу стало ясно, Що на кожну прогулянку Треба брати з собою ... булку. (Данило Хармс, 1938 рік) (Данило Хармс, 1938 рік)


Двірник Дід Мороз У шубі, в шапці, в душегрейке Двірник трубочку курив, І, сівши на лавці, Двірник снігу говорив: Ти літаєш або таешь? Нічого тут не зрозумієш! Підмітати, розметав, Тільки без толку метёшь! Так до чого ж я кажу? Сяду я так покурю. Двірник трубку курить, курить ... І очі від снігу мружить, І зітхає, і позіхає, І раптово засинає. Глянь-но, Маня! крикнув Ваня. Бачиш, опудало сидить І очима-вуглинками На мітлу свою дивиться. Це просто Дід Мороз. Або на зразок снігової баби Ну-ка, дай йому по шапці Та схопив його за ніс! А воно як заричить! Як ногами застучит! Так як схопиться з лави, Та по-російськи закричить: Буде вам вже мороз Як хапати мене за ніс! (Дані мул Хармс, 1940)

Урок літературного читання Д.Хармс «Гра»


мовна розминка

  • прочитайте скоромовку
  • Кричав Архип, Архип захрип.
  • Не треба Архипові кричати до хрипу.


Введення в тему уроку

  • Чи знаєте ви, що ваші прабабусі і прадідусі читали журнали «ЧИЖ» і «Їжак»?

Робота по темі уроку

  • Данило Іванович Хармс (Ювачёв)
  • (1905 – 1942)

Данило Хармс

  • Хармс (справжнє прізвище - Ювачев) Данило Іванович (1905 - 1942), поет, прозаїк. Народився 30 грудня 1905 (12 січня 1906 н.с.) в Петербурзі, з яким пов'язана вся його життя. Тут навчався, тут почав писати перші вірші. Хармс був одним із засновників літературної групи ОБЕРІУ (Об'єднання Реального Мистецтва), в яку входили поети А. Введенський, Н.3аболоцкій, Ю. Владимиров та ін У 1927 на сцені Будинку друку була поставлена \u200b\u200bп'єса Хармса "Єлизавета Вам»

Данило Хармс

  • Маршак, високо цінуючи талант Хармса, сподобався йому на роботу з дитячою літературою. З 1928 Хармс публікував вірші для дітей в журналах "Чиж" і "Їжак". Вийшло також кілька дитячих книг, в тому числі такі відомі, як "Іван Іванович Самовар", "Гра", "Мільйон". Д.Хармс був заарештований 23 серпня 1941 року, а2 лютого 1942 помер, перебуваючи в ув'язненні. Ім'я його було викреслено з радянської літератури. У 1956 реабілітований. У 1960-і його книги були перевидані, п'єса "Єлизавета Вам" повернулася в театральні репертуари.

Первинна перевірка розуміння

  • Що ви запам'ятали з моєї розповіді про Д.Хармса?
  • Яким ви його собі уявляєте?
  • Як ви думаєте, чи сподобаються вам його вірші?
  • Якими вони будуть?

  • за панелі - доріжка для пішоходів по боках вулиці, тротуару.
  • Лавка - це пристосування для сидіння, зроблене зазвичай з дерева.
  • Стати на якір - зупинитися де-небудь, кинувши якір на дно.
  • п'ятами виблискували - швидко бігти, мчати.

Вірш Д.Хармса «Гра»

  • Чи сподобалося вам вірш Д. Хармса?
  • Чи виправдалися ваші очікування щодо його вірші?
  • Що значить «по панелі»?
  • Які слова викликали утруднення при читанні?

  • ра-зой-ді-тесь - розійдіться
  • ав-то-мо-біль - автомобіль
  • сто-ро-ні-тесь - сторонитеся
  • панель - панель [нє]
  • поч-то-вий - поштовий
  • бе-ре-ги-тесь - стережіться
  • со-вет-ський - радянський [ц]

Робота за змістом вірша

  • Знайдіть в тексті і прочитайте звукоподражающіе слова.
  • Що мав на увазі автор, коли їх писав?
  • Хто грав, у що і як?
  • А ви як граєте?
  • Що завадило грі?
  • Навіщо автор весь час повторює слова, рядки?

Граємо в риму. Доповніть 2 рядком., Придумуємо зі словами, які дані в картці. Складаємо свої веселі віршики.

  • (1. Листоноша приніс журнал
  • ………………………………);
  • 2. (Мені сподобалася гра
  • ……………………………)
  • 3. (Всі хлопці люблять жарти
  • ………………………………)
  • 4. (На уроці ми читали
  • ……………………… ..);
  • 1 ............... ..на віконці
  • ..................... .по доріжці;
  • 2 ........................ лінь
  • ........................ .день;
  • 3 ........................ темно
  • ........................ ..окно;
  • 4 ........................ ..год
  • ........................... чекає

рефлексія

  • Що ви дізналися на сьогоднішньому уроці?
  • За що ви похвали чи б себе?
  • Що у вас особливо вийшло?

Підведення підсумків уроку

  • Про творчість якого письменника ви сьогодні дізналися?
  • Що ви запам'ятали?
  • З яким віршем познайомилися?
  • Чи є у цього вірша головна думка?

Домашнє завдання

  • 1. Підготувати до виразного читання вірша.
  • 2.Найті інші вірші Д. Хармса, приготуватися читати їх в класі.
  • 3. Вивчити будь абзац напам'ять і проілюструвати вірш «Гра»