Сон і здоров'я

Аналіз афіші горе від розуму Грибоєдова. Горе від розуму. Аналіз п'єси. Чому комедія Грибоєдова «Лихо з розуму» зараз читається

Тема уроку: «Аналіз 1 дії комедії А. С. Грибоєдова« Лихо з розуму »

Мета уроку:

Прокоментувати 1-е дію комедії А. С. Грибоєдова «Лихо з розуму»;

Сформувати початкові уявлення про конфлікт,

Продовжити формування навички аналізу драматичного твору з урахуванням його жанрової специфіки.

Хід уроку

I. Вступне слово вчителя. Бесіда про сприйняття комедії.

Ми сьогодні починаємо розмову про безсмертної комедії А. С. Грибоєдова. Однак при її появі далеко не всі були в захваті від твору драматурга, деякі критики навіть уявити собі не могли, що ця п'єса переживе свого творця мінімум на двісті років.

А яке враження справила на вас п'єса А. С. Грибоєдова?

Сумна чи смішна для вас історія, розказана в п'єсі А. С. Грибоєдова?

У проізведеніябила складна дорога до сцени. Про це шляху теж можна було б написати книгу.

Існує кілька версій історії створення комедії:

1. Кращий друг А. С. Грибоєдова С.Н.Бегічев писав: «Відомо мені, що план цієї комедії був зроблений у нього ще в Петербурзі в 1816 році і навіть написані були кілька сцен, але не знаю, в Персії або в Грузії Грибоєдов багато в чому змінив їх і знищив деяких дійових осіб…»

2. В.В.Шнейдер, однокурсник Грибоєдова по Московському університету, говорив, що Грибоєдов почав писати комедію ще в 1812 році. Така точка зору існує, хоча автору її, в той час було понад 70 років, і можливо він щось забув або переплутав. Правда, з огляду на надзвичайні здібності Грибоєдова, можна допустити, що 17-річний юнак здатний був створити подібний твір.

3. Існує і така версія, що сюжет комедії приснився Грибоєдову. Причому сам автор в листі з Тегерана від 17 листопада 1820 року (адресат листа не відомий) підтверджує її: «... Коли ж має бути готове? - Через рік, клятву дайте ... І я дав її з трепетом ... Я прокинувся ... нічна холоднеча розвіяла моє безпам'ятство, зажевріла свічку в моїй оселю, сідаю писати, і живо пам'ятаю мою обіцянку; уві сні не дано, наяву виповниться! »

Комедія була завершена до осені 1824 року. Збереглася і 1-я (чорнова) редакція п'єси, яка зараз знаходиться в Московському державному історичному музеї.

Грибоєдов поїхав в Петербург, сподіваючись надрукувати комедію. Він знав, що московська цензура її не пропустить. У Петербурзі ж у нього було багато впливових знайомих, частина з яких перебувала з драматургом в родинних стосунках. Грибоєдов був особисто знайомий з великим князем Миколою Павловичем, майбутнім імператором МиколоюI, З генерал-губернатором Петербурга М.А. Милорадовичем, з міністром Ланским та іншими видатними сановниками. Однак ні надрукувати комедію, ні поставити її на сцені драматургу не вдалося. Тоді ж в департаменті його друга, великого чиновника і драматурга А.А.Жандра, комедія була переписана в безлічі екземплярів і розійшлася по всій Росії. Ця, що містить безліч виправлень рукопис, з якої складалися списки, що розлетілися по країні, також збереглася. Вона отримала назву «Жандровской рукописи».

Грибоєдов дуже хотів побачити комедію у пресі і на сцені, але на неї було накладено цензурну заборону. Єдине, що вдалося зробити після тривалих клопотань, це надрукувати уривки з цензурними правками. Втім, комедія дійшла до читаючої Росії у вигляді «списків». Успіх був приголомшливий: «Грому, шуму, замилування, цікавості немає кінця» (з листа Бегичеву, червень 1824 рік). В іншому листі він же напише: «Слухаючи його комедію, я не критикував, а насолоджувався».

Тільки після смерті автора комедія з'явилася на професійній сцені. Перше окреме видання «Лиха з розуму» вийшло в Москві в 1833 році (з цензурними купюрами). Перша назва комедії було «Горе розуму». Потім автор змінює його на «Горе від розуму».

Справжньому розуму горі заподіяти не можна, а ось від розуму горі бути дуже навіть може.

Сюжетну основу твору складає драматичний конфлікт, бурхливий зіткнення розумного, благородного і волелюбного героя з навколишнім його дворянської середовищем. У підсумку «Горе від власного розуму» повною мірою випив сам герой. «Лихо з розуму» замикає перший період літературної діяльності А. С. Грибоєдова.

Надалі для нього настає пора напружених творчих шукань. На розпитування та побажання друзів він відповідав: «... комедії більше не напишу, веселість моя зникла, а без веселості немає хорошої комедії».

Хто з героїв п'єси здається вам найбільш привабливим і хто - самим відразливим?

Яку сцену комедії ви уявляєте собі особливо жваво?

II Повторення поняття «комедія класицизму». (Робота в зошитах)

Які жанрові особливості твори А. С. Грибоєдова?

(Комедія- одне з драматичних творів. Особливості такого твору: відсутність авторської оповіді (але є список дійових осіб і ремарки); обмеження дії просторовими і тимчасовими рамками, звідси розкриття характеру персонажа через моменти протиборства (роль конфлікту); організація мовлення в формі діалогів і монологів, які звернені не тільки до інших героїв, а й до глядача; етапи розвитку конфлікту (експозиція, зав'язка, розвиток дії з кульмінацією, розв'язка).

До якого стилю відносили комедію класицисти?

(В системі жанрів класицизму комедія відноситься до нижчого стилю.)

Які особливості класицистичної комедії?

(Принцип єдності місця, часу і дії; система амплуа, в п'єсі, як правило, 4 акти - в третьому кульмінація, в четвертому розв'язка. Особливості експозиції: п'єсу відкривають другорядні персонажі, які знайомлять глядача з головними героями і розповідають передісторію. Дія сповільнюється довгими монологами. Порок покараний - чеснота торжествує.)

Які особливості сюжету в класицистичної комедії?

(Одна з основних сюжетних схем комедії класицизму - боротьба двох претендентів за руку однієї дівчини, позитивний бідний, але наділений високими моральними якостями; все закінчується щасливим діалогом.)

Чи можемо ми стверджувати, що це классицистическая комедія?

(Звичайно немає, хоча елементи класицистичної комедії ми бачимо: єдність часу, місця, що говорять прізвища.)

складання таблиці

Правила трьох єдностей:

Єдність часу (дія відбувається протягом однієї доби).

Єдність місця (дія відбувається в будинку Фамусова).

Єдність дії (основою для розвитку сюжету є приїзд Чацького до Москви).

Герої представлені різнобічно, позбавлені однобічності, властивої комедіям класицизму.

Для додаткової характеристики негативних героїв автор використовує «говорять» прізвища: Хрюміни, Молчалін, Тугоуховские і ін.

Комедія А. С. Грибоєдова «Лихо з розуму» - твір, в якому точно відтворюються одномоментні ідейно-політичні суперечки і одночасно позначаються проблеми загальнонаціонального і загальнолюдського характеру. Ці проблеми в п'єсі народжені зіткненням яскравої особистості з відсталим суспільним устроєм, за словами самого автора, «розсудливої \u200b\u200bлюдини» з «двадцятьма п'ятьма дурнями».

Таке зіткнення, «протиріччя між характерами, або характерами і обставинами, або всередині характеру, що лежить в основі дії», називається конфліктом. Конфлікт є «основною пружиною», джерелом динамічного напруги літературного твору, що забезпечує розвиток сюжету.

Сюжет - це «ланцюг подій, зображена в літературному творі, Т.е.жізнь персонажів в її просторово-часових змінах, в змінюють один одного положеннях і обставинах ». Сюжет не тільки втілює конфлікт, але і розкриває характери героїв, пояснює їх еволюцію і т. Д.

Які елементи сюжету ви знаєте?

Які з них є головними, які другорядними?

Які відмінні риси кожного (експозиція, зав'язка, розвиток дії, кульмінація, розв'язка)?

Чи можлива їх перестановка?

Який художній ефект при цьому досягається?

III. Аналіз списку дійових осіб.

Читання афіші.

Ті, що говорять прізвища

Фамусов (Від лат. Fama - «поголоска») - втілилася здатність приховати, вигідно пояснити сенс своїх і чужих вчинків. Його залежність від громадської думки, поголоски і підкреслює його «говорить» прізвище.

Репетилов (Від фр. Repeter - «повторювати») - несе образ псевдоопозиціонерами. Не маючи своєї думки, Репетилов повторює чужі думки і вираження. Його автор протиставляє Чацкому, як внутрішньо порожнього людини, приміряє на себе «чужі погляди і думки».

тюрмі - він боязкий і мовчазний з Софією і Фамусова, але з Лізою і Чацький він перетворюється в «говоруна» і гульвісу. Очевидно, його прізвище несе натяк на приховані і важливі властивості натури.

Тугоуховский, Скалозуб, Хрюмина, Хлестова, Загорецкий.

Герої отримують характеристику виходячи з наступних критеріїв: принцип рід і місце на службовій драбині.

Позбавлені цих характеристик Чацкий і Репетилов.

Чому ?!

Прізвище Чацький «заримована» (Чадский - Чаадаєв).

Своєю комедією Грибоєдов передбачив долю П.Я.Чаадаева.

Прізвище «Чацький» несе в собі зашифрований натяк на ім'я одного з найцікавіших людей тієї епохи: Петра Яковича Чаадаєва. Справа в тому, що в чорнових варіантах «Лиха з розуму» Грибоєдов писав ім'я героя інакше, ніж в остаточному: «Чадский». Прізвище ж Чаадаєва теж нерідко вимовляли і писали з одним «а»: «Чадаєв». Саме так, наприклад, звертався до нього Пушкін у вірші «З морського берега Тавриди»: «Чадаєв, чи пам'ятаєш колишнє? ..»

Чаадаєв брав участь у Вітчизняній війні 1812 року, в закордонному антинаполеонівських поході. У 1814 році він вступив в масонську ложу, а в 1821 раптово перервав блискучу військову кар'єру і дав згоду вступити в таємне товариство. З 1823 по 1826 роки Чаадаєв подорожував по Європі, осягав новітні філософські вчення, познайомився з Шеллінгом та іншими мислителями. Після повернення в Росію в 1828-30 роках написав і видав історико-філософський трактат: «Філософського листа».

Погляди, ідеї, судження - словом, сама система світогляду тридцятишестирічного філософа виявилася настільки неприйнятна для миколаївської Росії, що автора «філософського листів» спіткала небувале і страшне покарання: найвищим (тобто особисто імператорським) указом він був оголошений божевільним.

Так сталося, що літературний персонаж не повторив долю свого прототипу, а передбачив її. І тут ми підходимо до найважливішого питання: що є безумство Чацького?

IV. Аналіз I дії комедії.

Що таке 1 - 5 явище в плані розвитку сюжету?

(1 - 5 явище в плані розвитку сюжету є експозицією).

Яка інтрига зав'язується на самому початку?

(Таємна любов панської дочки і безрідного секретаря. Несподіваний приїзд Чацького - зав'язка комедійної дії, любовного конфлікту: Чацький закоханий в Софію, вона закохана в Молчалина.)

Яка атмосфера життя в будинку Фамусова і самі його мешканці? Спробуємо уявити собі, як виглядає будинок Фамусова.

(Ми вранці разом з Фамусова обходимо його. Будинок багатий, просторий, і нудний. Все як годиться - і ніяких слідів особистості господарів. У них немає захоплень, пристрастей, навіть занять немає. Будинок нудний, тому що життя тут нерухома. Софія, ймовірно , не тільки через любовного нетерпіння каже Молчалину: «Ідіть; цілий, день ще потерпимо нудьгу»)

Яку інформацію ми отримуємо про героїв, ще не з'явилися на сцені?

(Із слів Лізи ми дізнаємося про Чацького, і про полковника Скалозубе.)

Чому засланні дозволив обдурити себе? Адже ситуація була дуже відверта, розповідь Софії про сон прозорий: вона не може відразу відмовитися від забуття музики і любові; (Тюрмі майже явно - «герой сну», розказаного нею (і в цьому - свідчення щирості її любові). Та й односкладовість відповідей Молчалина, втручання Софії для Фамусова підозрілі. Але засланні так нічого і не дізнався. Чому?

(Перш за все, при всій брутальності, засланні простодушний. Так, хвалячи свої турботи про дочку, він розповідає про мадам Розьє, яку «вмів принанять» як «другу матір»; але тут же виявляється, що проникливість його була не дуже гострою: « рідкісні правила »цієї« бабусі-золота »не завадили їй втекти до інших« за зайвих на рік п'ятсот рублів ». Ставлячи питання, засланні майже не дає говорити іншим, він так балакучий, що, перескакуючи з одного предмета на інший, майже забуває про свої наміри. Але одним цим важко пояснити його згоду закрити очі на все, що він бачив.

Мабуть, головна причина його сліпоти в тому, що він і не хоче нічого бачити, йому просто лінь, він боїться «клопоту». Адже якщо серйозно все це прийняти, треба йти на скандал з Софією, гнати Молчалина ... засланні не любить змін, йому зручно жити так, як він живе. І запобіжні заходи зводяться до того, що він всіх лає і «йде з тюрмі, в дверях пропускає його вперед», щоб не залишити свого секретаря з дочкою.

В якому явищі з'являється Чацький? Як входить Чацький?

(Він енергійний, щасливий, збуджений, смакує зустріч, яку так довго чекав. Ця перша сцена дуже важлива. Тут початок того трагічного омани, яке врешті-решт зробить Чацького героєм комедії.)

Що змусило Чацького поїхати з Москви?

(Нудьга, яку не могла побороти навіть закоханість в Софію. Його вимогливий критицизм вів неминуче до «засмучений», вона затуляла радість любові. І Чацький їде «розуму шукати», шукати позитивних основ життя, просвітлення її. Любов до батьківщини (недарма він говорить про «дим вітчизни») і закоханість в Софію повертають його в Москву.

Чацький - герой дії, ентузіаст за складом характеру. Але в фамусовской Москві енергія і ентузіазм не тільки незаконні »- їм нічим харчуватися. І Чацький «кидається» в любов, як в живу, безпосередню і глибоку стихію життя.)

Як його зустрічає Софія? (Її поведінка дуже точно дано Грибоєдовим в дзеркалі реплік Чацького.)

Чому світська люб'язність Софії змінюється холодністю, іронією і ворожістю? Що дратує Софію в Чацького?

Як Чацький намагається повернути тон колишніх відносин з Софією? Що Чацького найбільше вразило в Софії і чому він відразу не зрозумів, що любов втрачена?

Що змінилося для Чацького в будинку Фамусова і як змінився він сам? Проти чого спрямована іронія Чацького?

(Діалог Чацького і Софії - сатиричне викриття Чацький московських звичаїв)

Що в образі життя і поведінці московського панства викликає осуд Чацького? Як розкривається натура самого героя в його викривальних промовах?

Проявився конфлікт в 8 - 10 явищі, між ким, який він носить характер?

V. Підведення підсумків.

Експозиція знайомить читача з будинком московського пана Фамусова. Його 17-річна дочка Софію закохана в бідного секретаря батька Молчалина. Вони зустрічаються таємно від батька. Допомагає в цьому служниця Софії Ліза. З розмови Лізи і Софії дізнаємося, що три роки тому Чацький, який виховувався в домі Фамусова, поїхав «розуму шукати» в Петербург, потім за кордон.

Зав'язкою комедії є несподіваний приїзд Чацького, який палко визнається в любові Софії. Так виникає зовнішній конфлікт: боротьба за наречену, любовний трикутник - Софія любить Молчалина, Чацкий любить Софію. Діалог між Софією та Чацький відкриває повна байдужість Софії до друга дитинства. Конфлікт ускладнюється тим, що батько Софії засланні не був би задоволений ні тим, ні іншим претендентом: тюрмі бідний і безрідний, Чацкий теж небагатий, до того ж вільнодумний, зухвалий.

Домашнє завдання.

2. Індивідуальне завдання: виразне читання монологів Чацького«І точно, почав світло глупеть ...», «А судді хто?» і Фамусова «Ось те-то, все ви горді!», «Смак батюшка, відмінна манера».

3. Відповісти на питання: "Чому Чацький вступає в суперечку з Фамусова. Чому неминуче зіткнення Чацького і фамусовское Москви?"

коротко:

Задум комедії «Горе від розуму» відносять до 1816 року. За життя автора, незважаючи на його зусилля, цезура не дозволяла публікувати цей твір. У пресі з'явилися тільки невеликі уривки з комедії. Незважаючи на це, «Лихо з розуму» було добре відомо в суспільстві, тому що поширювалося в списках. Тільки в 1831 році цензура дозволила надрукувати неповний текст комедії. Виключені були самі «неблагонадійні» її частини. В цьому ж році п'єса була поставлена \u200b\u200bв Петербурзі, а потім в Москві.

Конфлікт в комедії носить суспільний характер; її головного героя мучить не тільки нерозділене кохання, а й неможливість жити в цьому божевільному суспільстві. Комедія несе в собі риси класицизму - єдність дії, місця і часу, герої наділені характерними іменами - Чацький - від слова «чад», засланні - від англійського слова «відомий», Молчалін - безсловесний, Репетилов - переказує думки інших і т. Д. але за цими зовнішніми ознаками класицизму криється реалізм, який виражається в вірних правді життя характерах дійових осіб, в їх неоднозначності, властивої живим людям. Глибокому реалізму комедії відповідає її яскравий, образну мову. Тут живі люди говорять живою мовою. Мова кожного персонажа характеризує образ; наприклад, влучний і гострий язик служниці Лізи, струнка і логічна мова Чацького. Монологи Репетилова не мають стержня, він весь час перескакує з однієї теми на іншу. Багато вирази з комедії стали «крилатими», люди і сьогодні вживають їх, наприклад, «і дим вітчизни нам солодкий і приємний», «щасливі годин не спостерігають» і т. Д. (Докладний розбір характерів персонажів комедії дивись в статті «І. А Гончаров »).

Цей твір мав великий вплив на подальший розвиток російської літератури. Майже через п'ятдесят років після написання комедії І. А. Гончаров присвятив їй критичний нарис, названий «Мільйон мук», написаний так, немов комедія була недавно закінчена.

Джерело: Короткий довідник школяра. Російська література / Авт.-упоряд. І.М. Агекян. - Мн .: Сучасний літератор, 2002

Детальніше:

"Горе від розуму" (1824) стало першою російською реалістичною комедією, цей твір став етапним для затвердження реалізму в російській драматургії. Однак саме тому, що це було перше реалістичне твір, в ньому можна виділити і вплив естетики романтизму (навіть образ Чацького, в цілому реалістичний, вельми схожий на образи романтичних героїв, протиставлені обставинам і іншим героям), і навіть вплив класицизму - тут і дотримання вимоги "трьох єдностей", і що "говорять" прізвища героїв. Однак можна сказати, що Грибоєдов у комедії "Лихо з розуму" творчо переробив все те краще, що було створено в російській літературі до нього, зумівши на основі цього створити якісно новий твір, і новизна ця визначається в першу чергу новими принципами створення характерів, новим підходом до розуміння сутності образів-персонажів.

Герої Грибоєдова - це герої, образи яких соціально мотивовані, вони такі тому, що належать до певного часу і певним верствам суспільства, хоча це не означає, що вони герої-схеми. Просто в кожному з них основні риси характеру сформовані середовищем, кожен з них виражає цю середу, залишаючись при цьому індивідуальністю.

Мова комедії "Лихо з розуму"

Також принципово новим для російської літератури стала мова комедії "Лихо з розуму", мовні характеристики героїв представляють читачеві кожного з них таким чином, що, наприклад, мова Софії неможливо сплутати з промовою княгині Тугоуховской, а тюрмі і Скалозуб відрізняються і характерами, і своєю мовою . Гранична індивідуалізація мовних характеристик героїв, блискуче володіння російською мовою, афористичність реплік героїв, гострота полеміки в діалогах і монологах, - все це робить мову комедії Грибоєдова "Горе від розуму" унікальним явищем в російській літературі 20-х років XIX століття, і те, що багато фраз з неї стали "крилатими", підтверджує, що не тільки своєму часу належала вона.

конфлікти комедії

Дуже цікаві конфлікти комедії. Зовнішній конфлікт очевидний: це протистояння передового людини свого часу (Чацького) і суспільства, що живе минулим і прагне зберегти незмінною цю своє життя. Інакше кажучи, конфлікт старого і нового, банальний, в общем-то, конфлікт. Однак він найтіснішим чином пов'язаний з внутрішнім конфліктом комедії, з протиріччям образу Чацького. Як міг він, розумна людина, не зрозуміти, що Софія любить іншого після того, як вона сама йому про це сказала і назвала ім'я цієї людини? Чому він з таким запалом доводить свою точку зору людям, ціну яким він прекрасно знає, так само як знає і те, що вони ніколи не те що не погодяться з ним, але навіть і зрозуміти його не зможуть? Ось він, внутрішній конфлікт комедії "Лихо з розуму" Грибоєдова. Чацкий глибоко і щиро любить Софію, і це почуття робить його таким нетямущим і навіть смішним - хоча може бути смішний той, хто любить, яким би смішним він не здавався? .. У чомусь внутрішній і зовнішній конфлікти комедії збігаються, хоча любов Софії до Молчалину і не є в плані мотивації соціально обумовленої, скоріше, навпаки, але ж романтичний погляд дочки Фамусова на останнього теж властивий суспільству, в якому вони живуть.

образ Фамусова

Світ Фамусова - це світ московської знаті, яка живе за нормами "Часів Очаківському і підкорення Криму" і не хоче нічого змінювати у своєму житті. "Керуючий в казенному місці" засланні займається справами абияк ( "Підписано, так з плечей геть" ...), зате він досягає успіху в пристрої свого життя зі всілякими зручностями, у тому числі і "чернечого поведінки" ... Він точно знає, що для його дочки "Хто бідний, той тобі не пара", він відмінно орієнтується в світських плітках і всьому, що стосується чужих маєтків, він може при нагоді нагадати Молчаліну, кому той зобов'язаний своїм нинішнім становищем, і він же неприховано улесливості з Скалозуб, бачачи в ньому вигідного нареченого для доньки ... у розмові з Чацький, не розуміючи і половини того, що говорить співрозмовник, він смертельно лякається, вважаючи, що розмовляє з "карбонари" (тобто бунтівником), який "вільність хоче засвідчити" і "влади не визнає", вимагає: "Суворо б заборонив я цим панам На постріл під'їжджати до столиць". Він зовсім не такий дурний, засланні, тому він готовий будь-якими засобами боротися за збереження свого становища і свого способу життя, він відстоює своє право бачити життя таким і жити саме так. Небезпека його в тому, що він готовий саме що на все, а може він поки що дуже багато, поки що він і йому подібні - справжні господарі життя, і протистоїть їм всього лише одна людина - Чацький, який дуже самотній в цьому суспільстві, що Хай там що кажуть про "племінників" та інших, нібито сповідують інші ідеали, але в будинку Фамусова Чацький по-справжньому самотній.

Образ Чацького у комедії "Лихо з розуму"

Образ Чацького сприймався сучасниками як образ передової людини, який обстоює ідеали нового життя, яка повинна була прийти на зміну пануванню "фамусовщина". У ньому бачили представника молодого покоління, розумного, освіченого, порядну людину, гаряче відстоює необхідність зміни життя і, схоже, що здійснює якісь кроки в цьому напрямку, хоча автор і говорить про це побіжно. Безперечно лише те, що Чацький - людина мисляча і обдарований, його судження про державну службу, про борг недарма так сильно лякають Фамусова, в них виражаються ідеї державного устрою, що підривають основи існування Фамусова і йому подібних: "Служити б справі, а не особам ... "," Служити б радий, прислужувати тошно "," І точно, почав світло глупеть ".

Багато сперечалися про те, чи можна вважати образ Чацького в "Лихо з розуму" чином декабриста в літературі, але не підлягає сумніву, що ідеї героя близькі ідеям декабристів, до яких автор комедії ставився з великою симпатією. Однак Чацкий не просто виразник передових на погляд автора комедії ідей свого часу. Це жива людина, він щирий і глибокий в свої переживання, його вчинки визначаються почуттям великої любові, яку він відчуває до Софії. Він закоханий, він пам'ятає Софію юною дівчиною, яка, судячи з того, що вона виправдовується перед Лізою, надавала йому недвозначні знаки уваги, і зараз він хоче бачити в ній ту ж саму Софію, не бажаючи бачити, що з нею сталися разючі зміни. Роздратування і навіть якась озлобленість Чацького викликані тим, що Софія змінила своє ставлення до нього, і це заважає герою реально сприймати обставини, бачити їх такими, як вони є. Розум і почуття героя занадто сильно зайняті любов'ю для того, щоб він себе контролював, для нього зараз весь світ зосереджений в Софії, тому все інше і всі інші його просто дратують: дратує засланні, якому він все ж надає відоме повагу як батькові Софії; дратує Скалозуб, в якому він готовий бачити можливого нареченого Софії; дратує тюрмі, який, "з такою душею", не може (як він вважає!) бути любимо тієї ж Софією.

Наполегливі спроби Чацького дізнатися правду про ставлення до себе Софії межують з патологією, а його вперте небажання приймати цю правду могло б здатися сліпотою, якби не було любов'ю ... Однак сцена, свідком якої він стає в останній дії, дає йому остаточну відповідь на самий для нього зараз головне питання - він отримує незаперечні докази того, що Софія не просто не любить, але і зраджує його, тому останній монолог Чацького - це крик і біль ображеної душі і ображеного почуття, але тут же і вбивчо точно охарактеризовано фамусовское суспільство, яке відібрало у героя найдорожче в його житті - любов. Чацький залишає Москву, і його від'їзд начебто говорить про те, що він переможений. Правда, є відома думка І.А. Гончарова про те, що "Чацький зломлений кількістю старої сили, завдаючи їй в свою чергу смертельний удар якістю сили свіжої", але хіба може ця гарантована перемога героя допомогти йому тоді, коли серце його розривається від болю? .. Тому можна говорити про те, що фінал комедії близький до трагічного - для нього, "вічного викривача", якому ні блискучий розум, ні вміння "пересмеять всіх" не змогли допомогти знайти звичайне людське щастя ...

тюрмі

Система образів комедії побудована таким чином, що автор дає нам можливість побачити "анти-двійників" Чацького: це образи Молчаліна і Репетилова. Молчалін - щасливий суперник Чацького в любові, по-своєму він дуже сильна особистість, якій вдається багато чого досягти в житті. Але - якою ціною? Він свято дотримується заповіт батька: "Мені заповідав батько: По-перше, догоджати всім людям без вилучень ...". Він і догоджає, навіть з "плачевною нашої кралею" (такий називає Софію) ночі "шанобливо" проводить, адже вона - "дочка такого людини"! Звичайно, можна сказати, що для Молчалина така поведінка - єдино можливе з точки зору досягнення "ступенів відомих", але ж не ціною втрати почуття власної гідності їх досягати?

Репетилов

Образ Репетилова сприймався сучасниками як явна пародія на декабристів, що може здатися дивним - якщо згадати про ставлення автора комедії до них і їхніх ідей. Однак Репетилов дуже схожий на ... Чацького, тільки на Чацького, позбавленого його розуму, його почуття власної гідності, його вміння вести себе так, як того вимагає його честь. Комічний двійник головного героя допомагає краще зрозуміти образ Чацького в комедії "Лихо з розуму", побачити його сильні сторони і оцінити їх по достоїнству, залишаючись при цьому оригінальним і самобутнім художнім образом, Що висміює тих з прихильників декабристів, хто справі надавав перевагу "слова, слова, слова ..."

Софія

Складним і суперечливим вийшов в комедії образ Софії. Яка створила собі романтичний образ Молчалина і покохала своє "творіння", готова захищати кохану людину від несправедливих, як вона переконана, нападок Чацького і багато в цьому досяг успіху (згадаємо, адже саме з її "подачі" пішла гуляти плітка від божевілля Чацького!), Що стала мимовільним свідком того, як людина, яку вона любить, насміхається над нею і її любов'ю, - ось через що доводиться пройти героїні комедії, і в кінці твору вона не може не викликати у глядача співчуття. Софія і розумна, і добре знає людей - як блискуче дає вона натяк на уявне божевілля Чацького світському пліткарі Г. N., її і дорікнути при нагоді не в чому! Однак, як і Чацького, її засліпила любов, і, приносячи страждання Чацкому, вона сама не менше страждає від зради людини, якого вірила і заради любові до якого пішла на певні жертви.

"Тема розуму"

Особливе місце займає в комедії "тема розуму". "Горе", яке приніс Чацкому його безсумнівний розум, посилюється тим, що в світі Фамусова панує інша думка про "розумі": тут цінується той, хто вміє добиватися чинів і грошей, тому дядько Фамусова, без кінця падаючий перед тими, хто "чини дає ", відзначається за зразок мудрості, а розумний Чацький оголошується божевільним ... Бути мислячою людиною в колі тих, хто не розуміє різниці між розумом і хитрістю, - ось доля Чацького.

Авторська позиція

Образ автора, авторська позиція в комедії "Лихо з розуму" виявляється в першу чергу в створенні образів-персонажів і основному конфлікті комедії. Чацкий зображений з великою симпатією, його моральну перевагу, його перемога над світом Фамусова говорять про те, на чиєму боці автор. Сатиричне зображення світу старої Москви, його моральний осуд також вказують на авторську позицію. Нарешті, фінал комедії, коли вона перетворюється на трагікомедію (про це йшлося вище) з точки зору вираження авторської позиції також однозначно говорить глядачеві про те, на чиєму боці автор. У комедії Грибоєдова авторське начало виражається і в ремарках, і в мовних характеристиках образів-персонажів, у всьому видно неповторна особистість автора однієї з найбільших комедій в російській літературі.

Як уже зазначалося, "крилаті фрази" з "Горя от ума" міцно увійшли і в російську літературу, і в російську мову. Сам твір також зайняло своє місце в російській культурі, що дає підстави говорити про народний характер комедії Грибоєдова.

Аналізуючи друга дія, ми бачимо що для Фамусова той жених, у кого чини і маєток. У другій дії також стає відомо справжнє ставлення Софії до Молчалину. Чацкий тепер розуміє до кого небайдужа дівчина.

Аналіз 3 дії

Далі ми переносимося в кімнату, де відбулася розмова Софії і Чацького. Чоловік хотів зрозуміти, хто милий серцю дівчини, то це тюрмі, то чи Скалозуб. Але вона йшла від відповіді, в той час як Чацкий зізнається Софії, що він від неї без розуму. Цю фразу в подальшому і застосує героїня проти Чацького, назвавши його божевільним на званому вечорі. Звістка про божевіллі на балу, де були запрошені тільки впливові люди столиці, швидко поширилося. Самому ж Чацкому було незатишно серед цього товариства, він був незадоволений столицею, де не було нічого російського. На кожному кроці відчувалася віяння іноземного. Дуже багато було французького. Настільки багато, що француз відчував себе в Росії, як вдома. Це було жахливо і неприйнятно для Чацького, але для фамусовское суспільства було звично і вони із задоволенням схилялися перед Францією.

Аналіз 3 дії зачіпає тему залежності суспільства від іншої думки, де варто було кинути фразу, як тут же все її приймали, не обтяжуючи себе пошуком правди і брехні. Ми бачимо стадність натовпу, яка через жарти Софії зробила Чацького божевільним. Ми бачимо, наскільки тут вірять авторитетам. І сам автор пише, що якщо це говорять князі, значить так воно і є. Насправді ж це теж була одна з проблем, яку підняв Грибоєдов.

Аналіз 4 дії

Продовжуючи аналіз 4 дії комедії, ми бачимо її завершальний етап. Це кінець балу, всі гості роз'їжджаються. В 4 дії ми бачимо справжнє обличчя Молчалина, який зовсім не любить Софію, а просто вислужується перед Фамусова. Це чує Софія, яка проганяє Молчалина. Той же намагається спокутувати, кидаючись Софії в ноги. Про почуття власної гідності згадує і Чацький. Він сподівався розбудити у дівчини любов, а вона лише посміялася над ним, назвавши Чацького божевільним. Вона зрадила їх дружбу, зрадила їх почуття. Чацький звинувачує героїню в тому, що вона подарувала три роки тому надію, не сказавши правду про своє до нього байдужості. Але ж він все три роки думав лише про неї. Чацкому стає погано в цьому фамусовском суспільстві. Йому душно, йому противна сонна столиця. Не втративши гідність, Чацький висловлює свою думку і залишає тепер такий чужий будинок Фамусова.

В 4 дії комедії ми бачимо проблему людської гідності, яке повинно бути в кожному. Але, для фамусовское суспільства це чуже.

Закінчивши аналіз епізодів твору Грибоєдова, ми ще раз переконалися, наскільки воно актуально. Адже і в наш час багато крилаті фрази використовуються в побуті. П'єсу наповнюють яскраві образи і порівняння. Тут дуже багато дотепних висловлювань, а мова наскільки зрозумілий, що по праву робить твір великим і народним. Головна ж його цінність в тому, що на відміну від інших письменників 18-19 ст, які викривали пороки окремих людей, Грибоєдов обрушився з сатирою на весь життєвий уклад, який повністю загруз у вадах. В цьому і була сила комедії, що стала надбанням російської літератури і з задоволенням читається в наші дні.

«Лихо з розуму» аналіз комедії Грибоєдова

А яку оцінку поставите ви?


Твір на тему: «Чацький і тюрмі в комедії Горе від розуму» Роль монологів Чацького в комедії А. С. Грибоєдова «Лихо з розуму»

Аналіз комедії А.С. Грибоєдова "Горе від розуму"

Комедія, написана Олександром Сергійовичем Грибоєдовим. На жаль, немає точних даних про час виникнення задуму комедії. За деякими даними, вона була задумана в 1816 році, але існують припущення, що перші думки про комедію з'явилися в Грибоєдова ще раніше. Закінчивши твір в 1824 році, автор доклав чимало зусиль, щоб її надрукувати, але це йому не вдалося. Неможливо також отримати дозвіл для постановки «Лиха з розуму», але це не перешкодило широкої популярності комедії. Вона розходилася в списках, її читали, обговорювали, захоплювалися нею.

«Лихо з розуму» стоїть біля витоків зародження національної російської літератури, відкриваючи нову епоху в її історії - епоху реалізму. Автор віддає данину традиціям класицизму (єдність дії, місця і часу, «значущі» імена, любовна інтрига), але п'єса повністю відображає тогочасну дійсність, характери її персонажів багатогранні (досить згадати Фамусова, що заграє з Лізою, лебезящего перед Скалозубом, читає настанови Софії) . Комедія написана живою російською мовою, гострий, полемічний діалог її захоплює, змушує відчути напруженість дії. І. А. Гончаров писав в критичної статті «Мільйон мук», що в п'єсі зображений довгий період російського життя, що «в групі двадцяти осіб відбилася, як промінь світла в краплі води, вся колишня Москва, її малюнок, тодішній її дух, історичний момент і вдачі».

Грибоедовская комедія заснована на конфліктах: любовному і громадському. Одне з іншим виявляється тісно пов'язаним, особиста проблематика випливає із суспільної. Грибоєдов писав у листі до одного зі своїх друзів: «... Дівчина, сама не дурна, воліє дурня розумній людині (не тому, що розум у нас грішних був звичайний, немає! І в моїй комедії 25 дурнів на одну розсудливу людину); і ця людина, зрозуміло, в протиріччі із суспільством, його оточуючим, його ніхто не розуміє, ніхто простити не хоче, навіщо він трошки вище інших ... »

Головний герой п'єси, Олександр Андрійович Чацкий, після трирічної відсутності повернувся в Москву і відразу ж, не заїжджаючи додому, з'явився в будинок Фамусова. Однією з багатьох причин, що спонукали Чацького покинути столицю, була одна, яка найбільше турбувала і терзала його серце - любов до Софії. Софія - розумниця, в цьому Чацкий був упевнений. Ще чотирнадцятирічної дівчинкою вона разом з ним сміялася і над молодящейся тітонькою, і над відданістю батюшки Англійському клубу. Якби в минулому не було цього співчуття, якби вона тоді - три роки тому - не розділяла, хоч і напівдитячого, без досить глибокого розуміння, його думок і думок, він, напевно, і не пускався б в розпитування і спогади. Намагаючись відновити розмови, перервані три роки тому, Чацкий хотів дізнатися, як і раніше вона сміється над тим, що смішно і йому, тобто хотів зрозуміти теперішній образ її думок. Якщо вона і тепер його однодумець, то надії були не марними.

Але Софія недвозначно засудила навіть найлегші його глузування над Москвою. Природно, що виникла підозра:

... Чи немає справді тут нареченого якого?

І найголовніше в болісних пошуках Чацкого полягало в тому, що критерій розуму був для нього єдиним. Скалозуб тому і не викликав у нього великих підозр, що розумна Софія не могла полюбити такого дурня. З тих же причин він довго не вірив у її любов до Молчалину. Навіть на хвилину він не хотів допустити, що розумна Софія може щиро хвалити коханого за лакейській покірність і догідливість.

Грибоєдов-реаліст чудово розумів, що характер людини складається під впливом умов життя - в широкому сенсі цього слова - і перш за все під впливом безпосереднього оточення: родинних зв'язків, Виховання, побутових звичаїв, традиційних поглядів, думок, забобонів і т.д. Зрозуміти людину можна лише тоді, коли знаєш його середу. Тому автор досить докладно знайомить нас із середовищем, в якій Софія сформувалася як особистість під час відсутності Чацького.

Найбільше характеризує це суспільство засланні, батько Софії. Павло Опанасович засланні - типовий московський пан початку позаминулого століття з характерною сумішшю самодурства і патріархальності. Він звик бути паном, він дуже впевнений у собі і любить себе. Він займає великий службовий пост, але до служби теж відноситься по-панськи, що не обтяжує себе нею. Його політичні ідеали зводяться до прославляння всього старого, усталеного: йому добре живеться, і він не хоче ніяких змін. Ідеал людини для Фамусова той, хто зробив вигідну кар'єру, неважливо якими засобами. Раболіпство і підлість для нього теж хороший шлях, якщо він призводить до бажаного результату. Фамусов - зло не абстрактне, а конкретне, живе. У його реальність віриш - і тому воно особливо лякає.

Фамусову подобається полковник Скалозуб Сергій Сергійович. Він порівняно молодий, але завтра неодмінно стане генералом; він надійний захисник старовини. Скалозуб - шумний, затягнутий в мундир, заклопотаний військовими вправами і танцями типовий аракчеевский офіцер, тупий і бездумний, противник будь-якої вільної думки і освіти.

До фамусовскому суспільству належить і Олексій Степанович Молчалин, більше того, він пряме його породження. З першого ж появи він здається досконалим нікчемою: боїться вимовити зайве слово, охоче догоджає перед всіма, не сміє мати своєї думки, своїм головним талантом вважає «помірність і акуратність». Ці властивості забезпечують його справжні і майбутні успіхи в фамусовском світі.

Фамусовское суспільство представлено не тільки основними героями п'єси, а й епізодичними.

Стара Хлестова - важлива московська бариня, грубувата, владна, звикла не стримуватися в словах. Вона навіть щодо Фамусова не може не показати своєї владності. І в той же час вона дуже схожа на Фамусова: і постійним бажанням веліти людьми, і відданістю старим, віджилим устоям і порядкам.

Антон Антонович Загорецкий - необхідний супутник Фамусова і Хлєстову. Він завжди готовий запропонувати свої послуги, при цьому його сумнівні моральні якості не бентежать господарів суспільства. Хлестова говорить про нього:

Брехунець він, картяр, злодій ...

Я від нього було і двері на запор;

Так майстер прислужити ...

Говорячи про Загорецком, Хлестова характеризує і себе, показує моральний рівень і свій, і свого кола. Того кола, якому протистоїть Чацкий.

Чацький - волелюбний, його ідеали - ідеали Просвітництва, він бачить свій обов'язок і життєве покликання в служінні Батьківщині. Порядки, що існують в Росії, обурюють його, він з гнівом викриває «негідників знатних» - кріпосників, що душать все нове, що пригнічують власний народ. Він справжній патріот, йому незрозуміло існуюче у вищому світі схиляння перед усім іноземним. Чацкий втілив в собі кращі риси прогресивної молоді початку XIX століття, його відрізняє гострий, живий розум. Показуючи конфлікти героя і навколишнього його суспільства, автор розкриває зміст головного конфлікту епохи: зіткнення «століття нинішнього і століття минулого», який не бажає здавати свої позиції. Позиції «століття минулого» ще сильні: його представники формують громадську думку, думку світла, що має величезне значення в житті будь-кого. Їм нічого не варто оголосити людини божевільним, тим самим зробивши його для себе безпечним: божевілля пояснює зухвалі промови Чацького, його «дивне» поведінку. Але Чацького утримує в будинку Фамусова Софія, її доля, її ставлення до нього.

Треба було побачити нічне побачення, на власні вуха почути, що плітку про божевілля видумала і пустила в оборот саме Софія, щоб зрозуміти, нарешті, що вона давно зробила свій вибір - вибір між ним і тюрмі, між високими ідеалами людяності і мораллю фамусовское Москви. Може бути, вона і не захоче помиритися з тюрмі, але Чацкий для неї загублений назавжди. Тепер їй залишилося разом з батюшкою чекати зі страхом, «що стане говорити княгиня Марія Олексіївна».

У комедії «століття минулий» перемагає, але переможений чи Чацький? «Чацкий зломлений кількістюстарої сили », - пише І. А. Гончаров у статті« Мільйон мук ». За висловом Гончарова, Чацкий - «провісник», «застрільник» нового і тому - «завжди жертва». «Чацький неминучий при зміні одного століття іншим», - приходить до висновку письменник.

У цих словах і полягає вічний, загальнолюдський зміст п'єси Грибоєдова. Боротьба старого і нового триватиме завжди. Автор з неперевершеною силою переконливості показав, що сила старого збиткова, сліпа.

Величезна кількість цитат з «Лиха з розуму» стали приказками, крилатими фразами, міцно зайнявши місце в російській мові, тим самим забезпечивши комедії безсмертя, так само, як і її автору, Олександру Сергійовичу Грибоєдова. «Лихо з розуму» - до сих пір нерозгадане і, може бути, найбільше творіння всієї нашої літератури ... »(А. Блок).

1. Сюжет комедії.
2. Особливості конфлікту.
3. Система персонажів.
4. Жанрова своєрідність.
5. Мова і вірш.

Задум комедії відноситься, мабуть, ще до 1818 року. Закінчено вона була восени 1824 цензура не допустила її ні до друку, ні до постановки на сцені. Комедія розходилася в списках і скоро стала відома всій читачам. «Хто з грамотних росіян не знає її напам'ять!» - питав відомий журнал «Московський телеграф». Вона була дозволена до друку (причому з цензурними вилученнями) в 1831, вже після смерті Грибоєдова, і тоді ж поставлена \u200b\u200bна професійній сцені. Але повністю, без купюр, «Лихо з розуму» видали майже через сорок років - в епоху реформ, в 1862 році.

Захоплене ставлення декабристски налаштованої частини суспільства висловив письменник-декабрист А. Бестужев: «Майбутнє оцінить гідно цю комедію і поставить її серед перших творінь народних». «... Багато розуму і смішного в віршах ...», «... разюча картина вдач ...» (Пушкін), «... розуму і солі тьма ...» (Катенин) - ці висловлювання показують, що бачили сучасники в комедії Грибоєдова. Близький і зрозумілий був конфлікт - зіткнення незалежного, палкого, чесного і благородного людини, людини нових думок, з навколишнім середовищем, з її відсталістю, бездуховністю і лютою ворожнечею до всіх проявів самостійності, з ненавистю до будь-яких спроб відновлення життя. Але було й інше. Для сьогоднішнього читача чи глядача в «Лихо з розуму» все зовсім, нам і в голову не приходить шукати будь-які недоліки або дивацтва в цьому класичному творі; сучасники ж Грибоєдова бачили в першу чергу його нову і незвичну форму, і вона викликала безліч питань. Питання стосувалися (перш за все) побудови сюжету і характеру головного героя. П.А.Катенін, поет і драматург, близький друг Грибоєдова, каже: «... план недостатній і характер головний сбівчів», про відсутність плану пише і Пушкін і називає «зовсім розумним» людиною, П.А.Вяземский теж пише про «дивацтва» комедії, правда він вважає їх художньої заслугою драматурга.

У чому ж полягає «непродуманість плану»?

Будова сюжету в драматичному творі складається з декількох елементів: експозиція (знайомство глядача з місцем дії і його учасниками), зав'язка (встановлення, «зав'язування» конфлікту) розвиток дії (дія безперервно рухається вперед, причому кожен наступний виток розвитку залежить від попереднього) кульмінація ( момент найвищої напруги, Коли подальший розвиток конфлікту неможливо), розв'язка (вирішення конфлікту: або провідне до благополуччя - тоді мова йде про комедійної розв'язки, або викликає загибель або страждання героя - в цьому випадку розв'язка трагічна або драматична).

Експозиція в «Лихо з розуму" не дуже тривала (п'ять явищ першої дії), але разюче насичена: ми дізнаємося про характер Фамусова з його простодушним лицемірством (заграє з Лізою, а дочки каже про себе - «... чернечим відомий поведінкою») , скнарістю (його спогади про мадам Розьє, про «вічних французів», «губителів кишень і сердець» - невідомо, що для нього болючіше), презирством до утворення (слова про учітелях- «бродяги»); Софія, її характер, здатність виходити зі складних ситуацій (складений сон), любов до Молчалину, образа на, ставлення до Скалозубу - все це теж стає відомим з експозиції; і сам, ще не з'явився на сцені, висвітлюється протилежними характеристиками Лізи ( «... чутливий, і весел, і гострий») і Софії (удавальник і насмішник). Експозиція готує зав'язку - приїзд. У зав'язці визначається конфлікт - зіткнення інтересів, закоханого і домагається відповіді, і Софії, для якої - загроза її любові до Молчалину. І наступне дія пов'язана з активністю, що шукає відповіді на питання, хто може бути обранцем Софії. Ось головні драматичні моменти розвитку дії: провокація Софії похвалою Скалозубу ( «... прямотою стану, особою і голосом герой») і байдужа відповідь ( «Не мого роману»), переконує, що Скалозуб не її обранець; непритомність Софії через падіння Молчалина, що змушує вперше запідозрити її інтерес до того, «хто на всіх дурнів схожий», і наступне за цим випробування Софії (результат - триразовий повтор: «Вона його не поважає», «Вона не ставить в гріш його »,« Шаліт, вона його не любить ») і випробування Молчалина, знову з тим же результатом:

З такими почуттями, з такою душею любимо? Обманщиця сміялася треба мною!

І кульмінація - хід у Софії, організуючою слух про божевілля: «Він не сповна розуму», і трохи пізніше репліка, яка не залишає сумнівів в її намірах:

«Тільки про багато хто дивується: що він таке? .. не тільки розумніше всіх інших осіб, а й позитивно розумний. Мова його кипить розумом, дотепністю. У нього є і серце, і при тому він бездоганно чесний ... Він щирий і гарячий діяч ... Тим часом дісталося до дна ... випити ... гірку чашу - не знайшовши ні в кому «співчуття живого», і виїхати , везучи з собою лише «мільйон терзань» ... він знає, за що він воює і що повинна принести йому це життя ... Ці чесні, гарячі, іноді жовчні особистості, які не ховаються покірно в сторону від зустрічної потворності, а сміливо йдуть назустріч їй і вступають в боротьбу ... ... найбільш жива особистість, натура його сильніше і глибше інших осіб і тому не могла бути вичерпана в комедії ».

Про Софії:

«Це (Софія) - суміш хороших інстинктів з брехнею, живого розуму з відсутністю будь-якого натяку на ідеї та переконання, плутанина понять, розумова і моральна сліпота - все це не має в ній характеру особистих вад, а є як загальні риси її кола .. . Софія ... ховає в тіні щось своє, гаряче, ніжне, навіть мрійливе. Решта належить вихованню ».

Про фамусовском суспільстві:

«Цей чоловік (Горич), недавно ще бадьорий і жива людина, тепер опустився, облекшийся, як в халат, в московську життя пан,« чоловік-хлопчик, чоловік-слуга », ідеал московських мужів ... Ця Хлестова, залишок єкатерининського століття , з моською, з арапке-дівчинкою, - ця княгиня та князь Петро Ілліч - без слова, але така говорить руїна минулого, - Загорецкий, явний шахрай, що рятується від в'язниці в кращих віталень і відкуповується догідливістю начебто собачих поносок, і ці NN і все чутки їх, і все що займає їх зміст! Наплив цих осіб так рясний, портрети їх так рельєфні, що глядач холоне до інтриги, не встигаючи ловити ці швидкі нариси нових осіб і вслухатися в їх оригінальний говір ».